המבקר: חיילים וקצינים מגייסים תרומות באופן עצמאי, כולל ציוד לחימה

הדו"ח גילה שקצינים נמצאים בקשר ישיר עם תורמים, ושהצבא אף משתמש בתרומות לשירותים בסיסיים לחיילים. המבקר: "הדבר עלול לגרום לפגיעה בשוויוניות בין יחידות וחיילים, ולפגוע בשמו הטוב"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

דו"ח מבקר המדינה המתפרסם היום (שני) כולל ביקורת חריפה על התנהלות צה"ל בכל הנוגע לקבלת תרומות. בין היתר נמצא כי הצבא לא ממלא את הפקודות שלו עצמו בתחום, ובין היתר כי כספי תרומות משמשים לצרכים בסיסיים של חיילים.

המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, רואה את התופעה בחומרה. לדבריו, הדבר עלול "לגרום לפגיעה בשוויוניות בין יחידות צה"ל וחייליו, לעורר לחצים בלתי ראויים למתן תרומות כלפי הורי החיילים וקרוביהם ולפגוע בשמו הטוב של צה"ל, כצבא שאינו אוכף את פקודותיו על חייליו, ואשר אינו יכול לספק את צרכיו הבסיסיים של חייליו. בנוסף לכך, הציוד הנרכש בתרומות אלה שלא באישור צה"ל עלול גם לעורר סכנות בטיחותיות. מה עוד שציוד לחימה ופריטים הנדרשים לפעילויות ליבה של הצבא, אמורים להיות מסופקים על ידי צה"ל בעצמו".

עמדת תרומות לחיילים בבית קפה בצומת גוש עציון, בינוארצילום: אמיל סלמן

מבקר המדינה ממליץ לרמטכ"ל ולסגנו לבחון את הנושא בהקדם ולאכוף את הפקודות. למרות תגובת צה"ל מחודש אוקטובר, לפיה נפתחו חקירות מצ"ח בנושא וחיילים ומפקדים הועמדו לדין משמעתי, הפעילות של חלק מהחיילים לגיוס תרומות באינטרנט ובפייסבוק - נמשכת.

בדו"ח נמצא כי צה"ל משתמש בכספי תורמים למימון שירותי רפואה - החל מהקמת מרפאות, מרכזי שיקום ואורתופדיה, ועד לקניית אמבולנסים. ב"הארץ" דווח ב-2013 כי הצבא עושה שימוש בכספי תורמים למטרות נוספות שהן חלק מהשירותים הבסיסיים שחייל אמור לקבל, כולל שירותי דת ורפואה. 

לפי הפקודה הצבאית, "חייל לא יתרים, לא יגבה ולא יקבל כספים שנרתמו למטרה כלשהי". הסיבה לכך, לפי הפרקליטות הצבאית, היא חשש מקבלת טובות הנאה או מניגוד עניינים. למרות זאת, המבקר מציין כי ישנה תופעת רחבת היקף שבמסגרתה קצינים וחיילים מעורבים בגיוס עצמאי של תרומות - ומקבלים אותן בניגוד לפקודות, כולל ציוד לחימה. בין היתר נתרמו כך אפודי מגן, ביגוד ופנסים לנשק האישי. במהלך מבצע "צוק איתן", כפי שפורסם ב"הארץ", אחת מחטיבות החי"ר אף פרסמה פרטי חשבון חשבון בנק של עמותת ידידים כדי להעביר לה תרומות כספיות. במהלך המבצע גם אישרו בצה"ל קבלת תרומות של מקלחות שדה וגנראטורים - שגם זה, קובע המבקר, ציוד שעל צה"ל צריך לספק בעצמו לחיילים.

בחלק מהיחידות הוקמו קבוצות של הורי חיילים, הפועלים לגיוס כספים עבור היחידות בהן משרתים ילדיהם. עוד נכתב בדו"ח כי הצבא מחייב מפקדי יחידות מבצעיות לעמוד בקשר עם חברות מאמצות (כמו בפרויקט "אמץ לוחם") - אף כי בפועל פקודות מטכ"ל והוראות אכ"א אוסרות על קיום קשר בין חייל או יחידה, לבין תורם. עוד עולה מבדיקה שנערכה בשנת 2014, כי מתוך 17 יחידות בחטיבות חי"ר, רק ארבע ניצלו במלואן את התרומה שקיבלו. חמש יחידות אף השתמשו בפחות ממחצית התרומה שניתנה להם.

ניידת תרומות של הקרן לידידות והאגודה למען החייל, ב-2014צילום: אדי ישראל

בין 2011 ל-2013 קיבלו האגודה למען החייל וקרן לב"י תרומות בשווי של כ-178 מיליון שקלים בממוצע. בשנת 2014, בה נערך מבצע "צוק איתן", גדל היקף התרומות ל-225 מיליון שקלים. ארגון FIDF (ידידי צה"ל בארצות הברית) אחראי על שיעור ניכר מתרומות אלו. האגודה למען החייל, שהפעילה מנגנון טלמרקטינג חיצוני, גייסה באמצעותו באותן שנים פחות מ-15 מיליון שקל. לפי החוזה שנחתם עם החברה, העמלה של חברת הטלמרקטינג עמדה על לא פחות מ-44 אחוזים מהכסף שגויס. למרות זאת, לתורמים נאמר כי "כספי התרומה נועדו לרווחת החיילים, שעה שבפועל התקבולים שהועברו בדרך זו לאגודה שימשו ברובם לתשלום העמלה לחברת הטלמרקטינג, ולמימון המנגנון התפעולי של האגודה", כך לפי המבקר. הדו,ח מבקר גם את משרד הביטחון, על כך שלא טיפל בנושא זה - שימוש בכספי תרומות למימון הוצאות תפעול גופי ההתרמה.

משרד מבקר המדינה בחן גם את חגיגות הבת מצווה שערך תורם במתקן אדם - עליה דווח לראשונה ב-TheMarker. במהלך החגיגה, ערכו חיילי יחידת הלוט"ר (לוחמה בטרור) ויחידת הכלבנים עוקץ תצוגת תכלית לאורחי התורם, והוא הפעיל מזנוני אוכל והזמין אמן אורח. באגף כוח האדם כלל לא ידעו על האירוע, וממילא לא אישרו אותו, וכך גם את קבלת התרומה. מפקד מתקן אדם, אל"ם אריאל בן דיין, שננזף על חלקו באירוע לאחר הפרסום, מסר לאנשי המבקר כי "עצם קיום האירוע כערב הוקרה לחיילים לא נתפס אצלי כתרומה... משום כך לא פעלתי על מנת לאשרו כתרומה". במשרד מבקר המדינה סבורים כי טענתו של אל"ם בן דיין מוכיחה שבצה"ל לא מטמיעים כנדרש את הפקודות בנוגע לתרומות. בנוסף נקבע בדו"ח כי התופעה "עלולה גם לפגוע בשמו הטוב של צה"ל, ולהציגו כצבא שאינו יכול לספק את צרכיו הבסיסיים של חייליו".

עוד מעיר מבקר המדינה כי בצבא מקיימים קשר ישיר עם ארגון הידידים בארצות הברית, תוך הפרת פקודות צה"ל ובניגוד לחוות דעת של הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, האלוף (מיל') אביחי מנדלבליט - כיום היועץ המשפטי לממשלה. כך, למשל, קצינים דיווחו ישירות לארגון על התקדמות פרויקטים שמומנו בכספי תרומות. המבקר מעיר כי על הצבא לעקר תופעה זו מהשורש, מאחר והיא יכולה לגרום להיעדר שוויוניות בין יחידות צה"ל בקבלת תרומות. הדו"ח גם מתייחס לכך שרק ארבע שנים אחרי פרסום מסקנות ועדת מינטקביץ, שהמליצה לערוך רפורמה בגופי התרומות לצה"ל, יישמו במשרד הביטחון את ההמלצה. לדעת המבקר, העיכוב ביישום ההמלצה שנועדה לטפל בחוסר יעילות מערך ההתרמה לצה"ל, גרמה להימשכות הנזקים. כך, משרד הביטחון אפשר לאגודה ולקרן לב"י להפעיל במקביל "אגודות ידידים" בחו"ל, שהתעמתו ביניהן עד כדי כך שבצה"ל הורו לאחת מהיחידות להפסיק את פעילותה במקסיקו.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי המשרד "מוביל בשנים האחרונות מהלך היסטורי לשינוי במבנה מנגנון ההתרמה לרווחת חיילי צה"ל, שבמסגרתו נחתם בשנת 2015 הסכם המסדיר את איחוד קרן לב"י עם האגודה למען החייל. זאת, כחלק מיישום המלצות הועדה ציבורית (ועדת מינטקביץ') שמינה שר הביטחון להסדרת פעילותן של שתי העמותות. מתחילת  2016 פועל הארגון תחת גג אחד, שתחתיו שני גופי משנה - גוף לגיוס תרומות למען החיילים וגוף תפעולי שעוסק במימוש התרומות ובפעילות לרווחת חיילי צה"ל, על פי הנחיות וסדרי עדיפויות שייקבעו על ידי צה"ל, למטרות שיקבע ובתיאום עמו. האיחוד של האגודה למען החייל לקרן לב"י לגוף אחד ייעל וימקד את פעילותם הברוכה למען חיילי צה"ל, ויבטיח שכל תרומה תגיע על פי סדרי עדיפויות נכונים לחיילים שבאמת זקוקים לה. כמו כן נבנו מנגנוני בקרה בצה"ל ובמשרד הביטחון, שנועדו לפקח על שימוש נאות בתרומות, הימנעות מהתרמה ישירה של יחידות הצבא והפניית התרומות לרווחת החיילים ולא לרכש ציוד לחימה".

מצה"ל נמסר בתגובה כי הצבא "מקדם בברכה את דו"ח המבקר, לומד את עיקריו ויפיק את הלקחים הנדרשים. צה"ל מספק לחייליו את הציוד הנדרש בשגרה ובחירום. תרומות המועברות לצה"ל מוקדשות לרווחת הפרט של החיילים ולא נעשה בהם שימוש לרכישת ציוד המיועד לפעילות מבצעית.

"באוגוסט 2015, כחלק מהפקת הלקחים מדו"חות ביקורת קודמים והבנה כי דרוש גוף אחוד שמאגד את נושא התרומות תחתיו, הוקם באגף כוח האדם ענף התרומות והרווחה אשר אמון על בקרה, תכנון ומעקב אחר התרומות בכלל יחידות צה"ל. בימים אלו מוביל ענף זה עבודת מטה מקיפה להסדרת פקודות הצבא בנושא תרומות ובמקביל התבצעו עדכונים שוטפים של הגורמים בשטח, הופצו מספר אגרות בנושא וכן התקיים כנס צה"לי בהשתתפות נציגי השלישות באגפים והזרועות בו הוצגו הכללים לאישור תרומה והאיסור על קשר ישיר בין גורמי צבא לתורמים. הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט ציין במספר רב של דיונים כי הוא 'רואה בחומרה את תופעה התרומות הלא מוסדיות הקיימת בצה"ל'. במסגרת זו סיכם מספר מנגנוני פעולה לצמצום תופעה זו ולאכיפת האיסור לתרומות מסוג זה".

עוד הוסיפו בצה"ל כי "באשר למקרים המוצגים בדו"ח, כדוגמאות להתנהלות של יחידות שקיבלו תרומות באופן שאינו תקין, כלל המקרים נבדקו. במידה ונמצאו ליקויים, הם תוקנו ובמידת הצורך ננקטו צעדים משמעותיים כנגד הנוגעים בדבר. הנושא עלה במספר דיונים ובמספר פורומי מטכ"ל וצה"ל פועל באופן רציף להתמודדות עם תופעה זו". 

מהאגודה למען החייל וקרן לב"י נמסר בתגובה:  "במארס 2015 נחתם הסכם בין האגודה למען החייל, קרן לב"י ומשרד הביטחון. השינוי הארגוני שאיחד בין האגודה ללב"י פתר למעשה את הליקויים שהועלו בדו"ח, רובם ככולם".

עוד נמסר כי "האגודה למען החייל וקרן לב"י עובדות כגוף אחד בראשות ועד מנהל ויו"ר אחד, כדי לייעל ולרכז את נושא גיוס התרומות ומימושן לרווחת החיילים. על פי ההסכם, כל הוצאות המינהליות והוצאות ההנהלה ממומנות זה כתשעה חודשים על ידי משרד הביטחון, כך ש-100% מכל תרומה מגיעים לייעודם, לרווחת החיילים. ביטלנו את מרכז ההתרמה הטלפוני, אשר מימונו נעשה על ידי חלק ניכר מהתרומות. אנו פועלים בשקיפות מלאה כלפי הציבור, התורמים, צה"ל ומשרד הביטחון, והכל פתוח לביקורת ציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ