היועמ"ש מנדלבליט על דו"ח המבקר בפרשת מימון נסיעות נתניהו: "לבחון ללא עיכוב"

היועץ המשפטי לממשלה הבטיח לבדוק את הממצאים שהעלתה בדיקת מבקר המדינה ביחס לפרשת מימון הנסיעות של רה"מ נתניהו "במקצועיות והגינות", ודחה את הביקורת על האופן בו טיפל קודמו בתפקיד בפרשה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (שלישי) לדו"ח מבקר המדינה בנוגע לפרשת מימון הנסיעות של נתניהו ואמר: "ככל שחומר הראיות יצדיק זאת - לא אהסס להעמיד לדין". בנאומו בכנס לשכת עורכי הדין שנערך בבית הפרקליט בתל אביב אמר מנדלבליט: "בחודשים הספורים בהם אני מכהן כיועץ המשפטי לממשלה לא היססתי לפתוח בחקירות רגישות, מקום בו הדבר נדרש. השאלה היחידה שרלוונטית היא עניין דיות הראיות. האם קיימת תשתית ראייתית המגבשת חשד סביר לביצוע עבירה. מדובר בשאלה משפטית מקצועית. היא אינה משתנה על פי זהות הגורם שלגביו יש טענה שביצע עבירה. דברים אלה הם המנחים אותי גם בעת בחינת החומר שהתקבל ממבקר המדינה, בקשר לביקורת שתוצאותיה פורסמו בדוח שניתן היום".

עוד אמר היועץ המשפטי לממשלה: "מאז כניסתי לתפקיד הקדשתי זמן לצורך בחינה מעמיקה של נושא זה. מטבע הדברים, לא אוכל לפרט בדבר טיב החומר שהתקבל מהמבקר ומשמעותו המשפטית, והדברים יאמרו בקול ברור לאחר שנסיים לבחון את הדברים באופן מקצועי וענייני. את הדברים יש לבחון בשיקול דעת ומקצועיות וללא עיכוב. יש לקיים את הבחינה באופן ישר וענייני. לא נפחית מהסטנדרט המקצועי שלפיו אנו פעלנו ואנו פועלים".

היועמ"ש מנדלבליטצילום: מרק ישראל סלם

מנדלבליט התייחס גם למתקפות על האופן בו טיפל היועמ"ש הקודם יהודה ויינשטיין בפרשה ואמר: "במהלך היום, בשעות האחרונות, שמעתי בתקשורת התבטאויות שונות לא מכובדות ביחס לטיפול בחומר זה על-ידי קודמי בתפקיד, עו"ד יהודה וינשטיין. אני דוחה בכל תוקף התבטאויות אלו, שאין להן מקום בשיח הציבורי".

דבריו של מנדלבליט מגיעים בעקבות הדו"ח שפרסם היום המבקר יוסף שפירא על פרשת מימון הנסיעות של נתניהו, בזמן שכיהן כשר האוצר. לצד הדו"ח, העביר המבקר למשרד היועץ המשפטי לממשלה חומרים נוספים הקשורים לפרשה, מהם עולה חשד למימון כפול של נסיעות, הסטת מימונים וכן אי בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה, שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות. החומרים שמעלים חשד לפלילים והועברו ליועמ"ש אינם חלק מהדו"ח שפורסם. 

במהלך היום מתחו מספר חברי כנסת ביקורת על התנהלות היועץ המשפטי הקודם, יהודה וינשטיין, בכל הנוגע לפרשת מימון הנסיעות של משפחות נתניהו. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) האשימה אותו בעבירה על החוק, המחייב את היועמ"ש לעדכן בתוך כחצי שנה אם יש חשד לפלילים בפרשה. אלהרר הוסיפה כי "במידה ותתקבל החלטה שאין כאן היבט פלילי, אדרוש לפרסם לציבור את כל החלקים שלא נכנסו לדו"ח שיפורסם היום. אין כאן עניין פרסונלי. כולם שווים בענייני החוק. גם ראש ממשלת ישראל". גם סגן יו"ר הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) תקף את וינשטיין, ואמר כי הוא "חיבל בעבודת המבקר בתיאום עם אנשי נתניהו".

מוקדם יותר פורסם ב"הארץ" כי לאחר שהיועץ המשפטי וינשטיין הודיע ב-2014 כי אין מקום לפתוח בחקירה נגד נתניהו בפרשת מימון הטיסות, במשרד המבקר עלו סוגיות נוספות המעלות חשש לפלילים. במאי 2015 ולאחר מכן בדצמבר העביר המבקר ליועץ חומרים בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ