דו"ח המבקר על בית נתניהו: אילו שפירא היה אלוהים | פרשנות

דו"ח ההוצאות במעונות ראש הממשלה הוא מסמך פחדני, בו מתאר המבקר שפירא התרחשויות מקוממות מבלי להכתיר אותן במונחים מפורשים כמו "גניבה" ו"חמדנות"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אמיר אורן
אמיר אורן

אילו יוסף חיים שפירא לא היה מבקר המדינה בכבודו ובעצמו, אלא רק אלוהים, טיוטת מקצת ההמלצות בדו״ח המתקרא ״עשרת הדיברות״ היתה זוכה לשיפוץ, לשיפור וכהוקרה למחבר גם לשיפרור.

טיוטת הדו״ח: לא תרצח

נוסח סופי: אשר לנטילת חיי אדם בידי זולתו, יוער כי מוטב למצוא דרך אחרת לקיצור תוחלת החיים. להבא ראוי להימנע ככל האפשר מהמתה אלימה.

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ: מצג שווא איפשר העברת סכומים מנופחים לאיש ליכוד בגין "עבודות דחופות" בבית רה"מ — חרף איסור מפורש | עידו באום: וינשטיין מוכרח להורות על חקירה פלילית בפרשת החשמלאי עוד הערב | גידי וייץ: במדינה מתוקנת, נתניהו היה הולך הביתה | החשמלאי של משפחת נתניהו - אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד לשעבר | הנשיא פרס קיים ועידה ממלכתית עם חסות מסחרית ושכר 14 יועצים אישיים במשרות אמון

טיוטה: לא תגנוב

נוסח סופי: לקיחתם של כסף ונכסים אחרים לחזקתו הפרטית של אדם אינה השיטה המיטבית לשמירה על גבולות הקניין ועל המוסר האנושי. עם כל ההבנה לרצון לעשיית עושר, מומלץ להסתפק באמצעים חוקיים.

טיוטה: לא תנאף

נוסח סופי: הביקורת העלתה כי בשנות הכספים -5463 עד -3029 התקיימו הזדווגויות שחרגו מעת לעת ממסגרת הנישואין. יש להצטער על כך ולהימנע כמידת היכולת הגברית והנשית מהפרת נדרים הדדיים לשמירת אמונים.

טיוטה: לא תחמוד

נוסח סופי: המבקר מציין כי רצונו של אדם, בכיר ככל שיהיה, להשיג לעצמו את אשת רעהו, שורו, חמורו, פדיון בקבוקיו וכל אשר לו אינו עולה בקנה אחד עם הציפיה ממנו לציות לחוק ולדוגמה אישית. טוב יעשו הבכיר ורעייתו הבכירה ממנו אם יחדלו להיות כה חמדנים.

ולעומת זאת, אילו אלוהים היה משתדרג למעלת המבקר שפירא, סביר שאדם וחווה ואיתם גם הנחש היו נשארים לנצח בגן עדן ומתמוגגים מהריהוט שסיפחו לעצמם על חשבון הבורא.

דו״ח ההוצאות במעונות ראש הממשלה הוא מסמך פחדני. הוא מתאר התרחשויות מקוממות, אך חושש להכתיר אותן במונחים מפורשים, שווים לכל נפש ששיננה אי פעם איסורים פשטניים על גניבה וחמדנות.

השופט המחוזי שפירא, כתוארו הקודם, לא היה מזכה בדין מנהל מחלקת מים באחת העיריות שהינחה פקידים לבטל לו תשלום "מס בצורת". גם סניגור מזהיר כיהודה וינשטיין לא היה מחלץ בלי עונש עובדי ציבור שליהטטו בין סעיפים תקציביים ללא כיסוי. בשניהם גם יחד, וינשטיין ושפירא, לא היה די להפיכת מירמה וזיוף לסתם שינוי קליל בדיווח רשמי - פה פיטורי מבשלת והעברת מנקה למטבח כדי להיתמם שאין עוד מבשלת ולסבוא ארוחות מוזמנות, שם לסלף את מספר האורחים או הרכבם כדי שבני הבית יזללו יותר.

שלושה פקידים בכירים במשרד רה״מ - חשב המשרד, היועצת המשפטית והסמנכ״ל למבצעים ונכסים - התנדבו להכשיר רבים מהשרצים בקופה. אותם יש לדחוק להתפטר מיד, עוד לפני חקירה פלילית; והממונים הישירים עליהם, כולל וינשטיין שהסכים למקצת פעולותיה של נציגתו במשרד רה״מ (ושאותו עוקץ שפירא בחדווה), חייבים לציבור דין וחשבון על מחדלי הפיקוח.

בנוסף לעבריינות לכאורה של הבכירים בדיירי מעונות ראש הממשלה נתניהו, נחשפת התנהגות נבזית ומבישה. ראש ממשלה עשיר, בעל חווילה בקיסריה ודירה ברחביה והון עתק, אינו מהסס לשלוח עובד זוטר, המועסק לעתים בשכר זעום שמשלמת חברה קבלנית, כדי להביא לו תרופה - ואינו מפקיד בידיו מראש שטר שיכסה את התשלום, אלא משאיר את המסכן באי־ודאות, האם ההוצאה מארנקו הדק תוחזר לו תמורת קבלה? (לא תמיד).

מחשמל במיוחד סיפורו של אבי פחימה, החשמלאי שאיתו בלבד זורמת שרה נתניהו. מיהו אותו איש מסתורין, המוכן להגיח בכל סוף שבוע ואף ביום כיפור, כמו בתעמולת חברת החשמל, כדי לחבר תקע לשקע גם במחיר בקע ונקע? במה גדול כוחו? והאם מאבטחי השב"כ המסוככים על המעון מעידים שאכן הרישום אינו כוזב?

צילום: איור: עמוס בידרמן

וכל זאת עוד לפני שנבדקה לעומקה פרשת הבקבוקים - האם באמת הסתיימה לפני שנתיים, כאשר שרה הודתה במעשיה ושילמה מעין כופר של 4,000 שקלים, או שמא נמשכה גם אחר כך, באופן שהיטעה את וינשטיין (לא שאכפת היה לו כל כך שמטעים אותו) - ושמי ששיקר בעניין רהיטי הגן ונחפז לשנות את המצב כשנתפס העיד על שרשרת ההוראות והמעשים.

המבקר שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

אין כל יסוד למאמץ המגושם של שפירא להשתמט מבדיקת חלקה של שרה נתניהו, בטענה שאינה ״גוף מבוקר״. המדינה מחזיקה למענה את ״לשכת רעיית ראש הממשלה״, עם פקידות הכפופות לה. האמנם טוען שפירא שפקידות אלה מסתכנות בדין משמעתי, ולא רק פלילי, כשהן מעבירות הלאה את הנחיותיה, וכי לעובדי מדינה שמורה יכולת ממשית לסרב להיות שותפים לדבר עבירה כאשר ההוראה מגיעה מהדרג הגבוה ביותר - הדרג ששפירא פוחד להצמיד לו את שמות התואר הראויים.

דו״ח שפירא הוא מועט המחביא את המרובה. הוא מוטל לחיקו של מי שעד כה לא טרח על שוויון ראש הממשלה וגבירתו בפני החוק. אבל די בתמונה מצמררת זו של התחברות לעטיני המדינה וחליבתם יום־יום ושנה־שנה להזכיר שזהו זוג רצידיוויסטי, שאינו מסוגל להיגמל מהתופעות שאיפיינו את שלטונו בסוף שנות ה-90׳.

אין טעם לומר להם שהשררה היא רק פקדון ארעי, שיש לנהוג בו בחרדת קודש, בענווה ואף בסגפנות, ממש כאילו הוצא הממון הממלכתי מכיסם הפרטי. בושה וחרפה - הן התנהגותם והן המאמצים לחפות עליה ולסייע להם בכך בבחירות. לא, שפירא אינו יכול להיות אלוהים. תקן זה כבר תפוס בידי שניים, השרועים ברהיטי גן ליד מקווה מים שמילאו נתיניהם הפתאים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ