דו"ח מבקר המדינה: שיא בטיסות השרים והמדינה לא מטפלת כחוק במבקשי המקלט

עוד מצא המבקר שאלפי בני אדם נושאים נשק ללא רישיון, המשטרה חוקרת קטינים ללא הוריהם ומשרד החינוך נכשל בצמצום הפערים בלימודי המתמטיקה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

הטיפול במבקשי המקלט מתבצע ללא מדיניות סדורה, מספר טיסות שרי הממשלה גדל בעשרות אחוזים תוך עשור ואלפי בני אדם מחזיקים בכלי נשק ללא רישיון; לנושאים אלה ואחרים מתייחס דו"ח מבקר המדינה, שהתפרסם אחר הצהריים (רביעי).

בין השאר מצא המבקר שורה ארוכה של ליקויים בטיפול במבקשי המקלט השוהים בישראל, וציין את היעדר השירותים המינימליים עבורם בתחומי הבריאות, הרווחה, החינוך ועוד. "אין מדיניות כוללת לטיפול בזרים", לשון הדו"ח.

דו"ח המבקר מתייחס גם אל העלייה במספר הטיסות של שרי ממשלות ישראל בעשור האחרון. מבדיקת יותר מאלף טיסות של שרים עולה כי חלה עלייה של עשרות אחוזים במימון הטיסות בידי גורמים זרים.

מבקר המדינה יוסף שפירא, בשבוע שעבר

עוד עולה כי משטרת ישראל לא מפרטת לקטינים את זכויותיהם וחוקרת אותם ללא הוריהם. מבדיקת תיקי נחקרים ב-2012 עולה כי יותר ממחציתם לא התייעצו עם עורך דין קודם לכן על אף שהיו זכאים לעשות כן. בנוסף, על אף האיסור בחוק - 20% נחקרו בשעות הלילה.

בתחום החינוך גילה המבקר כי משרד החינוך אינו מצליח לצמצם פערים בלימודי המתמטיקה. הדו"ח מצביע על מחסור בתוכנית לימוד למתמטיקה ובספרים תואמים לחטיבה העליונה, ועל כך שהמקצוע לא נלמד בהתאם לשעות התקן ביסודי.

כמו כן מתייחס דו"ח המבקר אל ליקויים בפיקוח על החזקת כלי נשק, לפיהם אלפים מחזיקים בנשק ללא רישיון. המבקר מציין בעיות בתיאום בין אגף הרישוי למשרדי הממשלה השונים, ופרצות ביורוקרטיות המאפשרות לאנשים להחזיק בנשק - חרף היותם מסוכנים.

בתחום הספורט מצא המבקר התנהלות בלתי תקינה באיגוד הכדורסל. בין השאר מצא המבקר כי נמצאו ליקויים בסדרי פעילותם של המוסדות והגורמים המקיימים פיקוח ובקרה על פעילות האיגוד. ממצאי הביקורת מלמדים כי היו פגמים באופן תפקודם, ולעתים מקצתם פעלו שלא בהתאם לחוק העמותות או לתקנון האיגוד.

המבקר הגיע למסקנה כי אם אם מרכזים יחד את כלל הליקויים, מצטיירת תמונת מצב שעולה ממנה כי מנגנוני הבקרה באיגוד חלשים וכי שומרי הסף שלו אינם מתפקדים כנדרש. המבקר מאיים על האיגוד כי אם לא ינקוט צעדים של ממש לתיקון הליקויים, רשם העמותות ישקול הפעלת סמכויותיו על פי דין. כלומר, ייקח על עצמו את ניהול האיגוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ