פרס על הטבח במינכן: עם כל הצער, זו שטות להגן על כל הישראלים

שר התחבורה אמר בדיון חודש אחרי כי הוא רואה עצמו "אחד האשמים" בליקויים שהובילו לאירוע, אך סירב לפרט מחשש שח"כים ידליפו את המידע "לרוסים"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

"זו שטות להגן על כל הישראלים, עם כל הצער והכאב על רצח הספורטאים". את הדברים האלה אמר נשיא המדינה שמעון פרס, שהיה שר התחבורה בממשלתה של גולדה מאיר, חודש לאחר הטבח בספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן.

הדברים נאמרו במסגרת התייעצות מיוחדת שקיימה ראש הממשלה עם כמה שרים בעניין מסקנות צוות הבדיקה לסידורי האבטחה של המשלחת האולימפית הישראלית. הדיון התקיים בשעת לילה של ה-7 באוקטובר 1972 – כחודש לאחר הטבח. לצד ראש הממשלה גולדה מאיר השתתפו בו השרים אלון, גלילי, שפירא, שם-טוב, הלל ופרס.

בדיון, שעסק גם באבטחה ובביטחון מקורות ומידע, אמר פרס: "זו שטות להגן על כל הישראלים, עם כל הצער והכאב על רצח הספורטאים. ואילו רצחו אחרים – הייתי מרגיש ממש אותו הדבר. כולנו חיינו בארץ כאשר ירו בכבישים ובבתים ולא נתנו שמירה לכל אחד והמשכנו בחיים הרגילים. אני יודע שמסוכן להיות יהודי".

בהמשך הוסיף פרס: “איננו מפסיקים את החיים הרגילים, ולא נבהלים, לא בחו"ל ולא בארץ. לא פחדנו לנסוע בדרום ולא נפחד גם בעתיד. הדבר המדאיג הוא, שתקף אותנו הפחד; אני יודע כמה פרצות יש לנו בכל המקומות. אנו עושים עכשיו חשבון, כיצד להבטיח אולימפיאדה. אני יכול לתת רשימה של אלף נושאים, מה כן צריך לאבטח. אבל בפעם הבאה הם יפגעו שוב בדבר שלא אובטח".

בישיבה אחרת, שגם הפרוטוקול שלה נחשף כעת, אמרה גולדה דברים ברוח דומה לאלה של פרס. "אני יודעת שיש לשפר ואני יודעת שאנשי ביטחון שוברים לעצמם את הראש באיזה צורה לשפר, אבל העולם גדול ויש ישראלים בכל העולם וזה כמעט בלתי אפשרי להניח שאפשר לשמור שמירה אבסולוטית", אמרה.

בהמשך דבריה היא התייחסה לשיתופי הפעולה בין ישראל לשירותי ביטחון ומודיעין ממדינות אחרות. "אנחנו גם קצת משגעים שירותים אחרים בעולם. אם אנו מודיעים לאיזה שירות שאנו חושבים שיקרה איזה דבר אצלם והם מתכוננים כמה פעמים ולא קרה דבר, אז כמה פעמים אפשר להזעיק אותם? אנו אובייקט עולמי לפיגוע של איזה אינטרנציונל מטורף".

מתוכן דבריו של פרס, שנאמרו בישיבת השרים המיוחדת, עולה כי הוא שימש בתפקיד רגיש כלשהו שהיה קשור לביטחון באולימפיאדה. חלק מהפרוטוקול, שנחשף כעת על ידי ארכיון המדינה, עדיין מצונזר. “אומר ביושר, רבותי, אני מרגיש את עצמי כאחד האנשים האשמים בעניין מינכן, כי אין לנו כוח", אמר פרס – ולא פירש.

בהמשך הוסיף: "אני חושב, ואיני מטיל אחריות על אף אחד אחר, אלא כחבר ממשלה בתפקיד (המלה הבאה מצונזרת במסמך) הקשור לדבר זה, אני יודע זאת ולא הייתי נכנס ומסתפק באמירה די כללית של ראש שב"כ שהוא הסיק מסקנות והגיש לי לאישור, אישרתי את מסקנותיו. ולא הייתי אומר מה כן ומה לא אישרתי".

פרס הציע לדון בכך בישיבה סגורה של הכנסת, ונימק: “אני יודע שיהיו חברי כנסת שידליפו זאת לרוסים". ראש הממשלה גולדה מאיר הביעה חשש גם מגורמים אחרים. “אבל ישבו שם אנשי רק"ח", אמרה לפרס בהתייחסה ל"רשימה הקומוניסטית החדשה" – אחת משתי מפלגות קומוניסטיות שפעלו אז בישראל.

על כך השיב לה פרס: “אבל איננו יושבים ונותנים אישור, אלא אומרים שעל נושא זה לא עושים דיון...זה לא דבר שנוי במחלוקת, ובישיבת כנסת אפשר להסביר מדוע היא סגורה. לדעתי, הממשלה תזכה בכבוד של כל העולם... כאשר עם מתגונן – אין הוא מוכן לפתוח כל סודותיו".

גולדה מאיר לא השתכנעה. “הישיבה לא תישאר סגורה", אמרה לפרס, והפנתה אצבע מאשימה כלפי עורכי השבועון "העולם הזה", אשר ימצאו דרכים לפרסם את תוכנה של הישיבה. “גם אורי אבנרי וגם שלום כהן, שהולכים לעיתונאי זר, מספרים לו מה שהיה והוא מטלגרף ואחר כך, לפי החוק של הצנזורה אצלנו – שמה שמופיע בעיתון חוץ מותר להעתיק לעיתון ישראלי - ואז הכל יהיה בצורה מעוותת", הזהירה.

*************************

מוסף "הארץ" חושף ביום שישי הקרוב פרטים חדשים על הטבח במינכן: בעקבות תחקיר נרחב, התגלו פרטים על זהותם של כמה ממבצעי הטבח במינכן שלא הייתה ידועה עד כה. לפחות לשניים מהם אחים וקרובי משפחה ביישובים ערבים ישראל. כמו כן מתברר שקיים יסוד סביר להניח שאחד ממבצעי הטבח חי עדיין בסוריה. ממצאים אלה ואחרים שופכים אור חדש על סיפור החיסול היסודי של חברי החוליה שבוצע בידי המוסד. עוד מובאים בתחקיר פרטים חדשים על זירת הקרב שתומכים בטענה כי ייתכן שמקצת בני הערובה הישראלים נהרגו בידי המשטרה הגרמנית  

הפרוטוקולים של הטבח במינכן נחשפים: סיקור נרחב | ראש המוסד לגולדה: לגרמנים אין ערך לחיי אדם | הבוקר שאחרי: אבא אבן דיבר על תקלות, גולדה איבחנה "סכיזופרניה" | הדיון הראשון: "אין מנוס, אלא להסתער ולחסל" | פרס על הטבח: עם כל הצער, זו שטות להגן על כל הישראלים | ועדת החקירה: בישראל לא התעניינו בסידורי אבטחת המשלחת | ישראל החליטה לא לדרוש הפסקת המשחקים, אלא להשהותם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ