דו"ח המבקר: 92% מהתלונות על עבירות רכוש נסגרות - מרביתן תוך פחות משבוע

המבקר מצא כי במרבית התיקים, השוטרים לא ביצעו פעולות חקירה בסיסיות כמו איתור צילומי אבטחה ופנייה לחברות הסלולר והאשראי. רק באחד מכל 15 תיקים מוגש כתב אישום

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר גלעד ארדן יחד עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן, לפני חודשיים
השר גלעד ארדן יחד עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן, לפני חודשיים צילום: אליהו הרשקוביץ

המשטרה מגישה כתבי אישום רק ב-6.5% ממקרי התלונות בגין עבירות רכוש, ומרבית התלונות נסגרות בתוך פחות משבוע בעילה של עבריין לא נודע - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שני), ומתייחס לכשלים בטיפול בעבירות רכוש בשנים 2017-2015. "רק באחד מכל 15 תיקים מוגש כתב אישום", כתב המבקר, "המשטרה אינה משיגה הרתעה שתביא לצמצום המקרים של עבירה על החוק ופגיעה באזרח".

דו"ח מבקר המדינה: 60% מעברייני המין משתחררים בלי שעברו טיפול בכלא // חיים כץ ומנכ"ל משרדו פעלו למינוי מקורביו לתפקידים במשרד הרווחה // תוכניות הלימוד לחרדים באקדמיה לא השיגו את מטרותיהן ואיכותן לא נבדקה // משרד הבריאות לא נערך כראוי לקצב הזדקנות האוכלוסייה // רק 12% מהמורים לעברית בבתי הספר היסודיים הוכשרו להוראת המקצוע // חשד לטובת הנאה בחלוקת הכרטיסים של משרד הספורט למשחק בין ישראל לארגנטינה // דו"ח המבקר: התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם

לפי הדו"ח, 92% מהתלונות המוגשות על ידי אזרחים בגין עבירות רכוש, הכוללות מקרים של גניבה ופריצות לבתים ולעסקים, נסגרות על ידי המשטרה ונמצא כי הטיפול בהם לוקה בחסר. למעלה מ-40% מהתלונות למשטרה עוסקות בעבירות רכוש, ומהנתונים עולה כי בעוד המשטרה מדווחת בשנים האחרונות על ירידה בעבירות הרכוש, הרי שבפועל, 65% מהאזרחים שנפגעים מעבירות גניבה דיווחו על כך משטרה.

המבקר, שמציג בדו"ח ממצאים של מחקרים פנימיים וסקרים של המשטרה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כותב כי האזרחים מעריכים כי למשטרה אין יכולת או רצון לטפל במקרי גניבה. גם אלו שדיווחו על גניבה, טענו כי טיפול המשטרה התאפיין בחוסר רצינות, חוסר נימוס ובעיכובים לקריאה. "על סמך הנתונים, הירידה בהיקף עבירות הרכוש אל מול היעדר הדיווח של נפגעי העבירות, לא מאפשר לקבל תמונה ברורה על היקף העבירות ועל יעילות פעולות המשטרה בתחום", נכתב. 

במסגרת הבדיקה, ערך המבקר בדיקה אקראית בחמש תחנות משטרה שונות ברחבי הארץ ובחן את אופן הטיפול בתלונות בגין עבירות רכוש. על פי הממצאים, המשטרה כמעט ולא מבצעת פעולות חקירה לאיתור חשודים. ב-74% מתיקי החקירה, השוטרים לא סרקו את זירת העבירה לצורך איתור אמצעים טכנולוגיים כמו מצלמות אבטחה שיסייעו באיתור הגנב. בכל תיקי גניבת טלפונים ניידים שבחן המבקר לא פנתה את המשטרה לחברות הסלולר על מנת לאתר את המכשיר הגנוב; בתיקי גניבת אשראי שנבחנו, למעט בתיק אחד, לא פנתה המשטרה לחברת האשראי בכדי לברר האם בוצע בכרטיס שימוש בניסיון לאתר את הגנב; בתיקים אחרים לא נשלח לזירת האירוע אנשי זיהוי פלילי, חרף הימצאות טביעות אצבע וממצאים פורנזיים אחרים בזירה.

"עבריינות רכוש היא אחד הגורמים העיקריים לפגיעה בביטחון האישי. ממצאי הביקורת מעלים כי המשטרה אינה נותנת מענה הולם לטיפול בעבירות אלה ואינה מצליחה ליצור הרתעה כלפי העבריינים", קובע המבקר.

תגובת משטרת ישראל

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "פעילות המשטרה בשנים האחרונות הובילה לירידה של 30% בעבירות הרכוש בישראל בחמש השנים האחרונות, ירידה של 6.5% בשנה החולפת ומנגד עלייה של 26.5% בכמות כתבי האישום שהוגשו נגד עברייני רכוש. מדי שנה המשטרה משיבה רכוש שנגנב לבעליו, מרכבים ועד פלאפונים, והעובדה החשובה ביותר היא שמשטרת ישראל הצליחה להוריד את כמות עבירות הרכוש לשפל חסר תקדים מזה שנים רבות, על אף הגידול המתמשך בשיעור האוכלוסייה".

במשטרה הוסיפו כי ממצאי סקר נרחב שערכה בשנת 2017 "שונים לחלוטין מהממצאים על בסיסם נסמך הדו"ח". לפי הסקר, נאמר בתגובת המשטרה, "אחוז הדיווח בגין עבירות הרכוש עומד על 86% - העבירות בעלות אחוז הדיווח הגבוה ביותר, ושביעות הרצון מהטיפול המשטרתי בהן גבוהה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ