הנשיא פרס קיים ועידה ממלכתית עם חסות מסחרית ושכר 14 יועצים אישיים במשרות אמון

בדו"ח על הוצאות בית הנשיא מותח מבקר המדינה ביקורת על הגדרות התפקיד העמומות של חלק מעובדי משרות האמון ועל שימוש ללא היתר בסמלי מדינה בוועידות הנשיא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מבקר המדינה יוסף שפירא מנה בדו"ח שפרסם היום (שלישי) שורה של ליקויים בתפקוד בית הנשיא במהלך כהונת הנשיא לשעבר שמעון פרס. בדו"ח, שעוסק בהוצאות מעונות ראש הממשלה ונשיא המדינה, מותח המבקר בין היתר ביקורת על טשטוש הגבולות באירועי "ועידת הנשיא", בין הפן הממלכתי של האירועים לחסויות שנטלו עליהם גורמים מסחריים. כמו כן מתח המבקר ביקורת על כך שאגף התקציבים במשרד האוצר לא הסדיר תקציב ראוי לבית הנשיא, וזה נאלץ פעם אחר פעם לדרוש תוספות משמעותיות לצורך פעילותו.

דו"ח המבקר על מעונות רה"מ: מצג שווא איפשר העברת סכומים מנופחים לאיש ליכוד בגין "עבודות דחופות" בבית רה"מ — חרף איסור מפורש | עידו באום: וינשטיין מוכרח להורות על חקירה פלילית בפרשת החשמלאי עוד הערב | גידי וייץ: במדינה מתוקנת, נתניהו היה הולך הביתה | החשמלאי של משפחת נתניהו - אבי פחימה, חבר מרכז ליכוד לשעבר | אמיר אורן: אילו שפירא היה אלוהים

על פי הדו"ח, צוות המשכן בתקופת כהונת פרס לא הגדיר כראוי את תפקידיהם של עובדים בלשכת הנשיא וקבע כי סביב פרס יועסקו 14 יועצים במשרות אמון. בבית הנשיא מועסקים כיום 84 עובדים ו-48 מאבטחים. באופן עקבי עומד תקציבו של המשכן על כ-60 מיליוני שקלים בשנה. אלא שהתקציב לא מספק: בארבע השנים האחרונות קיבל בית הנשיא תוספת, מעבר לתקציב המקורי, בשיעור של כ-20% אחוזים בשנה. התוספות התקציביות כללו מימון לטיסות הנשיא, שיפוץ בית הנשיא, אבטחה וצורכי ביטחון.

פרס בוועידת הנשיא 2013 עם ביל קלינטון והזוג נתניהוצילום: ראובן קסטרו

המבקר קבע שתקציב המשכן הוא תקציב חסר שלא משקף את התקציב שהוקצה לבית הנשיא בפועל. בתקופה שנבדקה פנתה הנהלת בית הנשיא כמה פעמים בכתב לאגף התקציבים, בין היתר בבקשה לתוספת כוח אדם ולתוספות תקציב בכמה תחומים. אלא שבמשרד האוצר לא השיבו למכתביה של מנכלי"ת המשרד בעניין.

אנשי בית הנשיא העלו באזני המבקר טענה יוצאת דופן, בניסיון להסביר את החלטתם להעסיק 14 עובדים במשרות אמון. "העבודה בבית הנשיא סובבת רובה ככולה סביב הנשיא, ומדובר במעין לשכת נבחר ייחודית”, הסבירו בבית הנשיא. לדבריהם, המנכ"לית לשעבר, אפרת דובדבני, היא זו שקבעה שיועסקו 14 עובדים במשרות אמון, "אחרי בחינת הצרכים הקיימים בבית הנשיא ועל יסוד לקחים שנלמדו". אלא שלדברי המבקר, "במסמכי בית הנשיא לא נמצאו אסמכתאות המלמדות כי בטרם נקבע מספר משרות האמון נעשתה בחינת צרכים".

מבקר המדינה מצא כי הגדרות התפקיד של ארבעה מתוך שבעת יועצי הנשיא העובדים במשרות אמון נוסחו באופן כללי, מבלי שניתן ביטוי כלשהו למאפיינים הייחודיים של התפקיד כנדרש. כך, יועצת תקשורת, יועץ כלכלי, יועצת לענייני קשרים בינלאומיים ויועצת ללא הגדרת תחום תוארו באופן זהה - "יועץ מקצועי לנשיא". גם תפקידה של סמנכ"לית בית הנשיא לא הוגדר כנדרש ובעקבות פניית המבקר נמסר לו כי שימשה בתפקידה שבע שנים כאחראית לניהול דירת הנשיא ואירוח בה, לליווי וליהוק אמנים בחלק מהאירועים, לטיפול במתנות המוענקות לנשיא ולליווי השוטף של הנשיא.

פרק משמעותי מהדו"ח מקדיש המבקר לחמש ועידות שקיים פרס תחת הכותרת "ועידת נשיא ישראל: פונים אל המחר". הוועידות, שהתקיימו מדי שנה החל מ-2008, נערכו בחסות הנשיא פרס ובמעורבות משולבת של בית הנשיא והאוניברסיטה העברית, ומומנו באמצעות תרומות. המבקר קבע שמעורבות בית הנשיא בניהול האירוע הופכת אותו לבעל מעמד ממלכתי. "מן הראוי שאירוע ממלכתי ימומן מתקציב המדינה ולא באמצעות תרומות", קבע המבקר. לדבריו, בית הנשיא לא ערך את הבדיקות הנדרשות לקבלת היתר לשימוש בסמל המדינה ובדגלה בוועידה. כמו כן הוא לא ביצע בדיקה כלשהי כדי לוודא שהיועץ המשפטי לממשלה מתיר מתן חסויות לאירוע. בין השאר לא נבחנה האפשרות שמתן החסות יתפרש כהעדפה של האוניברסיטה העברית על מוסדות אקדמיים אחרים; ןלא ניתנו הנחיות כדי להבטיח שניהולה הכספי של הוועידה יהיה תקין. בעניין זה השיב בית הנשיא כי "מתן חסות לאירוע שנכללה בו פרסומת מסחרית, אין כמוה כהשתתפות נותן החסות עצמו באותה פרסומת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ