בני זוג נורו למוות בראשל"צ; האשה שהתה במעון לנשים מוכות אחרי שהתלוננה על איומים ברצח

המשטרה מחפשת אחר בן הזוג לשעבר של האשה, שעקב אחריה במשך תקופה, ניקב את צמיגי רכבה והשבוע הגיע לביתה ואיים לפגוע בה. האשה עזבה את המעון מרצונה, והיום אמה גילתה אותה יחד עם בן זוגה הנוכחי במצב אנוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר קאנדינוב ואנסטסיה רוסנוב, שנרצחו בראשון לציון

גופותיהם של גבר ואשה אותרו היום (רביעי) בדירה בראשון לציון כשעליהן סימני ירי. במשטרה מתחזקת ההערכה שמדובר ברצח כפול של בני הזוג, אליזר קאנדינוב, בן 34 ואנסטסיה רוסנוב, בת 29. המשטרה מחפשת אחר בן זוגה לשעבר של האשה, שאיים על חייה כמה פעמים מאז פרידתם, האחרונה בהן השבוע. ילדיה נמצאים עם אביהם הביולוגי שאינו קשור לפרשה, וסבתם שמצאה את הזוג ירוי.

רצח נשים בישראל: הסיפורים שמאחורי המספרים

ביום ראשון האחרון בשעות הלילה הגיעה האשה לתחנת המשטרה בראשון לציון והתלוננה על איומים ברצח. היא סיפרה לשוטרים בתחנה שבן הזוג שלה לשעבר, ממנו נפרדה לפני חמישה חודשים, אינו מרפה ממנה ומאיים על חייה. עוד סיפרה שבחודשים האחרונים החבר לשעבר חתך לה את צמיגי הרכב, נהג לעקוב אחריה למקומות שונים ואיים עליה בשיחות טלפון ובמפגשים "אקראיים".

שוטרים בזירת הרצח, היוםצילום: תומר אפלבאום

במשטרה טוענים שמאז תלונתה נעשו ניסיונות לאתר את החשוד, חיפושים נערכו בבתים של קרוביו ונעשתה בדיקה האם יצא מהארץ. לא ברור עד כמה היו החיפושים אינטנסיביים. מדובר באדם שמוכר למשטרה מעבירות רכוש עליהם נשפט.

המשטרה עדכנה את רשויות הרווחה המקומיות והאשה הועברה למעון לנשים מוכות במרכז הארץ. היא שהתה במעון כמה שעות בלבד ועזבה כבר ביום שני בבוקר. לדברי גורמי הרווחה היא רצתה לחזור לבן זוגה וילדיה, והרגישה חנוקה ולא בנוח במקלט כי לקחו לה את הטלפון. היא חתמה במעון על מסמך ויתור, בו הודיעה שהיא עוזבת על דעת עצמה.

רשויות הרווחה אינן יכולות לחייב אשה להישאר במעון ללא רצונה. מדובר באשה ללא כל רקע של סיוע מרשויות הרווחה. "היא סיפרה שהיא לא רצתה להישאר במעון כי הייתה מנותקת מהטלפון ולא יכלה לתקשר עם בן זוגה ואמה. היום היא דיברה עם עובדת סוציאלית שהפצירה בה שהיא בסכנה ושעליה לשהות במעון, אך היא בחרה להיות בביתה. אחרי כמה שעות שמענו מה קרה", סיפר מוטי עגמי, מחזיק תיק הרווחה בראשון לציון. 

במשטרה הודיעו לנרצחת אתמול שעליה להתייצב היום בשנית בתחנה כדי למסור עדות נוספת ולשמוע ממנה מדוע בחרה לחזור לביתה לפני שהחשוד נתפס. בסביבות 14:30 התקשרה למשטרה אמה של האשה, שהגיעה לדירה וגילתה את בני הזוג כשהם ירויים ובמצב אנוש. בעקבות הדיווח הגיעו כוחות גדולים של משטרה ומגן דוד אדום לדירה. פאראמדיקים שהגיעו לזירה ברחוב פיק"א בעיר קבעו את מותם של השניים.

פאראמדיק מד"א, אופיר שיש, שהגיע למקום סיפר: "בתוך הדירה ראינו גבר ואשה כבני 30 מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה. הם היו ללא רוח חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותם". הילדים ישהו ככל הנראה עם אביהם בימים הקרובים.

במשטרה בוחנים את כל כיווני החקירה, ולפי שעה מתגברת ההערכה שהשניים נרצחו על ידי אדם שלישי שהיה בזירה ונמלט. עם זאת במשטרה בודקים גם את האפשרות שמדובר ברצח והתאבדות, היות שהאשה נמצאה כשעל גופה סימני ירי רבים והגבר נמצא כשהוא ירוי בראשו.

יעל גולד, מנכלית עמותת ל.א, בו שהתה האשה, אמרה ל"הארץ": "האשה הגיעה ביום שני לפנות בוקר. כמה שעות אחרי זה היא הייתה נסערת והודיעה שהיא חייבת ללכת ולא רוצה להישאר. היא התעוררה משינה, התפרצה לחדר וביקשה את הטלפון הנייד שלה כדי להתקשר לבן זוגה שיאסוף אותה מהמקלט. העובדת הסוציאלית הפצירה בה שתמתין עד שהגורם האלים ייתפס ושתנסה להתאקלם. היא סירבה בתוקף, לא רצתה להישאר בשום צורה. זה היה שלב כל כך ראשוני שעוד לא הספקנו להעריך את מידת המסוכנות של המצב, והתייחסנו לזה בכובד ראש כאיום ממשי. במשך שעות ניסנו לשכנע אותה אבל היא לא הסכימה".

"היא חתמה על טופס שהיא מודעת לכך שהיא עוזבת בניגוד להמלצה כאשר היא נמצאת בסיכון. ליווינו אותה לרכבת משם בן הזוג שלה אסף אותה. היא דאגה לילדים ולא רצתה להתרחק מהם ומבן הזוג. עשינו כל מה אפשר אבל זה ילווה אותנו, תמיד יש הרגשה שאפשר היה לעשות יותר. הנשים במקלט עכשיו בפאניקה טוטאלית וגם לצוות קשה מאוד, למרות היא הייתה רק כמה שעות. אני חושבת אם הייתה מגיעה בשלב מוקדם יותר של האלימות, לפני שזה הגיע לאיומים ברצח, אולי ניתן היה לעשות משהו, אבל זה כנראה היה מאוחר", אמרה גולד.

"זהו מקרה מחריד המלמד על אוזלת היד של כל המערכות האחראיות לביטחונן של נשים ולמודעות הנמוכה של נשים לגבי מידת הסכנה בהן הן שרויות. זה לא מתקבל על הדעת שביום שבו אשה יוצאת ממקלט לנשים מוכות היא תירצח", אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ עאידה תומא-סלימאן, שתכנס דיון דחוף בנושא בשבוע הבא.

לאחרונה הוגשה הצעת חוק שתאפשר פיקוח אלקטרוני על אדם בדרגת מסוכנות גבוהה שהוצא נגדו צו הרחקה, של ח"כ עליזה לביא. זאת על מנת לאפשר התרעה לגוף המפקח או לקורבן על התקרבות הגורם המסכן. אחת הבעיות העיקריות שמצאה תת הוועדה לטיפול בתופעת האלימות בנשים מוכות היא בהגנה על נשים וילדים נפגעי עבירות אלימות. בחודשים ינואר עד אוקטובר 2015 התקבלו במשטרה 515 תלונות על הפרת צווי הגנה שניתנים במקרים של אלימות במשפחה או חשש לאלימות.

מתחילת שנת 2016 נרצחו 8 נשים, ובכל שנת 2015 נרצחו 18 נשים - כך על פי מעקב "הארץ". משנת 2011 נרצחו 109 נשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ