דו"ח המבקר

רשות מקרקעי ישראל לא מנעה כריית חול לא חוקית

הדו"ח קובע כי הרשות ידעה על פעילותה של חברת עבודות עפר בראשון לציון, אך המשיכה לספק לה היתרי עבודה במקום במשך שנים. המבקר: קיים חשש לפגיעה בטוהר המידות של עובדי הרשות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות מקרקעי ישראל לא פעלה להפסקת פעילות כריית חול בלתי-חוקית בהיקף נרחב שביצעה חברת עבודות עפר באזור ראשון לציון. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי). עוד עולה כי אף שהרשות ידעה על פעילות זו, שנמשכה לסירוגין בשנים 2014-2007, המשיכה הרשות לתת לחברה היתרי עבודה במקום, ואף ניסתה להכשיר את הפעילות. מבקר המדינה, יוסף שפירא, קובע שבמקרה הזה יש חשש לפגיעה בטוהר המידות של עובדי הרשות. הפרשה נחשפה לראשונה בשנה שעברה בערוץ 10.

פעילות הכרייה התרחשה בשטח שבו היתה אמורה החברה לפנות עודפי עפר שנוצרו בעבודות להקמת תוואי הרכבת מתל אביב לאשדוד. בפועל התברר שהחברה מבצעת גם כרייה של החול מתחת לעודפי העפר. חול זה משמש חומר בנייה ושיווקו מכניס כסף רב. בפועל נהפך השטח לאתר כרייה נרחב במשך שנים.

בדיקת המבקר העלתה שרשות מקרקעי ישראל ועיריית ראשון לציון לא בדקו את כמויות העפר שיש לפנות מהשטח. הרשות אף אפשרה לחברה להישאר בשטח אחרי שהעבודות להקמת מסילת הרכבת הושלמו ולא היה יותר צורך לפנות מהשטח עודפי עפר. כתוצאה מכך העמיקה החברה את כריית החול הבלתי-חוקית. מפקחים ומנהלים מטעם הרשות לא פעלו להפסקת כרייה זו.

בעלי תפקידים שונים ברשות מקרקעי ישראל פעלו להכשיר את כריית החול. ועדת העסקאות של מחוז מרכז ברשות המקרקעין אשרה מדי פעם עסקאות עם החברה. כל זה נעשה ללא אישור של המפקח על המכרות במשרד התשתיות, ללא מכרז וללא תוכנית מפורטת כפי שמחייב חוק התכנון והבנייה. "לדעת משרד מבקר המדינה, על רשות מקרקעי ישראל לבצע בדק בית מעמיק בנוגע לתפקוד עובדיה בפרשה זו", מסכם הדו"ח.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "בתהליך הבקרה על פעולות השמירה וניהול העסקה ניצלה החברה הקבלנית פרצה בין נהלים ותהליכים. הנושא תוחקר בצורה עמוקה ובעקבותיו שונו מערכות הדיווח, ההנחיות חודדו, ולמפקחים נערך יום עיון מרוכז בנושא הטיפול בעודפי עפר וכרייה. נושא כריית החול בראשון לציון כבר סוקר בעבר בהרחבה בערוץ 10 והפקת הלקחים החלה כבר אז. בעניין הנזק הכספי, הרשות סיימה לאחרונה את הכנת תיק התביעה להשבת שווי החומר שנכרה ונגנב. התיק הועבר לפרקליטות המדינה להגשת תובענה".

דו"ח מבקר המדינה 2016 | סיקור נרחב

משלות זרות, גופים ציבוריים ואנשי עסקים מימנו נסיעות של נתניהו ומשפחתו כשהיה שר אוצר | משרד הבריאות מתיר מכירת מזון נגוע בחיידקים מסוכנים | רק 2% מתאונות הבנייה נחקרו; פקח מגיע לאתר פעם בארבע שנים | המדינה נכשלה בטיפול בבדואים בנגב: הושגו הסדרים רק עם 5% מהתושבים | הכור בדימונה העביר עסקים במיליונים לעובד לשעבר - במחיר נמוך וללא מכרז | חשש כבד לתיעוד ההיסטורי של המדינה מהעשורים האחרונים | מאות מפעלים מחזיקים בחומרים מסוכנים ללא היתר או פיקוח | מאבק על סמכויות בין משרדי ממשלה משתק את מאבק המדינה ב-BDS | אף שהתחמושת נשחקה בצוק איתן, צה"ל לא עדכן את המלאי במשך שנתיים | ליקויים ברשות האוכלוסין: עשרות משרות לא אוישו, עובדים קודמו ללא מכרז | הדו"ח על בצלאל: חריגות שכר, העסקת קרובים והתנהלות לקויה בתכנון הבניין החדש | הוועדות להפסקת הריון מסורבלות ולא מספקות מידע לנשים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ