המוזיקאי אילן בן עמי הורשע ברצח זוגתו לשעבר

בן עמי, חבר להקת "הברירה הטבעית", רצח את דפנה בר ציון במכות פטיש באוגוסט 2014. השופטים קבעו כי אין לגזור עליו עונש מופחת וכי יש להטיל עליו מאסר עולם

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן בן ציון בבית המשפט, ספטמבר 2014
שרון פולבר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (שלישי) את המוזיקאי אילן בן עמי ברצח זוגתו לשעבר, דפנה בר ציון, באוגוסט 2014. בנוסף הוא הורשע בשורת עבירות של איומים כלפיה והן בעבירות של שיבוש מהלכי משפט. הרכב השופטים קבע כי אין לגזור עליו עונש מופחת ויש להטיל עליו מאסר עולם.

רצח נשים בישראל: הסיפורים שמאחורי המספרים

דפנה בר ציוןצילום: עמוד הפייסבוק שלה

בעת הקראת הכרעת הדין אמר ראש הרכב השופטים, גלעד נויטל, כי בן עמי לא הוכיח שסבל מהפרעה נפשית או היה תחת השפעת אלכוהול בעת ביצוע הרצח, וכי מדובר בנאשם "בלתי אמין ומניפולטיבי". לדברי השופט, בן עמי חש קיפוח, תסכול וזעם רב בעקבותיו החליט להמית את בר ציון. "הרצח היה תולדה של התנהגות הנאשם והתנהגותו האובססיבית כלפיה, היא לא התעללה בנאשם, הוא התעלל בה", נכתב בהכרעה. 

השופטים ציינו כי אין מקום לסטות מעונש החובה שהוא מאסר עולם כיוון שמדובר ב"רצח אלים ואכזרי, במהלכו השתמש הנאשם בכלי משחית עוצמתי – פטיש. בן עמי רצח אותה בכמה מהלומות כולן בראשה תוך דבקות בהמשך הרצח". עוד כתבו השופטים כי בן עמי "וידא שהיא תמות, הוא ניצל מצב בו היא לא יכלה להגן על עצמה, לא הזעיק עזרה, הוא השאיר אותה שרועה עזב את הבית העלים ראיות שונות כדי להקשות על איתורה – רק משום שלא היה מוכן להשלים עם פרידתה ממנו ועם יציאתו מחייו אחרי שחודשים קודם הוא מירר את חייה. על כל אלו אין מקום להפחית מעונש מאסר עולם".

עו"ד אלעד רט, שייצג את בן עמי מטעם הסנגוריה הציבורית, מסר כי "החל מרגע מעצרו אילן הביע חרטה ולקח אחריות מלאה על מעשיו. אשמתו בגרימת מותה של בר ציון לא הייתה שנויה במחלוקת, ובמרכז המשפט עמדה סוגיית היקף אחריותו הפלילית אך לא עצם אחריותו לטרגדיה הנוראה. אנו סבורים כי בהתאם לחומרים שעמדו בפני בית המשפט היה מקום להרשיע את אילן בהריגה ולא ברצח. לצערנו בית המשפט סבר אחרת. במהלך הימים הקרובים הסנגוריה תלמד את הכרעת הדין ותשקול בכובד ראש האם לערער עליה לבית המשפט העליון״.

גיסה של בר ציון, דן בן ארי, אמר לאחר ההכרעה כי ״עברו שנתיים וחצי בהם לקחו לנו את היקר מכל. אתה חי בתחושת נקם ובידיים קשורות אבל אני שמח שהיום ההרכב ראה את כל השקרים שלו. אנחנו מאוד מתגעגעים לדפי, הוא ילך לכלא ואנחנו נשארים עם הגעגוע".

בן עמי (47), נגן בלהקת "הברירה הטבעית", נעצר שלושה ימים לאחר שנמצאה גופתה של בר ציון, לה נישא בספטמבר 2012. חצי שנה לאחר מכן, כך על פי האישום, החל בן עמי בהתפרצויות קנאה, אלימות מילולית והתקפי זעם שכללו הרמות קול, שבירת חפצים ואיומים לפגוע בה ובשמה הטוב, המתועדים בין היתר במסרונים. לפי כתב האישום, בעקבות ההחרפה בהתנהגותו, בר ציון פנתה באפריל 2014 לבית המשפט לענייני משפחה להוציא נגד בן עמי צו הרחקה שהוארך מעת לעת, וכן התלוננה במשטרה נגדו. אז גם עברו השניים להתגורר בנפרד.

חמישה חודשים לפני שנרצחה הגישה בר ציון נגדו תלונה במשטרה שבה הצהירה שהיא חוששת לחייה: "באתי לבקש הגנה על חיי כי אני נמצאת תחת השפלות, קללות הטרדות. כל השכנים יוצאים החוצה ושומעים הכל. אנשים ברחוב שואלים אותי אם אני צריכה עזרה. אני לא מצליחה לעבוד ולהתפרנס, הוא מטריד אותי, מגיע אליי לעבודה, שובר עלי חלונות, שובר דברים, מציק לי. אני לא מוכנה לחיות תחת טרור יותר, היה לי מספיק".

ב-14 באוגוסט, יום הרצח, בשעה עשר וחצי בבוקר הגיעה בר ציון לדירתו של בן עמי בשכונת פלורנטין בעיר, לפי בקשתו. לפי האישום, בין השניים פרץ ויכוח על רקע רצונה לסיים את הקשר ביניהם, בעוד שבן עמי ביקש לשקם את הקשר והציע לה להצטרף אליה לבילוי משותף בדירתה בצפת, אולם בר ציון דחתה את הצעתו.

בשלב זה, כמתואר לפי כתב האישום, החליט בן עמי לרצוח את בר ציון. כלי הרצח היה פטיש ברזל במשקל של קילוגרם אחד. "הוא התקרב אליה כשפנתה לעבר דלת הכניסה, והלם באמצעות הפטיש בחוזקה בראשה של המנוחה פעמיים עד שנפלה", נכתב באישום. "בעוד המנוחה שרועה על הרצפה, כיסה הנאשם את ראשה בבגד והמשיך להלום בראשה באמצעות הפטיש מספר רב של פעמים. כתוצאה מהמכות נגרמו למנוחה שברים וחבלות קהות מרובות באזורים שונים של הראש שגרמו לנזק חמור למוחה והביאו למותה של המנוחה".

בן עמי נמלט מהמקום, לקח את הפטיש איתו, ניקה אותו והשליך אותו במחסן כלשהו. הוא לקח את מכשירי הטלפון הניידים שלו ושל בר ציון, את שלו השליך בקרבת דירתו ואת שלה בספארי ברמת גן והתחבא במקומות מסתור במשך שלושה ימים. כתב האישום מייחס לו בגין התנהגות זו שיבוש מהלכי משפט וניסיונות להקשות על איתורו ועל תפיסתו, כך במשך שלושה ימים, אז נתפס על ידי המשטרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ