המבקר: עצרת הימין לפני הבחירות - תרומה אסורה; קנס את המפלגות שהשתתפו במאות אלפי שקלים

בדו"ח על התנהלותן הכספית של המפלגות, קנס מבקר המדינה את הבית היהודי ב-1.85 מיליון שקלים ואת הליכוד ב-850 אלף. הרשימה המשותפת נקנסה ב-1.2 מיליון שקלים, בעיקר בשל פעילות בל"ד; קמפיין V15 היה חוקי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בנט בעצרת הימין, יומיים לפני הבחירות ב-2015
בנט בעצרת הימין, יומיים לפני הבחירות ב-2015צילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מבקר המדינה יוסף שפירא קבע כי עצרת הימין בכיכר רבין יומיים לפני הבחירות היתה בגדר תרומה אסורה למפלגות הימין, ואף קנס את ארבע המפלגות שנטלו בה חלק. בעצרת נאמו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר נפתלי בנט וחברי הכנסת לשעבר אלי ישי (ש"ס) ושרון גל (ישראל ביתנו). הקנסות עומדים במרכזו של דו"ח חמור שמפרסם היום (שלישי) מבקר המדינה יוסף שפירא על התנהלותן הכספית של המפלגות.

במסגרת הדו"ח, המבקר קנס את מפלגת הבית היהודי בסכום של מיליון ו-850 אלף שקלים בעקבות התנהלותה הכספית במערכת הבחירות האחרונה ובקדנציה שקדמה לה. על פי המבקר, אנשי הבית היהודי לא ניהלו כראוי את הוצאותיהם בבחירות, השתמשו בכספי הפריימריז של בנט למימון סרטוני בחירות בניגוד להנחיות ולא שמרו חוזי שכירות למטות וקבלות על הוצאות המפלגה השוטפות בתקופה זו. משום כך, המבקר קבע כי לא ניתן לאמת את הוצאותיה של המפלגה לאורך תקופה זו.

גם הרשימה המשותפת נקנסה בסכום משמעותי של מיליון ו-200 אלף שקלים, בעיקר בשל ההתנהלות הכספית הלקויה של מפלגת בל"ד. במקביל, המבקר קבע כי עצרת "ישראל רוצה שינוי" של מחנה השמאל, שנערכה בכיכר רבין ימים אחדים לפני עצרת הימין, לא כללה נציגים מפלגתיים ולכן לא נחשבת כתרומה להן במהלך הקמפיין. "למרות שסיעות אלה הפיקו תועלת פוליטית מסוימת מנוכחותם בעצרת, הרי שמדובר בהשתתפות פסיבית גרידא שאינה מצדיקה לראות בשימוש המועט בתשתיות העצרת כקבלת תרומה על ידי הסיעות הללו", כתב המבקר.

בדו"ח קובע המבקר כי ארבע סיעות נוספות - המחנה הציוני, ש"ס, יחד בראשות אלי ישי ועלה ירוק - ניהלו את חשבונותיהן בניגוד להנחיותיו. סיעות הבית היהודי, המחנה הציוני וש"ס כללו בחשבונותיהן הוצאות בלתי תקינות בגין תשלום קנסות בסכומים ניכרים על תליית מודעות תעמולה בניגוד להוראות חוקי העזר של רשויות מקומיות שונות. בכך, קבע המבקר, המפלגות השתמשו בכספי המימון הציבורי בניגוד למטרה שלשמה נועדו.

אינפו

ארבע סיעות בלבד - מרצ, יהדות התורה, יש עתיד וכולנו - זכו לדו"ח חיובי מהמבקר על ניהול חשבונותיהן, הכנסותיהן והוצאותיהן בתקופת הבחירות.

בנוסף, המבקר הכשיר את קמפיין ארגון V15 שקרא להדחתו של נתניהו, וקבע כי "משלא הועלו ממצאים המצביעים פוזיטיבית על קשר ארגוני בין הגופים הללו לאחת מהסיעות, אין בפעילות פוליטית או בפרסומים הקוראים להחלפת הממשלה וכן בפרסומים אחרים המעודדים הצבעה עבור גושים שונים תעמולה מובהקת, כדי להצדיק קביעה שסיעה מסוימת קיבלה תרומה, לא כל שכן תרומה אסורה, מגוף חוץ-מפלגתי".

המבקר התייחס גם לפרסום בעיתון "ישראל היום" במהלך תקופת הבחירות, וציין כי קיבל תלונות על כך שהעיתון מקדם את נתניהו ומהווה במה לקמפיין לבחירתו. לדבריו, על המחוקק להידרש לסוגיה זאת תוך קביעת האיזונים הראויים. "מדובר בסוגייה המעלה שאלות מורכבות ויסודיות ביותר בכל הנוגע לחופש הביטוי, חופש העיתונות ותעמולה פוליטית", כתב המבקר. לדבריו, "קביעה כי מי מהעיתונים המפורסמים בישראל מקדם סיעה ספציפית מחייבת בדיקה מערכתית של כלל העיתונים בעלי ההשפעה על הציבורים השונים ומצריך כלי חקירה ומחקר שחלקם אינו במסגרת הכלים העומדים לרשות מבקר המדינה והסמכויות המוקנות לו בחוק".

עצרת הימין לפני הבחירות. המבקר קבע כי היא היתה תרומה אסורה
עצרת הימין לפני הבחירות. המבקר קבע כי היא היתה תרומה אסורהצילום: מוטי מילרוד

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) מסר בתגובה לממצאי המבקר על V15: "את מה שקבע המבקר בדו"ח שלו על בחירות 2015 אמרנו כל העת אבל הליכוד העדיף לשקר ולהסית. לא היה כל קשר בין הקמפיין של V15 לקמפיין שלנו להחלפת נתניהו. אנחנו יודעים שמעתה יכנו את מבקר המדינה, אותו הקפיד ראש הממשלה למנות לאחר אודישן ביתי וזוגי, שמאלן ואויב מבית שבא להפיל את שלטונו של נתניהו". 

ממצאי המבקר

הבית היהודי

מבקר המדינה קנס את סיעת הבית היהודי ב-850 אלף שקלים בעקבות התנהלותה הכספית בבחירות האחרונות, ובמיליון שקלים נוספים בגין התנהלותה הכספית בקדנציה הקודמת. בבחירות האחרונות המפלגה לא כללה בחשבונותיה את מלוא הוצאותיה, בהן הוצאות על כנסים ואירועי הסברה, מודעות תעמולה והעסקת פעילים. "מערכת החשבונות של הסיעה לא היתה שלמה ולא שיקפה את כל הוצאותיה ופעולותיה הכספיות כנדרש, ולא ניתן לקבוע את סך הוצאותיה בתקופת הבחירות", קבע המבקר. לדבריו, הסיעה לא הקפידה על שמירת קבלות, חוזים ואסמכתאות מפורטות בקשר להתקשרויותיה ובנוסף כללה בחשבונותיה הוצאות בלתי תקינות.

כאמור, המבקר קבע כי סיעת הבית היהודי השתמשה בפרסומים וסרטוני פרסומת של תעמולת בחירות בלי שנשאה בעלויות הכרוכות בהכנתם. סרטונים ומודעות אלה הופקו בכספי תרומות במהלך קמפיין הבחירות של נפתלי בנט לראשות המפלגה, לרבות תרומות מחו"ל, ושימשו את הבית היהודי גם בקמפיין לכנסת שנערך בהמשך מבלי שהמפלגה תשלם עליהם.

במקביל, המבקר חשף התנהלות כספית בעייתית של הבית היהודי גם במהלך הקדנציה הקודמת. הדבר התבטא בעיקר בכך שבחשבונות הסיעה נכללו הוצאות בסכומים חריגים של מיליוני שקלים, שמקורם במערכות בחירות קודמות ואשר לא נכללו בחשבונות ובדו"חות הכספיים שהגישה הסיעה למשרד המבקר בגין מערכות בחירות אלה.

מהבית היהודי נמסר בתגובה כי "קיבלנו לידנו את הדו"ח, נלמד אותו במלואו ונפיק לקחים להמשך".

הרשימה המשותפת

המבקר קנס את הרשימה המשותפת במיליון ו-200 אלף שקלים על מערכת הבחירות האחרונה. בצל החקירה המשטרתית על התנהלותה הכספית של בל"ד, והדחייה שהעניק המבקר למפלגה להגשת דוחותיה הכספיים, המבקר קבע כי לא ניתן לגבש תמונת מצב מלאה על התנהלותה של חברות הרשימה המשותפת בקדנציה הקודמת. 

על פי הסיכום בין המפלגות המרכיבות את הרשימה, חד"ש, רע"מ, תע"ל ובל"ד, 30% מתקציב הבחירות התנהל במסגרת משותפת ו-70% מהתקציב התחלק בין ארבע הסיעות. הדו"ח הכספי שהוגש למבקר המדינה כלל חמש מערכות חשבונות נפרדות.

ג'אמל זחאלקה בכניסה ללהב 433, בחודש שעבר
ג'אמל זחאלקה בכניסה ללהב 433, בחודש שעברצילום: ניר קידר

על פי הדו"ח, הרשימה המשותפת לא כללה בחשבונותיה הוצאות על ניכויי מס במקור בגין תשלומים בסכום של כ-500 אלף שקלים ששילמה בל"ד. בנוסף, רישומים בגין הוצאות בסך כולל של כ-1,387,000 שקלים נרשמו בחשבונות סיעת בל"ד בגין שכירת מטות בחירות, אולם בביקורת נמצא כי מדובר במצג שווא, כשנציגי בל"ד עצמם טענו שלא מדובר בהוצאות שכירות. "עולה חשש כי מדובר בחוזים פיקטיביים לשם תשלום הוצאות שמהותן אינה ידועה - ומכאן, שלא ניתן לקבוע שמדובר בהוצאות בחירות כהגדרתן בחוק", קבע המבקר.

בנוסף, בחשבונות בל"ד נרשמו הוצאות של מאות אלפי שקלים ללא פירוט ואסמכתאות או עם פירוט חלקי. בחשבונות רע"מ נרשמו הוצאות בגין פעילים בסכום של כ-2.6 מיליון שקלים בלא שהיו בתיקי הסיעה מסמכי העסקה של אותם פעילים. "נוסף על האמור, הסיעה התקשרה עם נותני שירותים שונים בסכומים ניכרים בהסכמים כוללים שלא פורט בהם היקף השירותים המבוקש ואף ללא הסכמים בכתב כלל”.

הליכוד

המפלגה נקנסה ב-850 אלף שקלים בגין השתתפותו של ראש הממשלה בעצרת הימין בכיכר רבין ערב הבחירות. לצד זאת, המבקר מציין כי המפלגה ניהלה את חשבונותיה בתקופת הבחירות, כמו גם בקדנציה הקודמת, באופן חיובי. המבקר מתח ביקורת על כך שבליכוד חישבו את הוצאותיהם בקדנציה הקודמת לפי מפתח של 20 ח"כים, למרות ששניים מפורשי המפלגה, גדעון סער וכרמל שאמה הכהן, הוחלפו בידי ח"כים מישראל ביתנו שהיתה שותפתם לסיעה באותה העת.

היועץ המשפטי של הליכוד, עו"ד אבי הלוי, מסר בתגובה לדו"ח המבקר: "תנועת הליכוד מקבלת את הערותיו של מבקר המדינה והיא תיישם אותן במלואן. מבקר המדינה העניק לליכוד דו"ח חיובי על ביקורת חשבונותיו השוטפים לגבי התקופות שנבחנו בדו"ח. לגבי מערכת הבחירות לכנסת ה-20, המבקר קבע שהליכוד ניהל את חשבונותיו, בהתאם להנחיות מבקר המדינה.

"המבקר העיר בדו"ח בשתי סוגיות וקבע הנחיות כיצד יש לנהוג בסוגיות אלה בעתיד. נלמד את הנחיותיו ונפעל לפיהן".

יש עתיד

המפלגה נקנסה ב-244 אלף שקלים על ניהול חשבונותיה בקדנציה הקודמת, אך ניהלה כראוי את חשבונותיה במערכת הבחירות לכנסת ה-20. המבקר מצא שהסיעה רשמה במערכת החשבונות שלה הוצאות בסכום כולל של 1,469,595 שקלים בגין בחירות שהתקיימו בשנים קודמות. זאת, מבלי שהציגה כל אסמכתא ובה פרטים על הסכום שנרשם או מסמך שמאשר כי ההוצאות לא נרשמו בדו"חות הכספיים בתקופות הקודמות.

עוד נמצא כי הסיעה לא הקפידה על שמירת כל האסמכתאות בגין תרומות שקיבלה, וחלק מהאסמכתאות שהציגה בנוגע להתקשרויותיה עם נותני שירותים היו חלקיות בלבד. "מאופן ניהול החשבונות ומהיעדר הסברים ואסמכתאות בנוגע לרישומים במערכת החשבונות של הסיעה עולה כי לא ניתן לקבוע שהדו"חות הכספיים שהוגשו בגין התקופות השוטפות, כמו גם הדו"חות הכספיים שהוגשו בגין תקופת הבחירות לרשויות המקומיות, הם שלמים ונכונים", קבע המבקר.

ישראל ביתנו

נקנסה ב-195 אלף שקלים בעקבות השתתפותה בעצרת הימין בכיכר רבין. הסיעה ניהלה את חשבונותיה במערכת הבחירות לכנסת ה-20 לפי הנחיות מבקר המדינה.

המחנה הציוני

מבקר המדינה החליט שלא לקנוס את המחנה הציוני למרות שלא ניהלה את חשבונותיה בבחירות כדין. מפלגת העבודה, כמו גם סיעת התנועה, ניהלו את חשבונותיהן כנדרש בקדנציה הקודמת. בדיקת מבקר העלתה שהסיעה המשותפת כללה בחשבונותיה לאחר הבחירות גם הוצאות שאינן תקינות בגין תשלום קנסות בסכומים ניכרים, על תליית מודעות תעמולה בניגוד להוראות של רשויות מקומיות שונות. הכנסות הסיעה היו בגבולות האמורים לעניין קבלת תרומות.

לדברי המבקר, "בהתחשב באופי החריגה ובמידתה ולאחר ששקלתי בין היתר את הסברי נציגי הסיעה ומסמכים שמהם ניתן ללמוד כי הסיעה פעלה כדי למנוע את ההפרות בגינן ניתנו הקנסות, מצאתי לנכון לא להמליץ על שלילת מימון ממלכתי מהסיעה אלא להסתפק באזהרה בלבד".

מרצ

ניהלה את חשבונותיה לפי הנחיות מבקר המדינה.

כולנו

ניהלה את חשבונותיה לפי הנחיות מבקר המדינה, אך אולצה להשיב תרומות לתורמים בעקבות הבחירות. המבקר מציין כי כולנו דיווחה על קבלת תרומות שוות ערך לכ-129 אלף שקלים, אלא שחלק ניכר מהתרומות היו מוצרים ושירותים שנרכשו ומומנו ישירות על ידי תורמים מכספם, ובהם פרסומות, כיבוד, כנסים, דמי שכירות למשרדים ושכירת ציוד. חלק מהתרומות היו שירותים שהתקבלו מנותני שירותים במסגרת תחום עיסוקם.

המבקר כתב כי "הסיעה רשמה את התרומות בשווה הכסף במסגרת הכנסותיה והוצאותיה כנדרש והפיקה קבלות לתורמים, ואולם, בחלק מהמקרים לא ניתן היה לבחון אם התרומות עמדו בגבולות הקבועים בחוק, לרבות מבחינת מקורן ושוויין, שכן האסמכתאות שהיו בידי הסיעה לא היו שלמות ומספקות".

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת כולנו, מסר כי "במפלגת כולנו חרטנו על דגלנו את השמירה על הדמוקרטיה ושימוש הוגן בכספי ציבור. אנחנו שמחים על הדו"ח החיובי שקיבלנו ממבקר המדינה כבר במערכת הבחירות הראשונה שלנו". 

ש"ס

המפלגה ספגה אזהרה בלבד ממבקר המדינה בגין ניהול לא תקין של חשבונותיה. הדבר התבטא בכך שהסיעה כללה בחשבונותיה הוצאות שאינן תקינות בגין תשלום קנסות בסכומים ניכרים ותליית מודעות תעמולה בניגוד להוראות חוקי העזר של רשויות מקומיות שונות. "בהתחשב באופי החריגה ובמידתה ולאחר ששקלתי בין היתר את הסברי נציגי הסיעה ומסמכים שמהם ניתן ללמוד כי הסיעה פעלה על מנת למנוע את ההפרות שבגינן ניתנו הקנסות, מצאתי לנכון לא להמליץ על שלילת מימון ממלכתי מהסיעה אלא להסתפק באזהרה בלבד", נימק המבקר.

יהדות התורה

ניהלה את חשבונותיה במערכת הבחירות לכנסת ה-20 לפי הנחיות מבקר המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ