שרון פולבר

הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי בלוד הרשיע הבוקר (שלישי) את שמעון קופר ברצח שתיים מנשותיו. אשתו הראשונה, אורית קופר, נמצאה ללא רוח חיים בביתם של השניים ב-1994. אשתו השלישית, ג'ני מור-חיים, נמצאה מתה ב-2009. התיק נגד קופר נסגר תחילה מחוסר אשמה, אך נפתח מחדש בעקבות תחקיר "עובדה" במארס 2010 מאת הכתב עמרי אסנהיים. בראש ההרכב היום ישב השופט מנחם פינקלשטיין לצד השופטים רמי אמיר וליאורה ברודי.

מור-חיים נמצאה כשהיא ללא רוח חיים ומוקפת בכדורי הרדמה בביתם של השניים בקיבוץ אייל, לאחר שקופר עצמו הזעיק את כוחות ההצלה. הממצאים בשטח העידו על כך שמור-חיים שמה קץ לחייה, ודו"חות של המכון לרפואה משפטית קבעו כי סיבת המוות היתה אירוע לבבי. אולם מוות בנסיבות דומות של אשתו הראשונה של קופר, אורית, 15 שנים קודם לכן, הדליק נורה אדומה בקרב חברי הקיבוץ ובני משפחה.

בעקבות ערר של בני המשפחה והתחקיר שעסק במות שתי הנשים הוחלט לפתוח את התיק ולקיים חקירה סמויה. בנובמבר 2012 הוגש כתב אישום שייחס לקופר את רצח מור-חיים במטרה להשתלט על רכושה. ב-2013 הודיעה הפרקליטות כי החליטה להגיש כתב אישום מתוקן, ובו הואשם קופר גם ברצח אשתו הראשונה.

באישום שנגע לרציחתה של מור-חיים, נטען כי קופר קיים מערכת יחסים במקביל עם מריה זקוטסקי, רופאה שסיפקה לו את כדורי ההרדמה ששימשו אותו לביצוע הרצח. בתחילת הפרשה נחשדה זקוטסקי במעורבות ברצח, אך בחלוף הזמן השתכנעו בפרקליטות כי גם היא היתה קורבן של קופר, והוחלט להגיש נגדה כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות.

במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמה הופחתו העבירות והיא הורשעה ברשלנות, ניפוק תרופת ללא מרשם וגניבה. זקוטסקי העידה נגד קופר בבית המשפט, ובתחילת עדותה פרצה בבכי ואמרה: "אני כועסת על עצמי על שהייתי עיוורת ומצטערת שזה קרה. אני רוצה להודות למשפחת המנוחה שהגישה תלונה, אם לא היו מגישים אותה, כנראה שגם אני לא הייתי בחיים היום".

השופט מנחם פינקלשטיין התייחס בהכרעת הדין לחשיבות ההתנהלות השיטתית של קופר לביסוס הרשעתו ברצח הראשון, שאירע לפני 22 שנה: "בעוד שלגבי מותה של ג'ני מצויה בפנינו אותה 'ראיית זהב', שלפיה נתנה מריה לנאשם את הסקולין, חומר שתכליתו לגרום למוות בלא להותיר סימן, הרי שלגבי מותה של אורית לא קיימת ראיה כזו", כתב השופט והוסיף כי נוכח הדמיון הרב בהתנהגות הנאשם בשני המקרים יש בעובדה כי הוא מצא דרך לגרום למותה של מור-חיים מבלי להותיר סימן "חיזוק נסיבתי משמעותי לכך שמצא דרך לגרימת מותה של אורית, גם אם הדרך המדויקת אינה ידועה לנו".

השופט רמי אמיר התייחס למהימנותו של קופר וכתב: "הנאשם חזר ואמר בפנינו כי נהג אמנם לשקר לרוב ולרבים, אך טען בתוקף כי לא רצח את נשותיו וביקש אותנו להאמין לו דווקא בעניין זה. לכך יפים דבריו של אברהם לינקולן: 'אתה יכול לשטות בכל האנשים חלק מהזמן, אתה יכול לשטות בחלק מהאנשים כל הזמן, אך אינך יכול לשטות בכל האנשים כל הזמן'".

התובעת בתיק, עו"ד נאוה טולדנו יהודה מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי), אמרה לאחר הדיון: "מדובר בפרשה מורכבת הנפרסת על פני שנים ארוכות, שבמסגרתה ניהל קופר חיים כפולים והצליח להתל בקרובים לו ביותר באמצעות מסכת שקרים ומרמה".

טולדנו יהודה הוסיפה: "לאחר מספר שנות נישואים לכל אחת מנשותיו ביצע קופר את מעשי הרצח באופן מתוחכם וקשה לזיהוי, ובסמוך לאחר הרצח עבר להתגורר עם אשה אחרת. קופר לא בחל בשימוש בשקרים מתוחכמים, אשר הקשו על גילוי מעשיו".

סנגוריו של קופר, עורכי הדין, דן באומן ואיתי בר עוז, מהסניגוריה הציבורית, מסרו: "קופר מהיום הראשון של החקירה עמד על חפותו בשני האירועים המצערים האלו. קיבלנו עכשיו את הכרעת הדין, נלמד אותה ולא מן הנמנע שנגיש ערעור לבית המשפט העליון".

שרה, אמה של ג'ני מור-חיים, אמרה לאחר ההרשעה: "התפללנו שהצדק יצא לאור ותודה לאל שאלוהים עזר לנו להיות פה ולשמוע את זה. הבן אדם הזה עשה את זה בכוונת תחילה. לא הייתי מאמינה אז שהוא יעשה דבר כזה אבל לא האמנו שזה היה מוות טבעי או התאבדות".

כתבות מומלצות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

תגובות