דו"ח המבקר על בית נתניהו: בשל חשד לפלילים החומרים הועברו לבחינת הפרקליטות

לפי דו"ח המבקר, מצג שווא איפשר העברת סכומים מנופחים לאבי פחימה, חשמלאי ואיש ליכוד בגין "עבודות דחופות" בבית רה"מ - חרף איסור מפורש

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
רויטל חובל
רויטל חובל

מבקר המדינה, , העביר את החומרים בפרשת החשמלאי - על מעונות ראש הממשלה, לבחינת הפרקליטות. על כן, המבקר סבור כי יש בממצאים הקשורים לפרשה חשד לפלילים, אף שהוא לא מציין זאת בדו"ח. בתגובה שנמסרה ל"הארץ" ממשרד המבקר, נכתב כי "חומרי הביקורת בנושא התקשרות עם חשמלאי עברו לפרקליטות. זאת, בהמשך להתכתבויות ולשיחות שהתקיימו עם הפרקליטות בנושא זה".

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ:  |  |  |  | 

פרשת החשמלאי נוגעת לאבי פחימה, חבר מרכז ליכוד מאור עקיבא המקורב למשפחת נתניהו. פחימה אירח את בני המשפחה בחגיגות המימונה ב–2010. מהדו"ח עולה שבניגוד להנחיות, הגברת נתניהו הזמינה את פחימה לבצע עבודות חשמל במעון הפרטי בקיסריה, דווקא בסופי שבוע, כשהתעריף יקר יותר. מהביקורת עלה גם כי במשך שלושה חודשים נקרא פחימה כמעט בכל סוף שבוע לבצע עבודות חשמל במעון בקיסריה, לרבות יום כיפור.

רה"מ נתניהו ואבי פחימה (יושב מימין, בחולצה לבנה), במימונה באור עקיבא ב-2010צילום: מגדלור אור עקיבא

בימי חול, מי שמבצע את עבודות החשמל הנדרשות במעון הפרטי הם עובדי משרד ראש הממשלה, וכך היה נהוג גם בזמן כהונתם של ראשי ממשלה קודמים. משפחת נתניהו ביקשה ממשרד ראש הממשלה להתקשר עם חשמלאי לצורך ביצוע עבודות לאחר שעות העבודה, בין היתר בסופי שבוע, כשעובדי משרד ראש הממשלה אינם זמינים.

ועדה פנימית מיוחדת במשרד ראש הממשלה, הנקראת "ועדת השלושה" (הכוללת את היועצת המשפטית של משרד רה"מ שלומית ברנע־פרגו, סמנכ"ל בכיר למינהל ולמשאבי אנוש וחשב המשרד) אישרה את ההתקשרות תוך הסתייגות שמדובר בעבודה דחופה שאינה סובלת דיחוי ליום חול, וכי ההתקשרות לא תהיה עם החשמלאי הפרטי שמשפחת נתניהו נוהגת לעבוד אתו, אותו אבי פחימה.

במשרד ראש הממשלה ערכו מכרז כדי לבחור את החשמלאי למעון הפרטי בקיסריה. ההצעה הזולה ביותר נפסלה לאחר שהתברר שפחימה הוא מנהל עבודה בכיר בחברה שניגשה. בסופו של דבר נבחרה ההצעה הזולה השנייה - אך החברה שזכתה בה שכרה את פחימה כקבלן המשנה מטעמה שיבצע את העבודות.

כך, יצא שבניגוד להנחיות ולמרות שהדבר נאסר מפורשות, נעשתה התקשרות עם פחימה במעון הפרטי "תוך מצג מטעה שלפיו ההתקשרות היתה עם קבלן אחר", כפי שנכתב בדו"ח. בממצאי הביקורת נמצא כי בתוך שלושה חודשים, ספטמבר עד נובמבר 2009, נוצלו 10,500 שקל, שהם כ–70% מהסכום השנתי שהותר לעבודות חשמל בשעות מיוחדות במעון הפרטי.

בדו"ח צוין כי צוות הבדיקה לא יכול היה להמשיך את הבדיקה לאחר שהתברר "שהזמנת העבודה נעשית על ידי רעיית ראש הממשלה או מזכירותיה", כיוון שרעיית ראש הממשלה מוגדרת על ידי המבקר כ"אישיות לא מבוקרת". בשל כך, נכתב, "לא ניתן היה לבדוק את נחיצותן ואת דחיפותן של העבודות, ולוודא שאכן מדובר בעבודות דחופות שאי אפשר לבצען ביום חול על ידי עובדי המשרד וכך לחסוך את ההוצאות האמורות". התברר גם שאין כל בקרה אם העבודה בוצעה בפועל, "היות והכל נסגר בין החשמלאי לבין רעיית ראש הממשלה ומזכירותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ