פרשנות |

דו"ח המבקר בעניין הטיסות של נתניהו - אקורד הסיום של מריחה גדולה

שומרי הסף, היועמ"ש ומבקר המדינה, שיחקו פינג פונג מעל ראשינו רק כדי לא להתעמת עם נתניהו. כשסיכמו השניים ששפירא יקפיא את עבודתו עד להכרעת וינשטיין בפרשה – עורך דינו של רה"מ אישר את הנוסח

גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"מ נתניהו ומבקר המדינה שפירא, בכנסת ב-2012
גידי וייץ

דו"ח מבקר המדינה בעניין מימון הטיסות לחו"ל שקיבלו בני הזוג נתניהו מידיהם של אינטרסנטים, בעלי הון, מקורבים וארגונים הוא אקורד הסיום של מריחה גדולה ועדות נוספת לנזק הציבורי הכבד שנגרם לחברה כאשר ראש הממשלה בוחר בפינצטה את אלה שאמורים להגביל את כוחו. למריחה הזו שותפים מבקר המדינה יוסף שפירא (שנבחר אחרי שעבר אודישן במעון הממלכתי) והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין (בעבר סנגורו של נתניהו)

עם כניסתו לתפקיד בשנת 2012 קיבל שפירא מיועצו לענייני שחיתות, נצ"מ בדימוס נחום לוי, דו"ח סיכום חקירה חריף מאוד שגולל את מפעל טובות ההנאה לכאורה הרשום על שם משפחת נתניהו. במקום להסתער על הממצאים ולפעול לפרסם את הדו"ח במהירות, החליט שפירא להדיח את נצ״מ לוי מתפקידו. "השחיתות במדינה נמצאת בירידה תלולה", הסביר לו בשיחה בארבע עיניים. "אני לא זקוק ליועץ לעניינים כאלה".

כמה חודשים לפני ההדחה דרש פרקליט משפחת נתניהו, עו"ד דוד שמרון, להזיז את לוי מתפקידו כחוקר פרשת ביביטורס, כיוון שהוא שימש בעבר כראש צוות החקירה המשטרתי בפרשת עמדי והמתנות והמליץ להעמיד את בני הזוג לדין. עו"ד שמרון אגב היה זה שהמליץ לנתניהו לתמוך בשפירא לתפקיד המבקר. 

בשלהי 2012 העביר שפירא את כל חומרי הגלם שנאספו במשרדו לעיונו של וינשטיין. התירוץ: חשד לפלילים. מבקרי המדינה שקדמו לשפירא לא חמקו בעבר מחובתם להתעמת עם מוקדי הכוח גם כאשר הם מצאו חשד לפלילים שחייב בהמשך את מעורבות היועץ המשפטי והמשטרה. כך נהג המבקר אליעזר גולדברג בפרשת צחי הנגבי. כך פעל מיכה לינדנשטראוס בפרשות אולמרט. שניהם פרסמו דוחו"ת קטלניים שבהמשך התגלגלו לחקירות משטרה, כתבי אישום והרשעות. הם לא חיכו שמישהו יעשה עבורם את העבודה המלוכלכת. 

הריצה הבהולה של שפירא לווינשטיין השיגה את מטרתה: בשנת 2013 סיכמו היועץ והמבקר בכתב כי עד שווינשטיין לא יכריע בגורל הפרשה, שפירא יקפיא את עבודתו ולא ישלח לנתניהו את חומרי החקירה. את ההבנות ביניהם הם עיגנו במכתב ששלח שפירא לווינשטיין, מכתב שנוסח בזהירות מופלגת מתוך רצון משותף של שניהם שלא להכתים את נתניהו באבק של פלילים אם המכתב ייחשף. לפני ששלח את המכתב לווינשטיין, ביקש שפירא את אישורו של עו"ד שמרון לנוסחו. 

מרגע זה החל כנראה השלב החמור ביותר במריחה הגדולה בניצוחו של עו"ד וינשטיין. כאן המקום לציין, כי פרשת ביביטורס היא בסוף היום פרשה בינונית בממדיה, לא מתוחכמת במיוחד מבחינת ההתנהגות הפלילית לכאורה הגלומה בה, כזו שניתן לחתוך בפרק זמן של חודשים ספורים.  

אלא שרק ב-2014, כמעט שנתיים לאחר שהוא נדרש לראשונה לבחון את טוהר המידות של ראש הממשלה, הודיע היועץ המשפטי כי לא מצא בסיס לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו. "היועץ המית את התיק הזה בדרך שאפיינה את כל פועלו" סיפר ל"הארץ" משפטן הבקי בפרטים. "הוא דחה ישיבות, כינס אותן בטווחים של חודשים, טיפל בתיק בעצלתיים כדי להוציא לו את הנשמה". 

מרגע שבו וינשטיין קבר את החקירה הפלילית, התגלגל תפוח האדמה הלוהט חזרה למשרד המבקר לקראת פרסום הדו"ח המיוחל. חוקרי משרד המבקר החלו לצלול לראשונה ברצינות לעדויות, לחשבוניות ואף גבו גרסאות וקיבלו תגובות ממעורבים נוספים בעלילה שלימדו אותם על סתירות עמוקות. התמונה שהחלה לבצבץ בפניהם היתה מטרידה מאוד: חשד כבד לדיווחים כוזבים ברישומיו של ארגון הבונדס ביחס לנסיעות נתניהו (למשל מימון מאבטחים בשעה ששב"כ אבטח את האח"מ), שימוש תכוף במזומנים ממקור מסתורי לכיסוי טיסות המשפחה, תביעות שקריות (דרישה כספית מופרזת למימון כרטיס טיסה במטרה לכסות חוב למלון למשל) ועוד אלמנטים שהצביעו על כך שמדובר בשיטה.

בשלב הזה יזמו אנשי משרד המבקר כמה פגישות עם אנשי הפרקליטות בהן הציגו בפניהם מסמכים ותתי-פרשות (שהיו שם מתחילת הדרך) שחייבו לדעתם פתיחה בחקירה פלילית. מאחורי הפגישות האלה עמדה הציפייה של המבקר ואנשיו שהיועץ יחזור מהחלטת הסגירה, שהוא יהיה השוטר הרע. בדצמבר 2015 אף כתב שפירא מכתב בו התריע בפני היועץ שבחומרי הגלם של פרשת ביביטורס מקופל "חשש למעשים פליליים". הפגישות עם אנשי הפרקליטות והמכתב הניעו את חידוש הבדיקה המשטרתית.

משחק הפינג פונג המביך ששני שומרי הסף שיחקו ביניהם מעל ראשינו ורק כדי לא להתעמת באופן ישיר עם האדם לו הם חייבים את התפקיד, הוביל לתוצאה חסרת תקדים: פרסום הדו"ח באיחור של כמעט ארבע שנים. אם למישהו היתה כוונה להפוך את פרשת ביביטורס למאובן פרה-היסטורי שלאיש אין בו חפץ, הוא הצליח בה מעל המשוער.

הדו"ח שפורסם היום שדוף ביחס לחומרי הגלם המהדהדים שאספו אנשי המבקר. שמות אילי ההון שמימנו את בני הזוג נותרו חסויים ואין בו ניסיון אמיתי לפוגג תשובות של נתניהו שנראות כחסרות בסיס או היגיון פנימי.

כמו כן, אין בדו"ח התייחסות לפרשות חמורות שהתגלו תוך כדי הבדיקה: המרמה, הדיווחים הכוזבים, השימוש לכאורה במזומנים. ובכל זאת קטעים בדו"ח מספרים סיפור חמור ומריר על נתניהו, סיפור שבווריאציות שונות מסופר לנו כבר 20 שנה.

במרכז העלילה דמות של אדם שמתקשה באופן כמעט פתולוגי להושיט יד לארנק ומחפש דרכים עוקפות כדי להשית הוצאות פרטיות שלו ושל בני משפחתו על הזולת. נתניהו לא הסתבך בחקירות כבדות משקל ואפיות כמו קודמיו אריאל שרון (על פי החשד מיליונים ממרטין שלאף הועברו לחשבון חוות השקמים דרך חשבונות אנשי קש ברחבי הגלובוס) או אולמרט (כספת סודית, שיבוש הליכי משפט, שוחד מאיש עסקים). אצלו זה אותו דפוס קבוע של קבלת מתנות ללא דיווח. ואולי בשל העובדה שהוא מודע למגבלות הקשות של אופיו ולהשפעה המזיקה של סביבתו הקרובה, מינה נתניהו שני שומרי סף ששמרו לו על הגב במקום לשמור עלינו מפניו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ