דו"ח המבקר |

רשות מקרקעי ישראל לא מנעה כריית חול לא חוקית

הדו"ח קובע כי הרשות ידעה על פעילותה של חברת עבודות עפר בראשון לציון, אך המשיכה לספק לה היתרי עבודה במקום במשך שנים. המבקר: קיים חשש לפגיעה בטוהר המידות של עובדי הרשות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

רשות מקרקעי ישראל לא פעלה להפסקת פעילות כריית חול בלתי-חוקית בהיקף נרחב שביצעה חברת עבודות עפר באזור ראשון לציון. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי). עוד עולה כי אף שהרשות ידעה על פעילות זו, שנמשכה לסירוגין בשנים 2014-2007, המשיכה הרשות לתת לחברה היתרי עבודה במקום, ואף ניסתה להכשיר את הפעילות. מבקר המדינה, יוסף שפירא, קובע שבמקרה הזה יש חשש לפגיעה בטוהר המידות של עובדי הרשות. הפרשה נחשפה לראשונה בשנה שעברה בערוץ 10.

פעילות הכרייה התרחשה בשטח שבו היתה אמורה החברה לפנות עודפי עפר שנוצרו בעבודות להקמת תוואי הרכבת מתל אביב לאשדוד. בפועל התברר שהחברה מבצעת גם כרייה של החול מתחת לעודפי העפר. חול זה משמש חומר בנייה ושיווקו מכניס כסף רב. בפועל נהפך השטח לאתר כרייה נרחב במשך שנים.

בדיקת המבקר העלתה שרשות מקרקעי ישראל ועיריית ראשון לציון לא בדקו את כמויות העפר שיש לפנות מהשטח. הרשות אף אפשרה לחברה להישאר בשטח אחרי שהעבודות להקמת מסילת הרכבת הושלמו ולא היה יותר צורך לפנות מהשטח עודפי עפר. כתוצאה מכך העמיקה החברה את כריית החול הבלתי-חוקית. מפקחים ומנהלים מטעם הרשות לא פעלו להפסקת כרייה זו.

בעלי תפקידים שונים ברשות מקרקעי ישראל פעלו להכשיר את כריית החול. ועדת העסקאות של מחוז מרכז ברשות המקרקעין אשרה מדי פעם עסקאות עם החברה. כל זה נעשה ללא אישור של המפקח על המכרות במשרד התשתיות, ללא מכרז וללא תוכנית מפורטת כפי שמחייב חוק התכנון והבנייה. "לדעת משרד מבקר המדינה, על רשות מקרקעי ישראל לבצע בדק בית מעמיק בנוגע לתפקוד עובדיה בפרשה זו", מסכם הדו"ח.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "בתהליך הבקרה על פעולות השמירה וניהול העסקה ניצלה החברה הקבלנית פרצה בין נהלים ותהליכים. הנושא תוחקר בצורה עמוקה ובעקבותיו שונו מערכות הדיווח, ההנחיות חודדו, ולמפקחים נערך יום עיון מרוכז בנושא הטיפול בעודפי עפר וכרייה. נושא כריית החול בראשון לציון כבר סוקר בעבר בהרחבה בערוץ 10 והפקת הלקחים החלה כבר אז. בעניין הנזק הכספי, הרשות סיימה לאחרונה את הכנת תיק התביעה להשבת שווי החומר שנכרה ונגנב. התיק הועבר לפרקליטות המדינה להגשת תובענה".

דו"ח מבקר המדינה 2016 | סיקור נרחב

משלות זרות, גופים ציבוריים ואנשי עסקים מימנו נסיעות של נתניהו ומשפחתו כשהיה שר אוצר | משרד הבריאות מתיר מכירת מזון נגוע בחיידקים מסוכנים | רק 2% מתאונות הבנייה נחקרו; פקח מגיע לאתר פעם בארבע שנים | המדינה נכשלה בטיפול בבדואים בנגב: הושגו הסדרים רק עם 5% מהתושבים | הכור בדימונה העביר עסקים במיליונים לעובד לשעבר - במחיר נמוך וללא מכרז | חשש כבד לתיעוד ההיסטורי של המדינה מהעשורים האחרונים | מאות מפעלים מחזיקים בחומרים מסוכנים ללא היתר או פיקוח | מאבק על סמכויות בין משרדי ממשלה משתק את מאבק המדינה ב-BDS | אף שהתחמושת נשחקה בצוק איתן, צה"ל לא עדכן את המלאי במשך שנתיים | ליקויים ברשות האוכלוסין: עשרות משרות לא אוישו, עובדים קודמו ללא מכרז | הדו"ח על בצלאל: חריגות שכר, העסקת קרובים והתנהלות לקויה בתכנון הבניין החדש | הוועדות להפסקת הריון מסורבלות ולא מספקות מידע לנשים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"