הגבר שערף את ראשה של גרושתו זוכה מחמת אי שפיות ויאושפז בכפייה ל-25 שנה

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי מאיר גולדשטיין רצח את אשתו לשעבר אדל, אך זיכה אותו בהסכמת הפרקליטות על רקע חוות הדעת הפסיכיאטריות ■ זוהי הפעם הראשונה בישראל שאדם מזוכה מרצח מחמת אי שפיות. אם ייקבע שהוא לא מסוכן לציבור, גולדשטיין יוכל להשתחרר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר גולדשטיין, היום בבית המשפט המחוזי בנצרת
מאיר גולדשטיין, היום בבית המשפט המחוזי בנצרתצילום: גיל אליהו

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע היום (ראשון) כי מאיר גולדשטיין רצח את גרושתו אדל גולדשטיין וערף את ראשה. השופטים אשר קולה, דני צרפתי ורננה גלפז מוקדי, זיכו את גולדשטיין מחמת אי שפיות וקבעו כי הוא יישלח לאשפוז כפוי במוסד פסיכיאטרי למשך 25 שנים. מוקדם יותר היום הסכימה הפרקליטות לבקשת סנגורו של גולדשטיין לזכותו מחמת אי שפיות. לאורך כל הדיון סתם גולדשטיין את אוזניו עם אצבעותיו ועצם את עיניו. לפני הדיון סירבו הוריו שבאו לבית המשפט לגשת ולדבר איתו.

רצח נשים בישראל: הסיפורים שמאחורי המספרים

אדל גולדשטיין

זוהי הפעם הראשונה בישראל שאדם מזוכה מרצח מחמת אי שפיות - בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בנושא. עד כה נהגו בתי משפט לבטל כתבי אישום, אך לא לזכות נאשמים שהוכרו כלא שפויים. אם בהמשך יקבע הפסיכיאטר המחוזי כי גולדשטיין אינו מהווה סכנה לציבור, הוא ישוחרר מאשפוז ולא ניתן לשפוט אותו שוב.

אדל גולדשטיין, בת 30, נרצחה בטבריה לפני כחודשיים, והדירה שבה התגוררה הוצתה. המשטרה עצרה את גרושה, מאיר גולדשטיין, בן 34, שהסתובב עם הראש הכרות ברחוב. 

עו"ד אפרים דמרי, המייצג את גולדשטיין, הצהיר בדיון כי גולדשטיין אכן ביצע את המעשים, אך ביקש לזכותו בטענה כי לפי שתי חוות דעת פסיכיאטריות הוא אינו שפוי ולא היה מודע למעשיו. עו"ד ויאאם קבלאווי מטעם הפרקליטות ביקש מבית המשפט לקבוע כי גולדשטיין ביצע את הרצח והסכים לזיכויו מחמת מחלת נפש. הוא ביקש לשלוח את גולדשטיין לאשפוז כפוי במוסד פסיכיאטרי לפרק הזמן המקסימאלי המותר בחוק - 25 שנים.

זוהי הפעם הראשונה שבה פסיקה של בית המשפט העליון שהתקבלה לפני כשבועיים, ב-15 במאי, בעניינו של איהאב אשקר, שהואשם בהסבת נזק לרכוש בזדון, מיושמת בערכאה נמוכה יותר. לפי פסיקה זו, ניתן לזכות אדם מחמת אי שפיות ולא רק לבטל את כתב האישום נגדו. משמעות הזיכוי היא שלא ניתן לחדש הליכים פליליים נגד המזוכה. במקרה של גולדשטיין, אם ייקבע שהוא לא מסוכן יותר לציבור, הוא ישוחרר מאשפוז.

עו"ד דמרי אמר מוקדם יותר היום, לפני הכרעת הדין, כי אם בית המשפט אכן ייעתר לבקשתו, בהמשך יוכל גולדשטיין להשתחרר מאשפוז, אם יתקבלו חוות דעת פסיכיאטריות חיוביות בעניינו. "זיכוי הוא זיכוי. אי אפשר יהיה לדון בתיק הזה יותר", הוסיף דמרי. "אם בית המשפט ייתן, זה יהיה גזר הדין הראשון מסוגו".   

לפי כתב האישום שהוגש נגד גולדשטיין, בני הזוג התגרשו בפברואר ומאז התגוררה אדל לבדה בדירתם. כעבור כחודש החליט הנאשם לרצוח אותה בכוונה תחילה. ב-29 במארס הוא הגיע לדירה בשעות הבוקר, דפק בדלת וביקש להיכנס בטענה כי ברצונו לקחת כמה חפצים אישיים. גרושתו התירה לו להיכנס והשאירה את הדלת פתוחה. 

כאשר היא נכנסה לשירותים, הוא טרק את דלת הכניסה לדירה כדי שתחשוב שהוא יצא מהבית. הוא מצא במטבח סכין בעלת להב באורך 21 ס"מ והמתין שתצא מהשירותים. כשיצאה, הוא התנפל עליה ודקר אותה. לאחר שהתמוטטה הוא ערף את ראשה והצית את גופתה. הוא יצא מהדירה כשראשה בידו וניגש למכולת אשפה סמוכה, שם הצית את ראשה. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ