יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תדרך הבוקר (שלישי) את חברי הכנסת של מפלגתו לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה אחר הצהריים על הוצאות מעונו, והורה להם להטיל את האשמה על התקציב המנופח שהוקצה למעונו הרשמי על אב הבית המסוכסך עמו, מני נפתלי. כמו כן צוין בדף המסרים שבני הזוג נתניהו לא נכחו בשנים האחרונות בביתם בקיסריה ביום הכיפורים, ולא הזמינו את החשמלאי אבי פחימה לתיקונים בביתם.

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ: רויטל חובל: דו"ח המבקר על נתניהו: במעון פעלו בעורמה ובניגוד לאיסור מפורש |עידו באום: וינשטיין מוכרח להורות על חקירה פלילית בפרשת החשמלאי עוד הערב | גידי וייץ: במדינה מתוקנת, נתניהו היה הולך הביתה | החשמלאי של משפחת נתניהו - אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד לשעבר | אמיר אורן: אילו שפירא היה אלוהים | הנשיא פרס קיים ועידה ממלכתית עם חסות מסחרית ושכר 14 יועצים אישיים במשרות אמון

בתגובה הרשמית של מפלגת הליכוד נמסר כי "ראש הממשלה מכבד את המלצות דו"ח המבקר לגבי כל הנושאים שנבדקו. חלק גדול מההמלצות בדו"ח יושמו טרם כתיבתו. ראש הממשלה הנחה ליישם את ייתר ההמלצות באופן יעיל ומיטבי. לצערנו, הקמפיין התקשורתי המתגלגל סביב דו"ח זה בשבועות האחרונים הוא ניסיון ברור להפיל את ראש הממשלה ואת ממשלת הליכוד על ידי עיסוק בזוטות והסחת דעת מהנושא החשוב באמת: מי יגן על מדינת ישראל מול האיומים הביטחוניים העצומים והלחצים הבינלאומיים - בנימין נתניהו או ציפי ובוז'י. עובדה: בדברים שכן נבדקו בדו"ח על ידי המבקר - אין שום חשש לפגיעה בטוהר המידות ובוודאי לא חשש לפלילים. הפתיח שלפני הדו"ח, שאיננו חלק מהדו"ח, כולל זוטי דברים על מיחזור בקבוקים ורכישת רהיטי גן. דברים אלו לא נבדקו על ידי המבקר, לא נעשתה פנייה למשרד ראש הממשלה או לראש הממשלה בעניינים אלה ולא ניתנה להם זכות תגובה בנושאים אלו".

נפתלי בדרכו אל יחידת להב 433 במשטרה, לפני שבועייםצילום: מוטי מילרוד

עוד נמסר בתגובת הליכוד כי "בדו"ח המבקר אין השוואה למעון רשמי אחר כלשהו בישראל. מצב זה יוצר בעיה קשה של אמת מידה, כי הוצאות של מעון רשמי אינן דומות בשום אופן להוצאות בבית פרטי כלשהו. לדוגמה, הוצאות בית הנשיא גדולות עשרות מונים מאלו של מעון ראש הממשלה. לגבי בית הנשיא, אין פירוט בדו"ח המבקר על חלוקת התקציב ואין ירידה לפרטים. על כן אין בסיס להשוואה המאפשר לציבור לשפוט מהן אמות המידה המקובלות. חשוב להדגיש: הוצאות מעון ראש הממשלה ירדו משמעותית בשנתיים האחרונות. ההוצאות גדלו משמעותית בתקופה מסוימת, שבה ניהל את המעון הרשמי מני נפתלי - עובד ממורמר לשעבר, המוביל מסע השמצות והכפשות נגד ראש הממשלה, על מנת להוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה ולפגוע בראש הממשלה ובליכוד בתקופת בחירות. הוצאות המעון הרשמי ירדו ופחתו משמעותית לאחר עזיבתו של נפתלי את התפקיד".

ח"כים שנכחו בישיבת ההיערכות שקיים נתניהו במעונו הבוקר סיפרו כי התבקשו לציין שהוצאות ראש הממשלה הגבוהות התרחשו בשנתיים בהן נפתלי שימש כאב הבית ואילו בתקופה שלפני או אחרי כהונתו, תקציב ההוצאות במעון הרשמי ירדו באופן משמעותי.

צוות היועצים של נתניהו צייד את חברי הכנסת בתצהיר של עובד המשכן, אמנון זכאי, שסיפר כיצד נפתלי השליך ארוחה שהכינה עובדת בשם עפרה שמעון לבני משפחת נתניהו והזמין במקומה אוכל מוכן ממלון שרתון פלאזה בעיר. על פי התצהיר, נפתלי אמר שעשה זאת משום שיש למשכן תקציב גדול לרכישת מזון מוכן.

על פי דף המסרים של נתניהו, שהגיע לידי "הארץ", המרואיינים שנתניהו ישלח לכלי התקשורת יטענו שאין בדו"ח כל ממצא לפיו ראש הממשלה עבר על טוהר המידות. בנוסף, הם צפויים לטעון שאין במסמך השוואה אל הוצאות מעון רשמי אחר.

כפי שנחשף ב"הארץ", חברי הכנסת הונחו לטעון שיש פער בלתי סביר בין הוצאות מעון ראש הממשלה למעון נשיא מדינת ישראל ושתקציב ההוצאות של הנשיא גבוה משמעותית מזה של ראש הממשלה. אלא שמקורבים לנשיא המכהן, רובי ריבלין, הבהירו שאין דימיון בין שני התקציבים משום שבית הנשיא משמש כמשרד ממשלתי, כך שהשוואת התקציבים צריכה להיות בין בית הנשיא למשרד ראש הממשלה, ולא למעונו של נתניהו המשמש למגוריו ולאירוח מוגבל של אורחים.

באשר לטענות על רכישת ריהוט הגן, נטען בדף המסרים כי הנוהל במשרד ראש הממשלה מאפשר לנייד רהיטים בין המעון הרשמי לדירה הפרטית של נתניהו ובלבד שאלה יוחזרו למדינה עם תום כהונתו.

בהתייחס לממצאי המבקר על הזמנת החשמלאי אבי פחימה לביתם, עולה מדף המסרים שהפיץ נתניהו כי הוא ורעייתו לא שהו בביתם הפרטי שבקיסריה ביום הכיפורים בשנים האחרונות, אלא במעון הרשמי בירושלים וכי ממילא לא הזמין את החשמלאי אבי פחימה לצורך תיקונים. מדף המסרים עולה כי פחימה ואיש תיקונים נוסף, שימשו עובדים קבועים בבית בקיסריה עוד לפני שהזוג נתניהו רכשו אותו והמשיכו לעבוד בו כאשר התחלפו בעלי הבית. בסביבת נתניהו אמרו היום כי פחימה נשכר חרף העובדה שהוא פעיל ליכוד, ולא בשל היותו פעיל מפלגתי. לדברי מקור בליכוד, "אי אפשר להפלות אדם ולא להעסיק אותו רק משום שהוא חבר ליכוד".

פרקליטו של ראש הממשלה, עורך הדין דוד שמרון, אמר אחר הצהריים בתגובה לפרסום מסמך המבקר כי "הדו"ח עוסק בקביעת נהלים שחלקם לא נקבעו מעולם ביחס למשרד ראש הממשלה. בדברים שנבדקו בדו"ח כולו, מתחילתו ועד סופו, אין טענה כלשהי לפגיעה בטוהר המידות ואין חשש לפלילים". הוא הוסיף: חלק מההמלצות שבדו"ח כבר תוקנו על ידי משרד ראש הממשלה והיתר ייושמו בעתיד".

עוד אמר שמרון כי "צריך לזכור שבית ראש הממשלה אינו בית פרטי. מדובר במעון רשמי שהוא כמו בית הנשיא - משמש לפגישות עבודה לאירועים ממלכתיים ועוברים דרכו בכל יום עשרות אנשים. ההשוואה המתבקשת, לפיכך, אינה בין בית פרטי של אזרח כזה או אחר. ההשוואה היחידה האפשרית היא בהשוואה בין בית ראש הממשלה לבית הנשיא, סעיף מול סעיף. השוואה כזאת, לדאבוננו, לא נעשתה. גם לא נעשתה השוואה להוצאות של מעונות ראש ממשלה בתקופות קודמות, של אולמרט, שרון או ברק".

עורך דינו של נתניהו התייחס גם אל פרשת הבקבוקים ואל רכישת רהיטי הגן, שלא צוינו בדו"ח המבקר שפירא. "הדברים הללו לא נבדקו על ידי המבקר", אמר. "בניגוד למתחייב לא נעשתה בנושאים האלה פניה לראש הממשלה ומשרדו, ולא ניתנה להם זכות תגובה לטענות אלו. אם היו פונים, היו מגלים שאין בדברים האלה בעיה משפטית או בעיה עובדתית. המבקר מציין בעצמו כי אין נוהל מסודר בנושא מחזור בקבוקים. בנושא ריהוט הגן, הנוהל נכתב ב-2001 והתעדכן ב-2009. ניתן להעביר צרכי אירוח בין המעון הפרטי לרשמי אם הרהיטים מוחזרים לרשות המדינה בתום הכהונה. במקרה שלפנינו הרהיטים שמדובר בהם נמצאים ברחוב בלפור בירושלים במעון הרשמי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"