המבקר: הרשויות המקומיות לא גובות חובות ארנונה ומעדיפות להעלות את התעריף

שפירא קובע כי משרדי הפנים והאוצר היו ערים לחוסר האחידות, לסרבול ולעיוותים במערך הארנונה, אך המלצות ועדות שבדקו את הסוגיה לא הוגשו ולא נידונו

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל חובל
רויטל חובל

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שני) מצא כי בין הרשויות המקומיות אין אחידות באופן הטלת הארנונה, שאף אינו מנומק, וכן שמנגנון חיוב הארנונה אינו שוויוני. חוסר האחידות בהטלת הארנונה נמצא גם במחיקת חובות הארנונה והיעדר פיקוח של משרד הפנים על הרשויות בתחום זה.

בדו"ח צוין כי משרדי הפנים והאוצר היו ערים לחוסר האחידות, לסרבול ולעיוותים המאפיינים את מערך הארנונה ברשויות המקומיות, ובמשך השנים הקימו ועדות רבות לטיפול בנושא. האחרונה והמקיפה שבהן הוקמה ב-2007, אולם המלצותיה לא הוגשו ולא נידונו בשום פורום. בנוסף, על אף החלטת הממשלה שהתקבלה כבר לפני שמונה שנים להקים ועדה ציבורית לרפורמה בארנונה, המלצותיה טרם הועברו לשרי הפנים והאוצר.

עוד מתברר עולה כי הרשויות לא מטפלות בחובות הארנונה ולא פועלות לגבייתן, אלא מעדיפות לבקש להעלות את הארנונה. לפי הנתונים שבדו"ח, בסוף 2012 הסתכמו החובות בכ-27.5 מיליארד שקל. חלק מהחובות התיישנו בשל אי נקיטת הליכים לגבייתם; רשויות מקומיות הפסיקו או עיכבו הליכי גבייה של חייבי ארנונה בתחומיהן מבלי שנמצאו מסמכים המעידים על הסיבות לכך, והן הורו לעשות כן אף על פי שהתקשרו עם חברות גבייה לטיפול בחייבים.

עוד בדו"ח המבקר - חיילי המילואים לא מתאמנים כנדרש |  עובד סוציאלי מטפל ב-650 זקנים בממוצע | כשלים תכנוניים ותקציביים בהקמת אצטדיון סמי עופר | כשלים חמורים בניהול מופע "פורמולה 1" בירושלים | הרשויות הזניחו את בעיית זיהום האוויר בתחנה המרכזית בירושלים | ניצול קטינים לזנות: הרשויות מסתמכות על עמותות | כשלים חמורים בשיפוץ היכל התרבות בתל אביב | טיפול הרשויות המקומיות בקרינה סלולרית וחשמלית אינו עומד בתקנות | כוח האדם בצהרונים ברשויות המקומיות לא עבר הכשרה ראויה

"הבדיקה העלתה תמונה עגומה ומדאיגה בכל הנוגע לטיפול הרשויות המקומיות בהיקף העצום של חובות הארנונה שאינם משולמים להן", נכתב בדו"ח. "מצב שבו הרשויות המקומיות מגדילות את הנטל על הציבור באמצעות העלאות חריגות של תעריפי הארנונה, במקום לרכז מאמצים ומשאבים כדי לתבוע את כספיהן ולגבותם מהגורמים החייבים להן, הוא מצב לא תקין".

עוד עולה מהבדיקה, שרשויות מקומיות לא ביצעו במשך שנים רבות סקר הממפה את הנכסים שבעיר, מה שגורם להן להפסד הכנסות ויוצר אי־שוויון בנטל המס המוטל על המחזיקים בנכסים השונים בתחומן. מנגד, עולה כי העיריות מעניקות הנחות בארנונה, בניגוד לנהלים וללא בדיקה מספקת של זכאות המבקשים.

ראשי הרשויות משתמשים במשאבי העירייה למען הבחירות

פרק נוסף בדו"ח המבקר מתייחס לשימוש שעושים ראשי הערים במשאבי העירייה לצורכי בחירות. ברשויות שנבדקו, עיריית קרית גת והמועצה המקומית גבעת זאב, נמצא כי הרשויות מימנו פרסומים תעמולתיים לטובת ראש הרשות בבחירות שהתקיימו באוקטובר 2013 ובניגוד לדין.

בעיריית בית שאן מימנה העירייה פרסומים במקומונים בגובה 20,900 שקל, המציגים את הישגי העירייה ובצדם שמו ותמונותיו של ראש העירייה ז'קי לוי- מה שיכול להיחשב לטענת המבקר, כתעמולת בחירות. בתשובת עיריית בית שאן  למשרד מבקר המדינה נטען כי הפרסומים האמורים אינם בבחינת "תעמולת בחירות" אסורה, שכן הם פורסמו לתועלת הציבור ונועדו למסור מידע לציבור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ