דו"ח המבקר: באיגודן מינו יועצים ללא ניסיון ובהליך לא תקין

עיקר הביקורת מופנית נגד שני בכירים, בהם ארנון גלעדי, המשמש גם יו"ר סיעת הליכוד בתל אביב ונאשם בכפוף לשימוע בפרשת ביטן. אחד היועצים שמינה: מקורבו שניהל את הקמפיין שלו בבחירות האחרונות

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארנון גלעדי בהארכת מעצרו בפרשת ביטן
ארנון גלעדי בהארכת מעצרו בפרשת ביטןצילום: מגד גוזני

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם היום (שני) כולל ביקורת על שני בכירים באיגוד ערים דן לתשתיות איכות הסביבה: המנכ"ל מארק אוקון והיו"ר ארנון גלעדי. האחרון, הנאשם בכפוף לשימוע בפרשת ביטן, משמש גם יו"ר סיעת הליכוד בעיריית תל אביב.

על פי המבקר, השניים מינו שני יועצים חיצוניים בשכר של מאות אלפי שקלים ללא מכרז, ללא הסכם בכתב וללא סיכום ברור לגבי אופי העבודה שלהם או השירותים שהיו אמורים לספק. ל"הארץ" נודע כי אחד היועצים, דודו לניאדו, משמש יו"ר מטה הליכוד בתל אביב, אך המסמך אינו מציין את הקשר בינו לבין גלעדי. לניאדו אף ניהל עבור גלעדי את הקמפיין שלו בבחירות האחרונות למועצת העיר. בסך הכל קיבל לניאדו עבור שירותיו כיועץ האיגוד יותר מ-600 אלף ש"ח לאורך ארבע שנים. הדו"ח נכתב בתקופת המבקר הקודם שפירא, ואושר על ידי המבקר הנוכחי מתניהו אנגלמן. 

ב-2013, במסגרת פרויקט משותף של האיגוד והמועצה לישראל יפה שנועד לצמצם את הזיהום ממפעלים תעשייתיים, נשכרו שירותיו של היועץ הראשון. שנה לאחר מכן הוא הוחלף בלניאדו בהוראתם של גלעדי ואוקון. אף שהיועצים נשכרו ללא מכרז, בעבר הסבירו באיגודן ל"הארץ" כי לניאדו נבחר כיוון ש"הוא מומחה בעבודה מול רשויות מקומיות ויודע לפתוח דלתות". עלות שכרם הכוללת של שני היועצים עומדת על 866,460 ש"ח.

כשפנו אנשי משרד המבקר לאיגוד בשאלה מי שכר את היועצים, נמסר להם כי היתה זאת המועצה לישראל יפה. אולם, התכתבויות שנאספו במשרד המבקר חשפו כי היה זה האיגוד שפנה למועצה והמליץ לה על שני היועצים, והיא גייסה את שאר המומחים שהשתתפו בפרויקט. לאחר מכן ביקשו בתאגיד מהמועצה לשלם את שכרם. המשכורות נקבעו על ידי האיגוד, והתשלומים לא הותנו בהשלמת משימות קבועות מראש. לניאדו אף קיבל את שכרו בתשלומים חודשיים קבועים.

מבקר המדינה מתניהו אנגלמןצילום: אילן אסייג

לצד זאת, באיגוד אמרו למשרד המבקר כי הם אינם יודעים מהי ההכשרה המקצועית של לניאדו, וגם במועצה לישראל יפה מסרו כי לא בדקו אם יש לו את הכישורים הנדרשים. רק לאחר קריאת טיוטה של הביקורת, דרש מנכ"ל איגודן מלניאדו שיעביר לו קורות חיים. לאחר מכן, טען אוקון כי הוא התרצה. 

במסמך שצורף לדרישת התשלום, הצהיר לניאדו כי הוא עובד במסגרת הפרויקט 60 שעות מדי חודש, מרביתן מול מפעלים. מרכזת הפרויקט מטעם המועצה לישראל יפה מסרה לאנשי המבקר כי היא היתה זאת שעשתה את העבודה שלניאדו לקח עליה את הקרדיט, וכי למיטב ידיעתה, לניאדו והיועץ הנוסף לא עבדו מטעם העמותה מול המפעלים. המרכזת אף טענה כי לניאדו לא השתתף בפגישות קריטיות בנושא הפרויקט.

לניאדו טען בפני המבקר כי אין בידו תכתובות דואר אלקטרוני או ראיות אחרות מהתקופה ההיא שיוכיחו אחרת, ונימק כי אינו נוהג לשמור דברים כאלו. הוא טען גם כי העמותה לא הפנתה אליו שום טענה לאורך כל תקופת עבודתו, וכי הוא שימש "גורם אינטגרטיבי" לקיום שלושה כנסים שנתיים. אך לפי מסמכי העמותה, עולה שלינאדו לא היה בין מארגני הכנסים - אלא הגורם שאליו פנו מטעם המועצה לישראל יפה אך ורק כדי לתאם מועד שיהיה נוח לגלעדי, יו"ר האיגוד. 

בנוסף, מצאו אנשי המבקר כי אף שהפרויקט נעצר מינואר ועד ליולי 2018, עדיין הגיעו דרישות תשלום חודשיות מלניאדו בסך 98 אלף ש"ח. לדברי לניאדו, באותה העת הוא ניסה "למצוא פתרונות להמשך הפרויקט" - תשובה שאינה עולה בקנה אחד עם כלל הראיות שהצטברו אצל המבקר.  

מכון טיהור השפד"ן של איגודן, ממערב לראשון לציוןצילום: ניר כפרי

מטעם ארנון גלעדי ואיגודן נמסר ל"הארץ": "תכלית הפרויקט 'משחור לירוק' היתה לבצע מערך הדרכות והסברה במפעלי תעשיה שונים בגוש דן, על מנת לצמצם שפכי תעשיה חריגים ואסורים ובכך לשמור על איכותם של מי השפדן. במסגרת הפרויקט הועסקו מגוון רב של יועצים בתחומים שונים. העסקת היועצים לא בוצעה על ידי איגודן, אלא על ידי המועצה, וממילא היא זאת שניהלה את פעילותם ופיקחה עליה באופן שוטף. דודו לניאדו הוא איש מקצוע איכותי, בעל השכלה אקדמאית, שעיסוקו כעצמאי בתחומים של ארגון, תיאום וכדומה, שהם תחומים רלוונטיים ונדרשים בפרויקט המדובר. אנחנו רוחשים כבוד רב למוסד מבקר המדינה וככל שיהיה צורך נפיק את הלקחים הראויים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ