ירדן סקופ

המבקר בדק את טיפול המדינה בקטינים שנפגעו מתקיפה מינית או מאלימות. הבדיקה התמקדה בשירותי סיוע וטיפול שהוקמו בשנים האחרונות, וכן נבדקו היבטים הנוגעים להכשרות אנשי מקצוע לאיתור קטינים שנפגעו. הבדיקה התמקדה בעיקר במשרד הרווחה אך נבדקו גם משרדי הבריאות, החינוך, משטרת ישראל, משרד הכלכלה וכמה רשויות מקומיות. 

המבקר מציין בדו״ח כי אחד הליקויים שנמצאו הוא שמשרד הרווחה לא הקים את מספר מרכזי ההגנה לקטינים נפגעי אלימות ותקיפה מינית להם התחייב. עד אפריל 2013 אמור היה המשרד להקים שמונה מרכזי הגנה, ואילו עד תום הבדיקה באוגוסט 2014, הוקמו רק חמישה מרכזים, ואף זאת רק לאחר התערבות בג״ץ. 

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר

נוסף על כך, מציין המבקר כי מכיוון שמרכזי ההגנה הם שירות חדש, היה מתבקש שמשרד הרווחה והגופים האחרים הנוגעים בדבר, יפעלו להגברת המודעות בקרב אנשי מקצוע והציבור, על קיומם של מרכזים אלה. לפי הבדיקה, משרד הרווחה פרסם באתר האינטרנט שלו רק שניים מבין חמשת מרכזי ההגנה, כמו כן המשרד לא פעל להגברת המודעות בקרב האוכלוסיה דוברת הערבית לקיומו של מרכז הגנה בירושלים. עוד מציין המבקר כי אף כי משרד הרווחה החל הגיבוש הוראות להפעלת המרכזים עוד בשנת 2008, הוא טרם השלים את הכנתן. בפועל כל מרכז קובע את אופן פעולתו באופן עצמאי והפיקוח הקיים אינו מובנה. 

גם בהסדרת מרכזי הטיפול לנפגעי תקיפה מינית נמצאו ליקויים, ואחד הבולטים בהם הוא היעדר מענה פסיכיאטרי זמין.

עוד נמצא כי לקטינים נפגעי אלימות לא הוסדר מענה טיפולי מתאים, זמין ופטור מתשלום, כפי שהוסדר לגבי קטינים נפגעי עבירות מין. המענה לקטינים נפגעי אלימות תלוי בהיצע השירותים של הרשות המקומית שבה מתגורר הקטין, בזמינותו וביכולת הכספית של משפחתו. 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה לממצאי המבקר כי ״המשרד מכיר בחשיבות הטיפול, קצר וארוך הטווח, בקטינים נפגעי תקיפה מינית ואלימות. לצורך כך, נכנס המשרד לתהליך הקמת מרכזים טיפוליים למתן מענה לאוכלוסייה זו (מרכזי הגנה וטיפול). עד לשנת 2014 הקים המשרד שישה מרכזי הגנה לטיפול קצר טווח בנפגעי תקיפה מינית ואלימות פיזית. במהלך חודש אוקטובר החל המשרד בתהליך התנעה מחודש להקמת שני מרכזים נוספים בצפת ובנתניה וזאת לאחר שהמרכזים, שאמורים היו להפתח באמצעות אגודת אל"י, לא הוקמו, ומנדט ההקמה הוחזר למשרד. אנו מניחים שתהליך הקמתם של שני מרכזים אלה יסתיים בחודשים הקרובים. במקביל, הסתיימה קליטתם של 12 מרכזי טיפול ארוך טווח לנפגעי תקיפה מינית, באחריות, מימון והפעלת המשרד״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ