דו"ח המבקר על נתניהו: במדינה מתוקנת ראש הממשלה היה הולך הביתה | פרשנות

ראש הממשלה ורעייתו מצליחים פעם אחר פעם להסתבך בסיפורים שרק במקום נורמטיבי היו מסתיימים עם משמעות מעשית. בישראל סיפורים כאלה משמשים כדלק לקמפיין נרדפות מדומיין

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג נתניהו בחגיגת יום ההולדת של ראש הממשלה בכנסת, באוקטובר צילום: חיים צח / לע"מ

עו"ד יעקב וינרוט, אחד מהפרקליטים שלווה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהסתבכויות שונות בעבר — מפרשת בראון ועד חקירת המשטרה בפרשות ההובלות והמתנות — נשאל פעם על ידי אחד מעמיתיו האם הלקוח הוותיק בנימין נתניהו הוא אדם מושחת. "לא" השיב עו"ד וינרוט בנחרצות, "נתניהו לא ייקח שוחד. הוא לא מסוגל לתת לאף אחד שום דבר אף פעם".

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ: מצג שווא איפשר העברת סכומים מנופחים לאיש ליכוד בגין "עבודות דחופות" בבית רה"מ — חרף איסור מפורשעידו באום: וינשטיין מוכרח להורות על חקירה פלילית בפרשת החשמלאי עוד הערב | החשמלאי של משפחת נתניהו - אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד לשעבר | אמיר אורן: אילו שפירא היה אלוהים | הנשיא פרס קיים ועידה ממלכתית עם חסות מסחרית ושכר 14 יועצים אישיים במשרות אמון

יש משהו באבחנה של הפרקליט הפלילי. נתניהו הוא בסופו של יום איש קטן שהולך בקטנות. כך הוא גם מצטייר בדו"ח ההוצאות על מעונות ראש הממשלה שפרסם היום (שלישי) משרד מבקר המדינה.

את אריאל שרון (מיליוני דולרים לחשבונות חוות השקמים על פי החשד ממרטין שלאף) ואהוד אולמרט (טלנסקי, הולילנד) איש לא היה תופס בניסיון לחייב את הקופה הציבורית בשירותי ניקיון בסכומים הזויים (יותר מ-8,000 שקלים בחודש) בבית בקיסריה בו שוהים בני המשפחה בקושי בכל סוף שבוע. איש לא היה תופס את קודמיו של נתניהו דורשים מהכפופים להם לקנות להם מוצרים פרטיים על חשבונם מבלי להחזיר את התמורה. איש מקודמיו לא היה מזמין לבית ראש הממשלה ארוחות ממסעדות ומוצרי מזון בסכומים מופקעים שהגיעו לעשרות אלפי שקלים בחודש. איש מהם לא היה מאפשר כריתת הסכם מפוקפק עם חשמלאי מקורב שמקבל מהקופה הציבורית סכומים בדיוניים על שירותים שטבעם לא הובהר עד תום. רק נתניהו מסוגל לבייש את עצמו ואת מעמדו עבור כמה אלפי שקלים. זה חרוץ עמוק באופיו וחזק ממנו. נתניהו הוא הדייר שיתחמק מתשלום ועד הבית.

ב—20 השנים האחרונות ובמחזוריות קבועה נחשפים על נתניהו ועל זוגתו סיפורים מביכים עם מכנה משותף זהה, שמלמד על קושי נפשי עצום לשלם כסף מכיסם ועל נטייה מובהקת להשית על הקופה הציבורית הוצאות פרטיות.

רה"מ נתניהו ואבי פחימה (יושב מימין, בחולצה לבנה), במימונה באור עקיבא ב-2010צילום: מגדלור אור עקיבא

כשהוא שימש כיו"ר אופוזיציה ידעו רבים מהמסעדנים בירושלים שהאישיות הנכבדת תקום בסוף הארוחה מהשולחן מבלי לשלם. כשכיהן כראש ממשלה בפעם הראשונה הוא ביקש לרכוש סיגרים על חשבון משלם המסים. כשסיים את הקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה הסתבך נתניהו בפרשת קבלן ההובלות עמדי, שסיפק לבני הזוג שירותים פרטיים במאות אלפי שקלים שהושתו על משלם המסים. באותה הזדמנות נחשדו בני הזוג כמי שנטלו מאות מתנות שקיבלו במסגרת תפקידם הממלכתי. "אתם שמאלנים", הטיח נתניהו בחוקרי המשטרה שחקרו את הפרשה, כשהוא מפנה כהוכחה את אצבעו לתמונתו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין שהיתה תלויה במסדרונות היחידה הארצית לחקירות הונאה. גם הסגנון שלו לא השתנה מאז. הוא קורבן תמיד של אליטה דמונית ומחליפת פנים שמבקשת להשמידו.

הוא ורעייתו מסתבכים תמיד בסיפורים דלי שומן ואזוטריים למדי שרק במדינה עם חוט שדרה נורמטיבי יצוק היו מסתיימים עם משמעויות מעשיות: הדחה או פגיעה אלקטורלית אנושה. שרת התרבות של שבדיה, ססיליה סטגו צ'ילו, התפטרה מהממשלה לאחר שהתגלה כי התחמקה מתשלום אגרת הטלוויזיה במשך שנים. במדינות אחרות שבהן המונח "It's not done" הוא חלק מהתשתית התרבותית, נזרקו פוליטיקאים הביתה אחרי מפגני ניכור ואטימות מהסוג שמאפיין את נתניהו. אך כאן לא שבדיה ולא בריטניה. בישראל סיפורים מהסוג הזה יכולים לשמש בעיקר כדלק להשגת מנדטים נוספים בחסות קמפיין נרדפות מדומיין.

מבקר המדינה יוסף שפירא שנאנס לפרסם את דו"ח מעונות ראש הממשלה לפני הבחירות הוציא תחת ידיו מוצר לא רע באיכויותיו שמצליף בראש הממשלה לפרקים ומתאמץ לרכך ולאזן את הביקורת במקומות אחרים לא רלבנטיים, כמו למשל בתיאור מצבו הרעוע של המעון ברחוב בלפור. במקום לצלול ולחתום על ממצאים הקשורים בשרה נתניהו "בעלי הפוטנציאל הפלילי" לשיטתו, מיהר שפירא להעביר אותם לשכפ"ץ הראשי של נתניהו בשנים האחרונות: היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

וינשטיין מכיר את שיגיונותיהם של בני הזוג עוד מהתקופה בה שימש כסנגור שלהם לצד עו"ד וינרוט בפרשת ההובלות והמתנות. לפני כשלוש שנים ביקשה שרה נתניהו לפגוש את היועץ באופן אישי. באותה הזדמנות הודיעה לו שצריך לפטר את צוות המזכירות שלו, שאדיבותן וזמינותן לא נשאו כנראה חן בעיני הרעייה המסחררת. גם היועץ המשפטי מבין שעלילות בני הזוג שייכות יותר למסתרי הנפש מאשר לתחום הפלילי. את החומרים שהעביר לו מבקר המדינה והתביעה האזרחית של אב הבית מני נפתלי, כדרר וינשטיין לפרקליט המדינה שי ניצן, שגלגל את המסמכים לפרקליטה במחלקה הפלילית כדי שהיא תחווה דעתה אם יש מקום לפתוח נגד בני הזוג בחקירה פלילית. נכון לעכשיו, ספק אם זה יקרה. "אף אחד לא נפל כאן מהכסא", תיאר מקור במשרד המשפטים את היחס לו זכו סיפורי מני נפתלי מצמרת משרד המשפטים. "אין כאן רעידת אדמה והסיכוי לחקירה פלילית נמוך מאוד". גם אם יתגלה חשד תיאורטי לפלילים בסיפורי הבקבוקים או החשמלאי (המצגים המטעים), ספק אם ראש אגף החקירות יידרש להקים צוות חקירה מיוחד. בישראל צריך לפחות קופת מזומנים סודית של מאות אלפי דולרים כדי להזיז ראש ממשלה מתפקידו.

הפרקים המתקדמים בעלילות נתניהו ורעייתו הם בעיקר משל על חוסר יכולתו של האדם להשתחרר מקורי הפתולוגיות של נפשו. סיפור העל העמוק והמדאיג יותר נוגע לקשר בין ראש הממשלה לבין הדמויות שהוא ליהק לתפקידי שומרי הסף. היועץ המשפטי וינשטיין מרח את הטיפול בפרשת ביביטורס עד שניטל ממנה העוקץ. הוא הכריע שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית אולם מנגד נמנע מחובתו לפרסם שורה תחתונה מכאיבה כזו שתבהיר לציבור מה באמת קרה שם בנסיעות של בני הזוג על חשבון עמותות ואילי הון מסביב לעולם. "הוא נתן לעו"ד דוד שימרון עוד ועוד חבלים והארכות זמן עד שהתיק הזה נפח את נשמתו", אמר ל"הארץ" ברוח זו אדם שמכיר את הטיפול בפרשת ביביטורס מקרוב. במשרד המשפטים יודעים שווינשטיין מחבב מאוד את ראש הממשלה, נזהר בכבודו ונהנה מקרבתו.

מבקר המדינה שפירא זוכה לבוז מהכפופים לו, שתופסים אותו כאדם שנשלט על ידי סביבת נתניהו ועושה מאמץ לרצות אותה. "התוכי יוסי" ו"משבח המדינה" הם רק חלק משמות החיבה שהודבקו למבקר. הוא מתואר בפי אנשים שמכירים את עבודתו כאדם ש"כמעט ולא מקיים ישיבות הנהלה ולא מגלה כל עניין בנושאים משמעותיים שבהם המשרד מטפל. אדם שנהנה מטקסים, הרמת כוסיות וסיורים, רצוי קצרים, ברחבי הארץ".

אם ראשי מערכת אכיפת החוק נתפסים בעיני הכפופים להם כמי שנבחרו לשרת את הממלכה במקום לבקר ולהגביל אותה, הנזק זהה ליריית כדור דום דום: פגיעה בכל האיברים החיוניים.

בדו"ח הקצר של המבקר מתגלה שומרת סף נוספת שנדמה שלא ממלאת את יעודה כנדרש: היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע־פרגו. הדו"ח מתאר כיצד החליטה ועדה בראשותה לחייב את ראש הממשלה לשלם מכיסו את מס הבצורת שהוטל על הבית הפרטי בקיסריה וכיצד הפכה הוועדה את החלטתה אחרי דרישה של נתניהו. ברנע־פרגו משמשת בתפקידה כבר 12 שנים. במדינה בה רמטכ"ל ומפכ"ל מתחלפים אחרי ארבע שנים ויועץ משפטי לממשלה ופרקליט מדינה אחרי שש שנים, ראוי שגם היא תפנה כבר את מקומה. היא לא ראויה לו יותר.

וינשטיין יעזוב את תפקידו בעוד פחות משנה. החודשים הבאים הם ההזדמנות האחרונה שלו להטבעת חותם כלשהוא, אולי באמצעות הכרעה בתיקים הפתוחים: פואד, הרפז, פאינה והמאכערים. הקדנציה של שפירא נראית אבודה והוא צפוי להיזכר כמבקר החיוור ביותר בהיסטוריה הקצרה שלנו. גם המפכ"ל יוחנן דנינו לא יירשם בשורת מפקדי המשטרה החיוניים ומעטים בציבור יודעים בינתיים שלפרקליט המדינה קוראים שי ניצן. אם גם בממשלה הבאה וזאת שתבוא אחריה ייבחרו לתפקידי שומרי הסף אנשים שירצו בתפקיד רק כדי שתמונתם תהיה תלויה במסדרון, מבלי רצון להסתכן או לטלטל את הקיים המנוון, אנחנו נחזה בהתפרקות הסופית של מנגנוני הבקרה על הכוח בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ