ועדת השחרורים סירבה לקצר את עונשו של גלעד שמן, שרצח את בת זוגו עינב רוגל

שמן הורשע שירה למוות ברוגל בת ה-19 ב-1991, על רקע רצונה להיפרד ממנו. הוועדה קבעה כי שמן עדיין מסוכן, למרות שעבר תהליך שיקום. בני משפחתה ושכניה של רוגל הפגינו מחוץ לביהמ"ש נגד קיצור המעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד הקיצור בבית המשפט המחוזי נצרת, היום
הפגנה נגד הקיצור בבית המשפט המחוזי נצרת, היוםצילום: רמי שלוש
עינב רוגלצילום: באדיבות המשפחה

ועדת השחרורים דחתה היום (רביעי) את בקשת קיצור העונש של גלעד שמן, שרצח את חברתו עינב רוגל בת ה-19 בשנת 1991 על רקע רצונה להיפרד ממנו. הוועדה נימקה את החלטתה בכך ששמן עדיין מסוכן באופן ממשי, למרות שעבר טיפולים ותהליך שיקום. בני משפחת רוגל וחברי הקיבוץ שבו התגוררה הגיעו הבוקר לבית המשפט המחוזי בנצרת כדי להפגין נגד קיצור המאסר.

רצח נשים בישראל: הסיפורים שמאחורי המספרים

עורך הדין שמלווה את בני משפחת רוגל, גלי עציון מנעמ"ת, אמר בדיון כי הם מבקשים את "המינימום שמגיע להם - שהאסיר יסיים את העונש במלואו ושיהיו להם עוד כמה שנים של שקט". אמה של רוגל, נורית, אמרה: "אם אנחנו רוצים חברה מתוקנת, רצח צריך להיות מאסר עולם עד עולם, בדיוק כמו יגאל עמיר". לדברי אחותה של רוגל, יעל מייזלס, "הפחתת עונש לרוצח הוא הפקרת דמה של אחותי". היא הוסיפה כי "יש עשרות נשים שגורלן דומה, ואנחנו חשות שלמאבק שלנו יש מסר ציבורי חד - לא להפחית את רף הענישה, אלא להעלות את רף הענישה לרוצחי נשים", אמרה. 

שמן (במסך) בדיון על שחרורו בבית המשפט המחוזי נצרת, היוםצילום: גיל אליהו

עורכת הדין שמייצגת את שמן מטעם הסניגוריה הציבורית, מורן נירשברג דרורי, אמרה בתום הדיון: "סברנו שיש יותר מקום לתת משקל להליך השיקומי. הוא היה אמור לעבור להוסטל. זה חוטא לאינטרס הציבורי. לצערנו זה לא קרה. אבל זו ההחלטה, נלמד אותה ונשקול את צעדנו. שוקלים לערער למחוזי".

רוגל הכירה את שמן כשהיתה בת 17 וחצי. השניים הפכו לבני זוג, ובמהלך הקשר שמן נהג בה באלימות מילולית ופיזית. כאשר ביקשה להיפרד ממנו, סירב להרפות ממנה במשך חודשים ארוכים עד הרצח בדירתה, שאירע כאשר השניים שירתו בצבא. ב-1993 הורשע שמן ברצח ונשלח למאסר עולם. הוא ערער וטען לאי שפיות זמנית, אך נדחה בשתי ערכאות. הוא מרצה את מאסרו בכלא השרון. בעברו הואשם שמן בהרג נערה בעזה באינתיפאדה הראשונה במהלך שירותו הצבאי, אך הוא זוכה בבית דין צבאי לערעורים מחמת הספק.

ב-2009 המליצה הוועדה לקציבת מאסרי עולם לקצוב את עונשו של שמן ל-30 שנה, אך הנשיא שמעון פרס החליט לקצוב את עונשו ל-36 שנים בשל חומרת מעשיו. בכהונתו של יוסף לפיד כשר המשפטים הוא המליץ לקצוב את עונשו של שמן ל-30 שנה, אך הוחלט שלא לעשות כן בשל תלונות שהוגשו נגדו על אלימות כלפי בת זוגו ואם בנו, שהכיר בעודו בכלא. בשנה שעברה הגיש שמן בקשה לשחרור מוקדם, אך הדיון נדחה בשנה על מנת שישלים הליך שיקום. הוא צפוי להשתחרר ב-2027.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ