המבקר: ממשלות זרות, גופים ציבוריים ואנשי עסקים מימנו נסיעות של נתניהו ומשפחתו כשהיה שר אוצר

ממצאים שמעלים חשד לפלילים הועברו ליועמ"ש, ואינם נכללים בדו"ח. מטעם ראש הממשלה נמסר: "בנסיעות לא היה שום דבר בלתי חוקי, התחושה היא שמדובר בדין מיוחד לנתניהו"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין ושרה נתניהו בדאבוס שבשווייץ, ב-2014
שרון פולבר

מבקר המדינה יוסף שפירא מפרסם היום (שלישי) את הדו"ח על פרשת מימון הנסיעות של בנימין נתניהו, בזמן שכיהן כשר האוצר. בנוסף, המבקר העביר למשרד היועץ המשפטי לממשלה חומרים המעלים חשד למימון כפול של נסיעות, להסטת מימונים, וכן אי בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה, שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות. החומרים שמעלים חשד לפלילים והועברו ליועמ"ש אינם חלק מהדו"ח.

הממצאים שנכללים בדו"ח שמתפרסם היום נוגעים למימון טיסותיו של נתניהו ובני משפחתו בין השנים 2003–2005, כאשר היה שר אוצר. מהדו"ח עולה כי באותה תקופה עשרה גופים שונים — ובהם ממשלות זרות, הבונדס, גופים ציבוריים, אנשי עסקים ואנשים פרטיים — מימנו נסיעות או הוצאות שהייה בחו"ל של נתניהו, רעייתו וילדיו. נמצא כי בלמעלה ממחצית מנסיעותיו של ראש הממשלה הועבר מימון זר, וכי בכל הנסיעות נתניהו לא פנה לוועדת המתנות או לוועדה למתן היתרים כדי שתבחן אם יש בקבלת המימון החיצוני משום קבלת טובת הנאה או מתנה אסורה. 

המממן העיקרי של נתניהו ובני משפחתו היה ארגון הבונדס. הארגון, שמוכר אגרות חוב של ישראל, פועל בכל מדינה על פי החוק המקומי ומפוקח בידי הרשויות המקומיות. עם זאת, החשב הכללי במשרד האוצר קובע את מדיניות גיוס ההון על ידי הבונדס, והוא ממומן במלואו על ידי מדינת ישראל.  

בתקופה שנבדקה בדו"ח מימן הבונדס 6 מתוך 15 הנסיעות של נתניהו ובני משפחתו. ל"הארץ" נודע כי בכל שש הטיסות התגלו אי התאמות מול דיווחים אחרים באשר למקורות המימון של הטיסות והשהות בחו"ל. המידע על טיסות הועבר ליועמ"ש כדי שיכריע אם מדובר במימון כפול.

בין היתר מימן הארגון, בעלות של למעלה מאלפיים דולר, את שהותו של נתניהו במלון בניו יורק בנסיעה שהוגדרה פרטית באוקטובר 2004. נתניהו אמר בתגובה כי גם במהלך נסיעתו הפרטית ביצע פעילות ציבורית עבור הארגון. עם זאת, בדו"ח נכתב כי "יש טעם לפגם כאשר מר נתניהו מקבל מימון ללא היתר עבור השהות בחו"ל מהבונדס לנסיעה שהגדיר כפרטית, גם אם הוא משלב במהלכה פעילות עבור ארגון זה". 

בכמה נסיעות מומנו הוצאותיה של שרה נתניהו על ידי הבונדס או גורמים אחרים, בעת שנתניהו מומן על ידי ארגון אחר או על ידי הממשלה. "כאשר רעיית השר מתלווה אליו והוצאותיה ממומנות על ידי גורם חיצוני שאינו ממשלתי", קבע המבקר, "יש בכך משום חשש למתן טובת הנאה לשר המצריכה פנייה אל הוועדה למן היתרים ולוועדת המתנות ובחינה שלהן... הדבר מקבל משנה תוקף כשמדובר במימון של גורם שאינו קשור לנסיעה ושלא הוא מימן את נסיעת השר".   

גם אנשי עסקים השתתפו במימון הנסיעות. כך, למשל, ביוני 2003  טסו נתניהו ורעייתו לארה"ב, אנגליה וצרפת. מנהל עסקיו של מיליארדר יהודי־אמריקאי מוכר מימן את טיסותיה של שרה נתניהו בעלות של 4,795 דולר. בנסיעה אחרת לאנגליה, בינואר 2005, מימן איש עסקים אחר את השהות של בני הזוג נתניהו ובנם במלון בסכום של כ–8,500 לירות שטרלינג. אותו איש עסקים נמנה על חוג התורמים של נתניהו. הוא פעיל בקרב ארגונים יהודיים בלונדון ובבעלותו מיזמים בארץ, בין היתר בתחומי הנדל"ן והתיירות. נתניהו לא פנה לוועדה למתן היתרים שבוחנת על פי חוק ניגודי עניינים אפשריים ומאשרת חריגות מסוג זה. 

"לדעת משרד מבקר המדינה", נכתב בדו"ח, "נוכח הסמכויות הנרחבות של שר האוצר ובהתחשב באינטרסים פוטנציאליים של הגורמים השונים שמימנו את הנסיעות, ובהם גופים ואנשים פרטיים שהיו להם קשרים מסוגים שונים לשר האוצר דאז או למשק הישראלי, ונוכח החשש מניגוד עניינים, ראוי היה שנתניהו ינקוט את מידת הזהירות ויפנה לוועדה למתן היתרים כדי שתבחן אם לתת לו היתר לנסיעה".

באי כוחו של נתניהו טענו בפני אנשי המבקר כי אותו איש עסקים פעל עבור ארגון שפעיל באנגליה, וכי נהוג שתורמים לארגון משלמים ישירות את תשלומי השהייה. "לראש הממשלה אין כל קשר לכך והוא לא ידע מי מימן את השהות במלון", כתבו באי כוחו של נתניהו והוסיפו: "ראש הממשלה מעולם לא נפגש עם איש העסקים בקשר לעסקיו בישראל". 

ראש הלשכה שילם כי "לנתניהו אין כרטיס אשראי"

מלבד אנשי עסקים, נסיעות שונות של נתניהו מומנו גם בידי ארגונים זרים. כך, מכון מחקר אמריקאי שילם 23,700 דולר ביוני 2004 עבור טיסה לארה"ב של נתניהו ורעייתו. טיסה אחרת של שרה נתניהו באותה השנה — מאיטליה להולנד — מומנה על ידי ארגון אקדמי הולנדי בתחום הכלכלה, בסכום של כ–700 דולר. נתניהו עצמו קיבל עבור אותה טיסה מימון ממשלתי. 

אחת הנסיעות, כך נמצא, שולמה על ידי יחיאל לייטר, ראש לשכת שר האוצר דאז. הוא שילם בכרטיס האשראי שלו קרוב ל–3,000 דולר על נסיעת נתניהו ושני בניו לאנגליה. לייטר טען בפגישה עם אנשי משרד המבקר כי הסכום הושב לו באופן מלא. בתגובת ראש הממשלה לדו"ח נטען כי לייטר נדרש לשלם בעצמו "משום שלמר נתניהו אין כרטיס אשראי", וקיבל על כך החזר. 

בין 15 הנסיעות שעליהן דיווח נתניהו כנסיעות בתפקיד, נסיעה אחת מומנה באופן מלא על ידי ממשלה זרה, ונסיעה נוספת באופן חלקי. על פי הדו"ח, בדצמבר 2003 מומנה נסיעתו של נתניהו לרומניה על ידי ממשלת רומניה, ובמקביל שולמו הוצאות אבטחתו, בסכום של כ–1,700 דולר, מתקציב משרד האוצר.

המלצות המבקר מנוסחות בצורה כללית ואינן מתייחסות מפורשות לנתניהו. נכתב בהן כי "מקום שבו לדעת הממשלה נודעת חשיבות להשתתפותו של שר או סגן שר באירוע בינלאומי לקידום שמה ומעמדה של מדינת ישראל, מן הראוי שהמימון לנסיעה לאותו אירוע לא יינתן על ידי גורם חיצוני שאינו ממשלתי". עוד הומלץ כי "כל עוד לא נעשה השינוי הנדרש לעיל, על השרים להקפיד למלא את הדרישה היסודית שכל נסיעה של שר לחו"ל במימון של גורם חיצוני שאינו ממשלתי תיבחן על ידי גורם משפטי מוסמך, ועל מזכירות הממשלה להקפיד לאכוף דרישה זו".

באשר לחשדות הנוגעים לנקודות של חברת אל על, מידע זה הובא לידיעת משרד המבקר כבר לפני כחמש שנים ונכלל בטיוטה הראשונית של הדו"ח מ–2012. במשרד חושדים כי נעשה שימוש בנקודות בונוס של המדינה למימון נסיעות פרטיות של משפחת נתניהו. אנשי המבקר עשו בדיקות ובירורים מול חברת התעופה, קיימו פגישה עם בעלי תפקידים רלוונטיים ואספו מסמכים. כל אלה הועברו גם הם ליועמ"ש. 

במשרד המבקר בדקו גם את תקופת כהונתו של נתניהו כחבר כנסת בין השנים 2005–2009, אך הממצאים לא נכללים בדו"ח והועברו למשרד היועמ"ש. כיום אומרים במשרד המבקר שאין בסמכותם לבדוק את פעילותם של חברי כנסת, אך בתקופת המבקר הקודם, מיכה לינדנשטראוס, הוחלט לאסוף חומרים גם על תקופה זו. 

"סורקים את נתניהו במסרקות ברזל"

מטעמו של נתניהו נמסר בתגובה כי "אחרי שנים של כותרות מפוצצות ופרסומים בהיקף אדיר מתברר שההר הוליד עכבר. בנסיעותיו של מר נתניהו לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את החומר שהעביר אליו המבקר ב–2013 וקבע שאין שום סיבה לפתוח בחקירה. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב–2015". 

עוד נכתב בתגובת ראש הממשלה כי "מבקר המדינה קובע שנתניהו נהג בדיוק כמו שרים אחרים ושבאותה תקופה עדיין לא נקבעו הכללים לנסיעות שרים. הכללים נקבעו רק ב–2008, בעוד שהדוח מתייחס לתקופה עד 2005. הניסיון להחיל רטרואקטיבית על נתניהו, ורק על נתניהו, כללים שנקבעו אחר כך — אינו ראוי. התחושה היא שמדובר בדין מיוחד לנתניהו, ודין אחר לכל היתר".

בנוגע למימון הנסיעות של שרה נתניהו נכתב כי היא "הצטרפה לנסיעותיו של בעלה, כמקובל לגבי רעיות ראשי ממשלה לשעבר ולעתים גם לרעיות שרים. הגופים החיצוניים שהזמינו את נתניהו הם גופים ציבוריים כמו הבונדס, השדולה לטובת ישראל בבריטניה, מוסדות חינוך וכדומה. נסיעות אלה היו חשובות למדינת ישראל. במהלכן גייס מר נתניהו עשרות מיליוני שקלים לטובת המדינה, התראיין עשרות פעמים בתקשורת הבינלאומית והופיע בפני גופים ציבוריים רבים לטובת ההסברה הישראלית. משך שנים ארוכות סורקים את נתניהו ורעייתו במסרקות ברזל ולא מוצאים כלום — כי אין כלום".

דו"ח מבקר המדינה 2016 | סיקור נרחב

הוועדות להפסקת הריון מסורבלות ולא מספקות מידע לנשים | משרד הבריאות מתיר מכירת מזון נגוע בחיידקים מסוכנים | רק 2% מתאונות הבנייה נחקרו; פקח מגיע לאתר פעם בארבע שנים | המדינה נכשלה בטיפול בבדואים בנגב: הושגו הסדרים רק עם 5% מהתושבים | הכור בדימונה העביר עסקים במיליונים לעובד לשעבר - במחיר נמוך וללא מכרז | חשש כבד לתיעוד ההיסטורי של המדינה מהעשורים האחרונים | מאות מפעלים מחזיקים בחומרים מסוכנים ללא היתר או פיקוח | מאבק על סמכויות בין משרדי ממשלה משתק את מאבק המדינה ב-BDS | תיאטרון הבימה קיבל מהמדינה עשרות מיליונים אך נוהל באופן כושל | אף שהתחמושת נשחקה בצוק איתן, צה"ל לא עדכן את המלאי במשך שנתיים | ליקויים ברשות האוכלוסין: עשרות משרות לא אוישו, עובדים קודמו ללא מכרז | הדו"ח על בצלאל: חריגות שכר, העסקת קרובים והתנהלות לקויה בתכנון הבניין החדש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ