חיים לוינסון
חיים לוינסון

המינהל האזרחי לא מטפל ברוב עבירות הבנייה בשטחים, כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שני), בו נמתחת ביקורת נוקבת על התנהלות יחידת הפיקוח במנהל האזרחי. על פי הדו"ח, המינהל הרס רק 14 אחוזים מ-9,300 הפרות בנייה שאותרו בגדה בין השנים 2013-2008.

המבקר בדק את הטיפול באיתור עבירות בנייה, במעקב אחריהן ובאכיפת החוק בנושא, וגילה ליקויים בניהול התהליך במנהל האזרחי ובמאגרי הנתונים של הריסות הבתים. לפי ממצאי המבקר, אין יעדים מדידים כלל בנוגע לחלק מתחומי הפיקוח והאכיפה. ביחידת הפיקוח לא הוכנו תוכניות עבודה שנתיות ולא ניתן להבין מדו"חות סיכום השנה מה נעשה בתחום.

לדברי המבקר, המחדל המרכזי הוא שרוב עבירות הבנייה לא מטופלות כלל, מה שמהווה על פי הכתוב בדו"ח "פגיעה קשה בשלטון החוק ובשוויוניות כלפי החוק. הדבר גם מעלה חשש כבד של פגיעה משמעותית בהרתעת מפרי חוק בתחום זה בפרט, ובאכיפת החוק באיו"ש בכלל". לפי הדו"ח, בין השנים 1997 ל-2013 אותרו 13,481 מקרים של בנייה בלתי חוקית במגזר הפלסטיני ו-6,604 במגזר הישראלי, מהם נהרסו רק 28 ו-27 אחוז בהתאמה. 

מהדו"ח עולה עוד כי בדצמבר 2013 הגדיר שר הביטחון הנחיות וסדרי עדיפויות למניעת בנייה לא חוקית, כאשר בראש סדר העדיפויות הוצבו מאחזים חדשים ומבנים שנבנו מאותו תאריך על קרקע פרטית - ולמרות זאת, במארס 2014 היו רשומים במערכת 224 מקרי בנייה יהודית על קרקע פרטית שלא נהרסה.

בניין בבית אל המיועד להריסה, ב-2015צילום: אמיל סלמן

עוד כותב המבקר כי המינהל האזרחי לא אוכף טיפול בהפרות בנייה במגזר היהודי ובמגזר הפלסטיני בתוך תחומי תוכנית מאושרת, ולא מפקח על התנהלות ההתנחלויות בנושא זה. במינהל האזרחי טענו בתגובה כי הם מתערבים רק במקרים חריגים ביותר. כמו כן, המנהל האזרחי למעשה לא אוכף טיפול בבנייה בלתי חוקית בתוך ישובים שאין להם תוכנית מתאר אך הוקמו על ידי הממשלה, מטעמי "סדרי עדיפויות".

ב-2012 הודיע שר הביטחון דאז אהוד ברק על הקמת מנגנון לאכיפה פלילית של דיני התכנון והבנייה. בישראל ישנו מנגנון כזה, אך בשטחים אין. מבדיקת המבקר התברר כי עבודת המטה בנושא תקועה ומתקדמת בעצלתיים, ושר הביטחון ביקש את התערבותו האישית של ראש הממשלה בהעברת תקציבים למטרה זו.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה: "בעקבות המלצות מבקר המדינה אשר הובאו במהלך הביקורת ופורסמו בדו"ח הסופי, החלה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, באמצעות המנהל האזרחי, בעבודת מטה לטיפול וליישום ההמלצות העולות מהדו"ח. נציין, כי יישום חלק מההמלצות החל עוד בטרם פרסום הדו"ח".

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה: "בעקבות המלצות מבקר המדינה אשר הובאו במהלך הביקורת ופורסמו בדו"ח הסופי, החלה היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, באמצעות המינהל האזרחי, בעבודת מטה לטיפול וליישום ההמלצות העולות מהדו"ח. נציין כי יישום חלק מההמלצות החל עוד בטרם פרסום הדו"ח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ