גילי כהן
גילי כהן

מבקר המדינה ממליץ לחטיבת התורה וההדרכה בצה"ל לקבוע שיטה לעריכת תחקירים, וקובע כי על סגן הרמטכ"ל "לבחון באופן רחב ומערכתי את התופעה שבה אירועים חוזרים על עצמם אף על פי שכבר הופקו בעטיים לקחים בעבר".

בדיקת המבקר, שתוצאותיה פורסמו אחר הצהריים (שני), מצאה כי מתברר מעת לעת שאירועים חוזרים על עצמם בשל אי-יישום של לקחים מהעבר. "חוזרים על עצמם גם אירועים שהיתה להם תהודה רבה בצה"ל ובציבור, והופקו בעקבותיהם לקחים", נכתב בדו"ח, "ובכלל זה תחקירים שהוגדרו בצה"ל 'תחקירי דגל', דהיינו תחקירים שלפי ההוראה של חטיבת תורה והדרכה עשויה להיות להם 'השפעה רחבה בצה"ל או ככאלה העולה מהם תופעה המחייבת לימוד מערכתי'".

זירת החטיפה של גולדווסר ורגב, ב-2006. "לא ניתן לראות גרף שיפור משמעותי" בין אירועי החטיפהצילום: ירון קמינסקי

המבקר מציין מקרי בטיחות - כגון תאונות כלי רכב במהלך פעילות צבאית, התהפכויות נגמ"ש, ירי כוחות צה"ל על כוחות נוספים שדימו אויב - שבכולם התברר כי לא נלמדו לקחים מאירועים קודמים דומים. המבקר מזכיר גם כמה דו"חות ובדיקות שערך הצבא והצביעו על ליקויים בהפקת לקחים.

כך, בדצמבר 2011 פרסם נעם תיבון (אז תת-אלוף וכיום אלוף במילואים) דו"ח שבחן את המענה הצבאי לאירועי חטיפה בגבולות (בדו"ח נבדקו חטיפת בני אברהם, עומר סואעד ועדי אביטן בהר דב באוקטובר 2000; ניסיון חטיפה בכפר ע'ג'ר ב-2005; חטיפת גלעד שליט ב-2006; וחטיפת אלדד רגב ואהוד גולדווסר באותה שנה). תיבון מצא כי האירועים "דומים ברוב הפרמטרים", וכתב כי "ניתן לומר שהלקחים שהפיקו הצוותים השונים מהאירועים גם הם דומים - ולצערנו לא ניתן לראות גרף שיפור משמעותי מאירוע אחד למשנהו".   

עוד הוזכר כי ב-2012 בחן מבקר צה"ל, אילן הררי, את נושא התחקירים. הוא מצא ליקויים רבים באופן עריכת התחקיר הפנימי בצבא, וכן ליקויים בדיווח בזמן אמת על אירועים. למרות זאת, גם כעבור שנתיים, ב-2014, הגיע הררי למסקנה שהמפקדים לוקים בניהול התחקיר. הוא כתב לרמטכ"ל אז, בני גנץ, כי מפקדים מעדיפים לא פעם שלא לתחקר אירועים, או לא להפיץ תחקיר כתוב, וכי "הדבר מלמד על חוסר ההפנמה של התרבות הארגונית אותה ביקשת לייצר באמצעות עריכת תחקירים בצה"ל. אין למידה, אין הטמעה, ואין הקפדה על איכות התחקיר". המבקר מעיר כי על צה"ל לפעול לתיקון הליקויים המופיעים בדו"ח, וכי "עדיין קיימת תמונת מצב מדאיגה בנוגע למצב עריכת התחקירים בצה"ל ובנוגע ליישומם של הלקחים". 

כיום, לפי פקודות הצבא, יש לערוך תחקיר במקרה של אירוע בפעילות מבצעית, אירוע בטיחות, פעילות כושלת או מוצלחת במיוחד, אירוע ביטחון מידע או כאשר קיים חשש ל"תפקוד ערכי לקוי". בסוף 2014 הוחלט בצה"ל לעדכן את ההוראה, כך שגם התאבדות של חייל, או חשש להתאבדות, יחייבו תחקיר פנימי (בנוסף לחקירת מצ"ח שמתקיימת בכל מקרה). 

בפרק נוסף שמופיע בדו"ח, מתייחס המבקר לפעילות בה"ד 15 - בית הספר למודיעין של צה"ל - בו מוכשרים מדי שנה עשרות אלפי חיילים וקצינים. בדו"ח נכתב כי לחמישה מבין 12 הנושאים המרכזיים בחיל המודיעין אין תורה כתובה ומעודכנת, דבר המהווה את הבסיס לתוכנית ההכשרה וההדרכה. עוד עולה מהדו"ח כי מצבת כוח האדם של סגל בית הספר גדולה מהתקן שנקבע לה ב-58%. לדברי המבקר, המצב קיים כבר משנת 2010 ומביא ל"עיוותים ארגוניים, גורם לליקויים חמורים ומהותיים, המקשים על הניהול והשליטה על סגל בית הספר למודיעין". 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הצבא "מקדם בברכה את דו"ח המבקר, לומד את עיקריו ויפיק את הלקחים הנדרשים. כפי שנמסר למשרד מבקר המדינה, טרם הביקורת ובמהלכה, ננקטו פעולות שונות על מנת לשפר את הפקת הלקחים באמצעות תחקירים ולהטמיע את הכללים החלים על עריכת תחקיר".

בצבא מסרו עוד כי ב-2015 הופץ "'נוהל פרסום תחקירים לטובת למידה', שנועד לאפשר הפקת לקחים תוך שמירה על חיסיון הפרטים שנמסרו בתחקירים. באופן שוטף, תחקירי אירועים מבצעיים מוצגים לכלל הרמות הרלוונטיות בצה"ל ולקחים מתחקירים מרכזיים מופצים לכלל צה"ל. כאשר מדובר בתחקירים רחבי היקף, מתבצע תהליך שבסיומו מאושרת על ידי סגן הרמטכ"ל תוכנית עבודה להטמעת הלקחים".

לעניין אופן עריכתם של תחקירים, בצה"ל אמרו כי בפברואר 2016 "הוסדרו כללי דיווח ברורים ואחידים לשם הזנת תחקירים למערכת ניהול ידע המופעלת במרבית יחידות צה"ל, וכללי השימוש במערכת מוטמעים במסגרת השתלמויות קצינים והכשרת מנהלי ידע". עוד נמסר כי "צה"ל מקדיש מאמצים רבים על מנת למנוע הישנות שגיאות ואירועים שבעניינם הופקו כבר לקחים בעבר. בפברואר 2016 החלה עבודת מטה לכתיבת תורה בנושא התחקיר, אשר מטרתה להבטיח את קיום מלוא התהליכים הנדרשים בעת ביצוע תחקיר, עד לשלב יישום הלקחים".

לגבי בה"ד 15 נמסר כי "אגף המודיעין החל בעבודתו לתיקון הליקויים השונים שהועלו, מתוך עקרון של עשייה מקצועית, תקנית ומשמעותית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ