דו"ח המבקר על בית נתניהו: וינשטיין מוכרח להורות על חקירה פלילית עוד הערב | פרשנות

המבקר קובע כי החשמלאי הפרטי של נתניהו הועסק "תוך מצג כוזב ועקיפת כללי מכרז". אך האחראים על ההוצאות במשרד רה"מ נכנעו ללחצים ומצאו דרכים לאשר שלל הוצאות בזבזניות מקופת הציבור

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עידו באום

דו"ח מבקר המדינה מפריד בין העניינים שיש להביא למשפט הציבור — פגמי מינהל תקין והתנהלות ראויה — לבין התנהלות החשודה כפלילית. המבקר יוסף שפירא מדגיש בדו"ח שפרסם היום (שלישי) על הוצאות מעון ראש הממשלה כי העביר את החשדות לפלילים – פרשת מחזור הבקבוקים ופרשת רהיטי הגן – ליועץ המשפטי לממשלה. זו הכרזה תמוהה, כי לפחות פרשה אחת נוספת המוזכרת בסופו של הדו"ח מצטיירת כעניין חמור, המצדיק בדיקה פלילית.

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ: מצג שווא איפשר העברת סכומים מנופחים לאיש ליכוד בגין "עבודות דחופות" בבית רה"מ — חרף איסור מפורש | גידי וייץ: במדינה מתוקנת, נתניהו היה הולך הביתה | החשמלאי של משפחת נתניהו - אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד לשעבר | אמיר אורן: אילו שפירא היה אלוהים | הנשיא פרס קיים ועידה ממלכתית עם חסות מסחרית ושכר 14 יועצים אישיים במשרות אמון

המבקר קובע כך: בעניינו של החשמלאי אבי פחימה, שהיה החשמלאי הפרטי של משפחת נתניהו וחבר מרכז ליכוד שגם אירח את בני הזוג נתניהו בחגיגות המימונה ב—2010, קבעה הוועדה האחראית על הנושא כי אסור לשכור את שירותיו כחשמלאי במעון ראש הממשלה כדי למנוע אפלייה לטובה על בסיס היכרות אישית.

רה"מ נתניהו ואבי פחימה (יושב מימין, בחולצה לבנה), במימונה באור עקיבא ב-2010צילום: מגדלור אור עקיבא

למרות זאת, פחימה, שלאורך הדו"ח מכונה "החשמלאי א'", הועסק על ידי משרד ראש הממשלה תוך מצג כוזב, עקיפת כללי מכרז, ללא רישום מסודר של הקריאות בהן הוזמן שנעשו על ידי שרה נתניהו ומזכירתה באופן אישי, בתכיפות בלתי סבירה.

מה עוד צריך כדי לקבוע שמדובר בעניין המצדיק בדיקה פלילית? היועץ המשפטי לממשלה מוכרח להורות על בדיקה או חקירה מיד, עוד הערב, אחרת ימעל בתפקידו ובאמון הציבור. כל גרירת רגליים תאפשר תיאום גרסאות באופן שישבש את החקירה וירחיק את חקר האמת. כפי שנחקרו בזריזות שביבי המידע על בנימין בן אליעזר, מאיר שטרית וסילבן שלום על רקע הבחירות לנשיאות, כך צריך להתנהל גם עתה.

עניין החשמלאי הובא בפני "ועדת השלושה" – היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, החשב והסמנכ"ל. אלה שומרי הסף של הוצאות ראש הממשלה, אשר דו"ח מבקר המדינה רחוק מלהחמיא לתפקודם. הוועדה הביעה תמיהה על הצורך בחשמלאי כאשר מעון ראש הממשלה מקבל שירותי חשמלאות מעובדי משרד ראש הממשלה. למרות זאת אושר מכרז לחשמלאי לשעות הלילה, סופי שבוע וחגים. זו המחשה אחת מני רבות בדו"ח המבקר לאופן שבו ועדת השלושה נכנעת ללחצי משפחת נתניהו. שוב ושוב מציג הדו"ח מקרים בהם ועדת השלושה – שומרי הסף של קופת הציבור – מתקפלת מול הלחצים של משפחת ראש הממשלה. בגלל העדר כללים ברורים, העדר מסגרות ברורות להוצאות והעדר קווים מוגדרים – החריגות של משפחת נתניהו לא מגיעות לרף הפלילי. אם אין קו ברור, ההפרזה היא בזבזנות אבל היא לא פלילית.

לא כך בפרשת החשמלאי. ועדת השלושה קבעה במפורש כי פחימה לא יורשה לזכות במכרז שירותי החשמלאות. המבקר מציין כי למכרז הוגשו ארבע הצעות. הזולה מתוכן היתה של חברה בניהולו של פחימה. מדוע בכלל ניגש למכרז? המבקר לא מפרט.

הצעתו של פחימה נפסלה. מתברר כי החברה שזכתה, בעלת ההצעה השנייה הטובה ביותר, שכרה את שירותיו של פחימה כקבלן משנה והוא זה שהעניק בסופו של דבר את שירותי החשמלאות. המבקר קובע כי מדובר ב"מצג כוזב".

החומרה אינה נגמרת בזה. החשמלאי שהיה אמור להיות מנוצל רק במקרים דחופים במיוחד ולא במקרים שניתן לטפל בהם בשעות העבודה הרגילות על ידי עובדי התחזוקה הרגילים של משרד ראש הממשלה הוזמן בפועל פעמים רבות, כמעט בכל סוף שבוע וגם ביום כיפור. בשלושה החודשים הראשונים של הסכם שירותי החשמלאות נוצל 70% מהתקציב, קובע המבקר.

זימון החשמלאי נעשה על ידי שרה נתניהו או מזכירותיה באופן אישי, ללא מעקב כלשהו של עובדי משרד ראש הממשלה אחר סבירות ההזמנה והעבודה. המבקר קובע כי בחלק מהמקרים עלות העבודות חרגה מהסכומים שנקבעו בהסכם.

השימוש האישי בחשמלאי על ידי שרה נתניהו, במיוחד בימים ובשעות שבהן גם ראש הממשלה שהה בוודאי במעון, ובתכיפות שבה קשה להאמין שראש הממשלה עצמו לא נתקל בחשמלאי לפחות פעם אחת – מחייבת לבדוק מה ידעו בני הזוג נתניהו על מנגנון העסקתו הכוזב של החשמלאי ואם היתה להם השפעה כלשהי על יצירת מנגנון ההעסקה הכוזב הזה.

העובדה שהמבקר לא המליץ על חקירה בעניין אינה מונעת מהיועץ המשפטי לממשלה לבחון פתיחה בחקירה כזו.

הסיכוי לפתיחת חקירה ללא לחץ ציבורי, אולי אפילו עתירה לבג"ץ, אינו גדול. דו"ח המבקר חושף עד כמה שומרי הסף השונים, ובכללם היועץ המשפטי לממשלה, מתכופפים בפני ראש הממשלה ומוצאים פתרונות חריגים כדי להצדיק בדיעבד שלל הוצאות בזבזניות מקופת הציבור.

המקרה הממחיש בצורה הבוטה ביותר את קריסת שומרי הסף, הוא תקציב האיפור ועיצוב השיער של ראש הממשלה ורעייתו.

במקרה אחר, המבקר מתאר כיצד ועדת השלושה קבעה כי ראש הממשלה חייב לשאת בעצמו בהיטל בצורת שחל על עלות המים לבריכה במעונו הפרטי בקיסריה ואז התקפלה ואישרה את המימון לאחר שראש הממשלה דחה את קביעתה.

המבקר מציין כי מיוני 2009 עד יוני 2011 מימן משרד ראש הממשלה את הוצאות האיפור ועיצוב השיער משני מקורות תקציב נפרדים – הקצבת "דמי ייצוג" ותקציב התפעול של המשרד. בדרך זו הצליחו בני הזוג נתניהו להשיג כפל מימון להוצאה זו. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד מייק בלס עצר התנהלות זו בשנת 2011. במקום לכבד את ההנחייה, ועדת השלושה אצה למשפטנים שונים עד שהצליחה לעקוף את פרשנותו של בלס ולשכנע את היועץ המשפטי לממשלה לפרש את סעיפי התקציב באופן גמיש כדי להתיר את התקציב הכפול. מסקנה: מי שכפוף ישירות לראש הממשלה מתקשה להיות שומר סף אפקטיבי על קופת הציבור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ