שני אקדחים, עשרות יריות: שלושה תושבי לוד הואשמו ברצח סמר חטיב

לפי האישום, לאחר שחטיב נפרדה מקרוב משפחתם, הטמינו מוחמד חג'אג', יוסף דסוקי ואדם נוסף מטען חבלה מתחת למכוניתה. משהפעולה לא צלחה, ירו בה למוות ופצעו את חברתה באורח קשה. שלושה נוספים הואשמו במעורבות במעשים. הפרקליטות: "פעלו כחוליית חיסול מקצועית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שניים מהנאשמים ברצח, היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד שלושה תושבי לוד - מוחמד חג'אג', יוסף דסוקי ואדם נוסף שהיה קטין בעת המעשה - בגין רצח סמר חטיב על רקע פרידתה מקרוב משפחתם. בתחילה הטמינו השלושה יחד עם אדם נוסף מטען חבלה מתחת למכוניתה, ומשהפעולה לא צלחה - עקבו אחריה ואחרי חברתה וירו לעברן עשרות יריות משני אקדחים. חטיב נהרגה וחברתה נפצעה באורח קשה ומאז היא משותקת.

רצח נשים בישראל: הסיפורים שמאחורי המספרים

חטיב

כתב אישום הוגש גם נגד שלושה בני אדם נוספים בני אותה משפחה, עלי ואברהים חג'אג' מלוד וחסיב חג'אג' מרהט, בגין החזקה ושימוש בנשק וכן שיבוש מהלכי משפט, לאחר שסייעו לנאשמים המרכזיים להעלים ראיות. עלי מואשם גם בניסיון רצח. במהלך דיון הגשת כתב האישום, אחד הנאשמים ניסה לתקוף צוותי תקשורת ובמקום התפתחה מהומה שבסיומה אנשי שירות בתי הסוהר הוציאו אותו מהאולם.

על פי כתב האישום, שהוגש בידי עורכי הדין אורן פז ונועה בר, חטיב קיימה קשר זוגי עם עיסאם חג'אג' בין השנים 2012 ל-2017, וביולי 2017 הם נפרדו. במשטרה אמרו כי חג'אג' לא יכול היה לשאת את הפרידה וראה בחטיב "כבשלו". לפי הערכות במשטרה, לפני הרצח עיסאם עזב את הארץ למדינה שעמה לישראל אין הסכם הסגרה.

זמן מה לאחר הפרידה, כך לפי האישום, החליטו שלושת הנאשמים המרכזיים לרצוח אותה. ב-27 במאי 2018, כך לפי כתב האישום, הטמינו השלושה יחד עם הנאשם עלי חג'אג' מטען חבלה במשקל 800 גרם מתחת למכוניתה של חטיב שחנתה ליד ביתה, אולם המשטרה נטרלה אותו. למחרת עקבו שלושת הנאשמים המרכזיים אחריה ואחרי חברתה כאשר נסעו ברכבן, וכשהיו בצומת עין הקורא ליד כביש 431 - "ירו לעברן בכוונה לגרום למותן, בדם קר ומבלי שקדמה התגרות בתכוף למעשה", ונמלטו מהמקום. 

מיד לאחר מכן, כך לפי האישום, נסעו מוחמד ויוסף לכיוון דרום ובשעה 23:00 הגיעו אל ביתו של הנאשם חסיב חג'אג', ואליהם הצטרף הקטין המואשם ברצח. הארבעה נאשמים כי ניסו לשנות את מראהו החיצוני של הרכב על מנת לטשטש את עקבותיהם.

זירת הרצח של סמר חטיב ליד ראשון לציון, במאיצילום: מוטי מילרוד

בין הראיות שבידי פרקליטות מחוז תל אביב ניתן למנות האזנות סתר רבות שביצעה המשטרה לחשודים מיד לאחר הרצח. ההקלטות מבססות את הקשר בין הנאשמים לכלי הרכב שבהם נעשה שימוש, וכן לשינוי מראהו של אחד מכלי הרכב וגם לשיח מפליל נוסף ביחס לרצח עצמו. ברכב שניסו לשנות נמצאו ראיות פורנזיות לירי שבוצע ממנו.

בפשיטה של המשטרה על מתחם מגורי הנאשמים נמצא טלפון ייחודי בו השתמשו הנאשמים על מנת לטשטש פעולותיהם, שבעזרתו הם שוחחו במהלך תכנון וביצוע הרצח. המשטרה איתרה גם כמה כלי נשק אוטומטיים (M-16, קלצ'ניקוב ועוזי). בידי הפרקליטות גם איכונים סלולריים רבים של הנאשמים בזירות השונות וצילומי מצלמות אבטחה רבים.

במהלך החקירה נעצרו כעשרה מעורבים, בהם שתי נשים. חלקם שוחררו לאחר חקירה ונגד חלקם הוגשו הבוקר כתבי האישום. בחקירותיהם הם נשאלו בין היתר על הקשר בינם לבין עיסאם. לפי הפרקליטות, הם מסרו גרסאות שקריות רבות, לא סיפקו הסברים לראיות אובייקטיביות ושמרו על זכות השתיקה.

שניים מהנאשמים ברצח, היום בבית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: מגד גוזני

עורכי הדין פז ובר מהפרקליטות כתבו בבקשת המעצר כי "הקטין, מוחמד, יוסף ועלי פעלו בצוותא כחוליית חיסול מקצועית, מאורגנת ונטולת מורא, תחילה תוך שימוש במטען חבלה רב-עוצמה, אשר הוטמן מתחת לרכב המנוחה, אשר הפעלתו לא צלחה, ולאחר מכן תוך שימוש בשני אקדחים, אשר באמצעותם נורו עשרות יריות שגרמו למותה של המנוחה".

פז ובר הוסיפו כי "לשם השגת מבוקשם, לא היססו הקטין, מוחמד ויוסף לירות גם לעבר החברה שנמצאה עם המנוחה ברכב ולנסות לרצוח אף אותה, תוך שנגרמו לה חבלות חמורות ונכות קשה. כך גם לא היססו המשיבים לסכן אזרחים חפים מפשע, מעצם הנחת מטען חבלה באזור מגורים שבו חולפים עוברי אורח וכן ירי של עשרות יריות בכביש מרכזי".

עו"ד ווליד כבוב, המייצג שני נאשמים בתיק, עלי חג'אג' (בנו של עיסאם) ומוחמד חג'אג' (אחיין של עיסאם), מסר בתגובה: "מעיון ראשוני בכתב האישום שהוגש היום ובבקשת המעצר עולה בבירור שמדובר בראיות נסיבתיות, בתאוריות, ספקולציות ותרחישים אפשריים. אין בתיק החקירה ראיות אובייקטיביות וישירות שקושרות את מי מהנאשמים לחשד החמור שמיוחס. חפותם של הנאשמים תוכח בבית המשפט".

משפחת חג'אג' מוכרת היטב לחוקרי המשטרה הפועלים באזור השפלה והמרכז מתחום עבירות הסמים, האלימות והרכוש. במשטרה אומרים כי מיד לאחר הרצח של חטיב החלו לעקוב אחריהם, על אף שבן זוגה לשעבר נמצא בחו"ל. במשך חודשים רבים קיימו בימ"ר תל אביב חקירה סמויה עד שבחודש שעבר פשטו על מתחם מגוריהם של הנאשמים בלוד ועצרו אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ