דו"ח המבקר על מעונות רה"מ |

דו"ח המבקר על בית נתניהו: מצג שווא איפשר העברת סכומים מנופחים לאיש ליכוד חרף איסור מפורש

החשמלאי המקורב הוזעק למעון הפרטי בקיסריה מדי שבת וביום כיפור; המבקר סבור שיש חשד לפלילים: החומרים הועברו לפרקליטות ■ עובדים שילמו על הוצאות פרטיות לרה"מ מבלי לקבל החזר ■ הוצאות הביגוד והאיפור נופחו בדרכים פתלתלות עד פי 2.5 משנקבע בכנסת ■ את פרשות הבקבוקים וריהוט הגן העדיף מבקר המדינה להעביר ליועמ"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוצאות מופרזות, עקיפה של מגבלות תקציב בדרכים מפותלות, פעולות בזבזניות וחוסר רגישות ציבורית — אלה הם ממצאי דו"ח מבקר המדינה, יוסף שפירא, המתפרסם היום (שלישי) על הוצאות מעונות ראש הממשלה (הפרטיים והרשמי) המשולמות מכספי משלם המסים בשנים 2009–2013. את הממצאים המעלים חשד לפלילים, וביניהם פרשת הבקבוקים ופרשת רהיטי הגן, יחד עם מידע נוסף שנאסף, גלגל שפירא לטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בנימוק שרעיית ראש הממשלה איננה "אישיות מבוקרת". בניגוד להצהרות מוקדמות של המבקר, הדו"ח לא עוסק בפרשיית "המיטה המעופפת".

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ: עידו באום: וינשטיין מוכרח להורות על חקירה פלילית בפרשת החשמלאי עוד הערב | גידי וייץ: במדינה מתוקנת, נתניהו היה הולך הביתה | החשמלאי של משפחת נתניהו - אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד לשעבר | אמיר אורן: אילו שפירא היה אלוהים | הנשיא פרס קיים ועידה ממלכתית עם חסות מסחרית ושכר 14 יועצים אישיים במשרות אמון

הפרשה החמורה ביותר שנחשפת בדו"ח נוגעת לחשמלאי ששמו אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד מאור עקיבא המקורב למשפחת נתניהו. פחימה אירח את בני המשפחה בחגיגות המימונה ב-2010. מהדו"ח עולה שבניגוד להנחיות, שרה נתניהו הזמינה את פחימה לבצע עבודות חשמל במעון הפרטי בקיסריה, דווקא בסופי שבוע, כשהתעריף יקר יותר. מהביקורת עלה כי במשך שלושה חודשים הוא נקרא כמעט בכל סוף שבוע לבצע עבודות חשמל במעון בקיסריה, לרבות יום כיפור.

אף שהדבר לא נכתב בדו"ח, המבקר סבור שיש בפרשה זו חשד לפלילים, והחומרים בעניין החשמלאי הועברו לעיון הפרקליטות. ממשרד המבקר נמסר בתגובה ל"הארץ" כי "חומרי הביקורת בנושא התקשרות עם חשמלאי עברו לפרקליטות. זאת בהמשך  להתכתבויות ולשיחות שהתקיימו עם הפרקליטות בנושא זה". ממשרד המשפטים נמסר הערב כי "מכלול החומרים הנוגעים לדו"ח מבקר המדינה, כמו גם חומרים נוספים אשר הועברו אל משרדנו ממשרד המבקר ושלא נכללו בדו"ח הביקורת, וכן חומרים נוספים הנוגעים לעניין, נבחנים כעת כמקובל בידי הדרגים המקצועיים בפרקליטות המדינה, על כל היבטיהם. לאחר בחינת החומרים הם יועברו להחלטת היועץ המשפטי לממשלה".

בימי חול, מי שמבצע את עבודות החשמל הנדרשות במעון הפרטי הם עובדי משרד ראש הממשלה וכך היה נהוג גם בזמן כהונתם של ראשי ממשלה קודמים. משפחת נתניהו ביקשה ממשרד ראש הממשלה - באמצעות סמנכ"ל בכיר למבצעים במשרד, עזרא סיידוף - להתקשר עם חשמלאי לביצוע עבודות לאחר שעות העבודה, בין היתר בסופי שבוע, כשעובדי משרד ראש הממשלה אינם זמינים. ועדה פנימית מיוחדת במשרד ראש הממשלה, הנקראת "ועדת השלושה" (הכוללת את היועצת המשפטית של משרד רה"מ שלומית ברנע-פרגו, סמנכ"ל בכיר למינהל ולמשאבי אנוש וחשב המשרד) אישרה את ההתקשרות תוך הסתייגות שמדובר בעבודה דחופה שאינה סובלת דיחוי ליום חול, וכי ההתקשרות לא תהיה עם החשמלאי הפרטי שמשפחת נתניהו נוהגת לעבוד אתו, אותו אבי פחימה.

במשרד ראש הממשלה ערכו מכרז כדי לבחור את החשמלאי למעון הפרטי בקיסריה. ההצעה הזולה ביותר נפסלה לאחר שהתברר שפחימה הוא מנהל עבודה בכיר בחברה שהגישה אותה. בסופו של דבר נבחרה ההצעה הזולה השנייה - אך החברה שזכתה בה שכרה את פחימה כקבלן המשנה מטעמה שיבצע את העבודות.

כך יצא שבניגוד להנחיות ולמרות שהדבר נאסר מפורשות, נעשתה התקשרות עם פחימה במעון הפרטי "תוך מצג מטעה שלפיו ההתקשרות היתה עם קבלן אחר", כפי שנכתב בדו"ח. בממצאי הביקורת נמצא כי בתוך שלושה חודשים, ספטמבר עד נובמבר 2009, נוצלו 10,500 שקל, שהם כ-70% מהסכום השנתי שהותר לעבודות חשמל בשעות מיוחדות במעון הפרטי.

בדו"ח צוין כי צוות הבדיקה לא יכול היה להמשיך את הבדיקה לאחר שהתברר "שהזמנת העבודה נעשית על ידי רעיית ראש הממשלה או מזכירותיה", כיוון שרעיית ראש הממשלה מוגדרת על ידי המבקר "אישיות לא מבוקרת". בשל כך, נכתב, "לא ניתן היה לבדוק את נחיצותן ואת דחיפותן של העבודות, ולוודא שאכן מדובר בעבודות דחופות שאי אפשר לבצען ביום חול על ידי עובדי המשרד וכך לחסוך את ההוצאות האמורות". התברר גם שאין כל בקרה אם העבודה בוצעה בפועל, "היות והכל נסגר בין החשמלאי לבין רעיית ראש הממשלה ומזכירותיה".

התנהלות בעייתית נוספת שנחשפת בדו"ח העלתה שעובדים במשרד ראש הממשלה שילמו מכיסם הפרטי עבור הוצאות אישיות של ראש הממשלה ולא קיבלו על כך החזר. במסמך מצוטטים דבריו של חשב משרד ראש הממשלה בישיבת ועדת השלושה, שאומר: "יש בעיה, ראש הממשלה אומר לאב הבית לך תביא לי טיפות עיניים. הוא לא יכול לומר לא ומביא קבלה, ואין איך לשלם". בדו"ח נכתב כי "המשמעות של אי תשלום החזר מהקופה הקטנה בגין הקבלות האלו היא כי עובדי המשרד סופגים את עלות ההוצאות הפרטיות של ראש הממשלה או של בני ביתו. כאשר עובד במשרד רה"מ נאלץ לממן מכיסו הוצאה עבור ראש הממשלה, מדובר במינהל לא תקין, ואין נפקא מינה אם מדובר בסכום גדול או קטן".

חצי מיליון שקלים על אירוח

הדו"ח מצביע על עלייה של יותר מפי שניים בשנותיו הראשונות של נתניהו בתפקיד בהוצאות על מזון ואירוח במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור, הכוללות בין היתר הוצאות על ארוחות מוכנות ממסעדות או בתי מלון, מצרכים ממרכולים, משקאות וארוחות ומוצרים מזדמנים. בשנת 2009 עמדו ההוצאות על 211 אלף שקל, אולם ב–2011 האמירו ההוצאות ל–490 אלף ול–458 בשנת 2012. בשנת 2013, קובע המבקר, חלה ירידה בסכומים, בין היתר על רקע הפרסומים על הבזבוזים בבית ראש הממשלה, והן ירדו ל–226 אלף שקל.

מהדו"ח עולה כי מעון ראש הממשלה מתנהל מבלי שנקבעו תקרות לחלק מההוצאות. אין כל הגבלה על רכישות מזון, לרבות הזמנות של אוכל מוכן במקרה שלא מועסקת מבשלת במעון הרשמי. לא נקבעה תקרה למספר הארוחות שניתן להזמין ביום או בחודש. נקבעו רק תקרה למחיר הארוחה לאדם (250 שקל לאדם) ותקרה למספר האנשים — עד 20 איש.

בשנת 2010 עמדו ההוצאות על הזמנת ארוחות למעון הרשמי על 70 אלף שקל. הסכום גדל בשנת 2011 ל-92 אלף שקל והגיע בשנת 2012 ל-158 אלף שקל. בשנת 2013, על רקע הפרסומים השליליים, ירד הסכום ל–64 אלף שקל. התברר שבמעון ראש הממשלה לא העסיקו מבשל/ת, אף שהעסקה כזאת היתה יכולה להביא לירידה בהוצאות על הארוחות החיצוניות.

בנוסף, עולה מהדו"ח כי גם כשהועסקה מבשלת בשנת 2010, בני משפחת נתניהו המשיכו להזמין ארוחות מבחוץ. "התנהלות זו של משרד רה"מ שאפשרה רכישת ארוחות בהיקף זה כאשר היתה מי ששימשה כמבשלת במעון הרשמי, אינה תקינה", נכתב בדו"ח. "גם בשנים 2010–2012 היה אפשר להעסיק מבשלת במשרה מלאה ולחסוך בכספי ציבור כפי שנעשה בשנת 2013. אף שנוהל משרד רה"מ מאפשר להזמין ארוחות לבית ראש הממשלה כאשר אין מועסקת במעון מבשלת, ראוי היה שראש הממשלה ושומרי הסף במשרדו יפעלו למימוש זכות זו באופן סביר, חסכוני ויעיל".

בתשובה של משרד רה"מ הוסבר כי ב-2010 לא הועסקה מבשלת במשרה מלאה, אלא זו היתה עובדת משק בית שבישלה בין היתר גם ארוחות קלות לדיירי הבית, "ולא היה בכך בשום דרך תחליף לבישולן של ארוחת מלאות, כפי שנעשה כאשר מועסקת מבשלת מקצועית במשרה מלאה".

הסבר אפשרי לעלייה בהוצאות המזון, שהציע חשב משרד ראש הממשלה, הוא שפעילות של ראש הממשלה הוסטה ממשרדו למעונו הרשמי. לראש הממשלה משתלם לאכול כשהוא במעונו הרשמי, להבדיל ממשרדו: במעונו הוא זכאי לרכוש מוצרים ללא הגבלה או להזמין עבורו ארוחה ממסעדה בסכום של עד 250 שקל לארוחה (במצב שבו לא מועסקת במעון הרשמי מבשלת). לעומת זאת, כאשר שוהה ראש הממשלה במשרדו, מוגבלת ההוצאה כאמור לסכום של 1,330 שקל בחודש — כלומר לשווי של כ-60 שקל לארוחה בכל יום עבודה, בהנחה כי מוזמנת ארוחה אחת ביום.

"משרד מבקר המדינה כבר העיר בעבר בנוגע להוצאות נבחרי ציבור, כי הוצאת כספים ללא תשומת לב נאותה מצביעה על חוסר רגישות ציבורית", נכתב בדו"ח. "לדעת משרד מבקר המדינה, נוכח ההפחתה הניכרת בהוצאות בשנת 2013, ניתן לקבוע שהוצאות הכלכלה של ראש הממשלה, משפחתו ואורחיו במעון הרשמי, במיוחד בשנים 2010 ו-2011 ובמידה פחותה גם בשנת 2012, לא עלו בקנה אחד עם עקרונות היסוד של מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות".

עוקפים את ועדת הכספים

תקציב הוצאות הביגוד, הכולל רכישת בגדים, איפור ועיצוב שיער (המכונה "הוצאות דמי ייצוג"), עומד על מקסימום 54 אלף שקל בשנה, בהתאם להחלטה של ועדת הכספים של הכנסת, שמאשרת את תקציב המעונות. מהדו"ח עולה שהסכום לא הספיק למשפחת נתניהו ועם כניסתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה ב-2009, החליטו היועצת המשפטית ברנע-פרגו וחשב המשרד אז לפצל את עלויות האיפור לשני תקציבים שונים ובכך להגדיל את ההוצאות — מה שהביא לעלייה בפועל של הוצאות האיפור ועיצוב השיער פי 2.5 מהסכום שנקבע. המבקר מסביר כי זו היתה דרך עקיפה להגדיל את תקציב דמי הייצוג, מבלי לקבל את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת. "היה נכון לו נמנע משרד רה"מ מדרך פעולה זו ונוקט את דרך המלך, שהיא הגדלת תקציב הייצוג אם הדבר נדרש", נכתב בדו"ח.

מהביקורת שנערכה מתברר שהוצאות הניקיון במעון הרשמי הוכפלו משנת 2009 (532 אלף שקל במעון הרשמי והפרטי) לשנת 2011 (1.1 מיליון שקל במעון הרשמי בלבד) ולשנת 2012 (945 אלף שקל). "נוכח ההיקף הגדול של עלויות הניקיון, מן הראוי שמשרד רה"מ יבחן את היקפן של הוצאות אלה ואת סבירותן ויפעל על מנת להימנע מהוצאות מיותרות מקופת המדינה", כותב המבקר. הוצאות הניקיון במעון הפרטי בקיסריה עמדו על כ-8,166 שקל בחודש בממוצע, "אף על פי שמר נתניהו ומשפחתו שוהים במרבית ימות השנה במעון הרשמי, ואילו במעון הפרטי הם שוהים בעיקר בסופי השבוע", לשון הדו"ח. המבקר מכנה הוצאות אלו "מופרזות במידה ניכרת".

החזקת המעון הפרטי של נתניהו בקיסריה עלתה ככלל למשלם המסים 330 אלף שקל ב-2010 וירדה ב-2013 ל-165 אלף שקל (בבית ברחוב עזה בירושלים ההוצאות הציבוריות היו זניחות ושימשו אך ורק לאבטחה). גם לגבי המעון הפרטי לא נקבעה תקרה להוצאות, למשל על ניקיון וגינון, או להשתתפות במימון שיפוצים ותיקונים. בהקשר זה מעיר המבקר כי "מתן אפשרות להוצאה בלתי מוגבלת אינו עולה בקנה אחד עם מינהל תקין. הסדר כזה אף פוגם בעקרונות של יעילות וחיסכון ועלול להוביל לבזבוז כספי ציבור".

עוד בנוגע למעון הפרטי, התברר כי הציבור הוא זה ששילם מס בצורת שנשלח בשנת 2009 ו-2010 למעון הפרטי של נתניהו בקיסריה בסכום של 5,500 שקל. מהדו"ח עולה כי תחילה נתניהו התעקש שהסכום לא ישולם על חשבון משלם המסים, וכך נקבע על ידי ועדת השלושה. כעבור זמן קצר נתניהו חזר בו והנחה שהחוב ישולם מתקציב משרד ראש הממשלה, בקיזוז החלק היחסי של המים המשמשים למילוי הבריכה שאותו שילם מכיסו. ועדת השלושה יישרה קו עם שינוי העמדה של נתניהו וב-2012 הוחזר לו הכסף. "מימון היטל זה מכספי אוצר המדינה אינו עולה בקנה אחד לא עם אמות מידה ציבוריות ולא עם החשיבות של מתן דוגמה אישית", העיר המבקר.

במקרה של חוב אחר בסכום של 6,124 שקל כתוצאה מחריגה מתקציב מימון ארוחות למעון הפרטי לשנת 2011, מצאה ועדת השלושה פתרון יצירתי. סמנכ"ל בכיר למינהל במשרד ראש הממשלה נזכר אז כי התקציב החודשי של הארוחות בקיסריה, שהיה 1,500 שקל, לא עודכן לפי מדד המחירים לצרכן ולמעשה כיום עומד על 1,925 שקלים בחודש. לפי החישוב יצא שנתניהו הוא שצריך, על פניו, לקבל החזר מהמדינה ועל כן החוב של נתניהו קוזז מהפרשים אלה.

המבקר העיר כי גם לו עודכן התקציב בהתאם למדד, הקבלות שהוצגו לא הגיעו אף ל-1,500 שקל וההוצאות היו נמוכות מסכום זה — על כן לא היה מקום לקזז את החוב מלכתחילה מההפרשים הללו. "גם אילו עודכן התקציב החודשי של הוצאות אלה לפני שנת 2012, לא היה ראש הממשלה זכאי לקבל סכום כלשהו מהפרשי ההצמדה האמורים", נכתב בדו"ח. "מכאן שסכום ההפרשים אינו שייך לראש הממשלה, ולכן לא היה מקום לקיזוז החוב מסכום זה".

"משרד מבקר המדינה רואה בחיוב את הירידה בהוצאות המעונות בשנת 2013", נכתב בסיכום הדו"ח. "עם זאת, ניתן היה לצפות מנבחר ציבור, בכיר ככל שיהא, לגלות יתר רגישות ציבורית ולהקפיד לפעול במהלך כל שנות כהונתו לפי עקרונות היסוד של התנהלות ציבורית ראויה, וכך גם לשמש דוגמה ומופת לחיסכון בכספי ציבור".

בפרק ההמלצות מתייחס המבקר לצורך לקבוע את תקציב מעון ראש הממשלה לפי ניתוח צרכים ותחשיבים מפורט, ולא כפי שנעשה היום. בתשובותיו של משרד רה"מ למשרד מבקר המדינה נטען כי הגורם המוסמך לקבוע את הוצאות המעונות ולהגבילן היא הכנסת בלבד.

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה על הדו"ח: "ראש הממשלה מכבד את המלצות דו"ח המבקר לגבי כל הנושאים שנבדקו. חלק גדול מההמלצות בדו"ח יושמו טרם כתיבתו. ראש הממשלה הנחה ליישם את יתר ההמלצות באופן יעיל ומיטבי. לצערנו, הקמפיין התקשורתי המתגלגל סביב דו"ח זה בשבועות האחרונים הוא ניסיון ברור להפיל את ראש הממשלה ואת ממשלת הליכוד על ידי עיסוק בזוטות והסחת דעת מהנושא החשוב באמת: מי יגן על מדינת ישראל מול האיומים הביטחוניים העצומים והלחצים הבינלאומיים - בנימין נתניהו או ציפי ובוז'י. עובדה: בדברים שכן נבדקו בדו"ח על ידי המבקר - אין שום חשש לפגיעה בטוהר המידות ובוודאי לא חשש לפלילים. הפתיח שלפני הדו“ח, שאיננו חלק מהדו"ח, כולל זוטי דברים על מיחזור בקבוקים ורכישת רהיטי גן. דברים אלו לא נבדקו על ידי המבקר, לא נעשתה פנייה למשרד ראש הממשלה או לראש הממשלה בעניינים אלה ולא ניתנה להם זכות תגובה בנושאים אלו.

"בדו"ח המבקר אין השוואה למעון רשמי אחר כלשהו בישראל. מצב זה יוצר בעיה קשה של אמת מידה, כי הוצאות של מעון רשמי אינן דומות בשום אופן להוצאות בבית פרטי כלשהו. לדוגמה, הוצאות בית הנשיא גדולות עשרות מונים מאלו של מעון ראש הממשלה. לגבי בית הנשיא, אין פירוט בדו"ח המבקר על חלוקת התקציב ואין ירידה לפרטים. על כן אין בסיס להשוואה המאפשר לציבור לשפוט מהן אמות המידה המקובלות. חשוב להדגיש: הוצאות מעון ראש הממשלה ירדו משמעותית בשנתיים האחרונות. ההוצאות גדלו משמעותית בתקופה מסוימת, שבה ניהל את המעון הרשמי מני נפתלי - עובד ממורמר לשעבר, המוביל מסע השמצות והכפשות נגד ראש הממשלה, על מנת להוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה ולפגוע בראש הממשלה ובליכוד בתקופת בחירות. הוצאות המעון הרשמי ירדו ופחתו משמעותית לאחר עזיבתו של נפתלי את התפקיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ