החשוד ברצח חברתו ברמת גן הודה שחנק אותה למוות; הנרצחת - מאיה ווישניאק

החשוד אמר כי שמע קולות שהורו לו לרצוח את בת זוגו, ועורכת דינו אמרה כי יש אינדיקציות לכך שמצבו הנפשי מעורער. במשטרה טענו כי תכנן עבירות נוספות. בית המשפט האריך את מעצרו בשמונה ימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיה ווישניאק. "ראתה את העולם דרך משקפיים ורודים"
מאיה ווישניאק. "ראתה את העולם דרך משקפיים ורודים"צילום: באדיבות המשפחה

מאיה ווישניאק, בת 22 מאורנית, היא הצעירה שנרצחה אתמול (שבת) בידי בן זוגה בביתו ברמת גן. מקור הבקיא בפרטי החקירה אמר ל"הארץ" כי החשוד סיפר לחוקרים כי "שמע קולות" שאמרו לו לרצוח אותה. עורכת דינו של החשוד ברצח, אורית חיון, אמרה כי ישנן אינדיקציות לכך שמצבו הנפשי של החשוד מעורער וציינה כי ייתכן שהמעשה בוצע על הרקע הזה. בית משפט השלום בתל אביב האריך היום את מעצרו בשמונה ימים.

הרצח אירע אמש בביתו של בן הזוג ברמת גן, שם הוא מתגורר עם אמו. מחקירה ראשונית של המשטרה עולה כי הוא חנק את ווישניאק למוות בידיו. כשהאם נכנסה לבית, הוא סיפר לה על מעשיו - וכשביקשה לדווח על כך למשטרה, דקר אותה בסכין מטבח ופצע אותה קל. המשטרה עצרה את החשוד בביתו כשהוא משתולל ומתנגד למעצר, ובחקירתו הודה במיוחס לו.

כוחות משטרה בבניין שבו אירע הרצח ברמת גן, אמשצילום: תומר אפלבאום

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בחשד לרצח לאחר תכנון, וניסיון רצח של אמו. "מדובר בעבירות חמורות מאוד", קבעה השופטת עינת יהב. "לא די שהן חמורות, אלא שעל פניו נסיבות ביצוע העבירות הינן ברף החמור והבזוי ביותר שניתן להעלות על הדעת". היא אמרה שהחשוד החל לבצע פעולות לשיבוש הליכי המשפט ושלחה אותו לבדיקה פסיכיאטרית ראשונית.

במהלך הדיון אמרו נציגי המשטרה כי במהלך שהייתו בתחנה לאחר המעצר, הוא התפרע וניסה לתקוף שוטרים. על אף שנעצר סמוך לשעה 21:00, החקירה החלה רק בשעה 3:00 בלילה לאחר שנרגע ונמשכה ארבע שעות. המשטרה ביקשה מבית המשפט לחדור למכשירי הטלפון של בני הזוג כדי לנסות להבין את המניע לרצח מהתכתבויות ביניהם. ״מדובר באירוע מורכב וזירה מורכבת, אירוע רצח אחד וניסיון רצח שני, לצד תכנון עבירות נוספות שלשמחתנו לא יצאו לפועל״, אמר נציג המשטרה.

ווישניאק. הוריה סיפרו: "העולם היה קטן עליה. היא רצתה לטרוף מהכל"צילום: באדיבות המשפחה

עו"ד חיון אמרה כי "אנחנו סבורים שבעיות נפשיות שהובילו לאירוע היו צריכות להיבדק כבר אתמול. צוות החקירה בחר לחקור אותו על אף מצבו ורק היום הורו לפסיכיאטר לבצע בדיקה נפשית". היא הוסיפה כי "עצם זה שהוא לא נבדק אתמול מעלה חשש שהחקירה מגמתית".

בני הזוג לא היו מוכרים לרשויות והשכנים המתגוררים בבניין אמרו כי לא שמעו בעבר על תקריות אלימות בין השניים. אחת השכנות ציינה כי היא מופתעת ותיארה את החשוד כאדם שקט.

זירת הרצח ברמת גן, אמש. השכנים אמרו כי לא הכירו תקריות אלימות בין בני הזוגצילום: תומר אפלבאום

ווישניאק חזרה לאחרונה מטיול במזרח עם חברותיה לאחר שהשתחררה מצה"ל. בבית הספר היסודי למדה בתוכנית למצטיינים של אוניברסיטת בר-אילן, והיתה בוגרת מגמת כימיה ואמנות חזותית. הוריה, הילה ואריאל, סיפרו כי היא "תמיד ראתה את העולם דרך משקפיים ורודים. ילדה שמחה, בוגרת, מוכשרת, שכל מה שנגעה בו הפך לזהב. מאיה היא מסוג האנשים ששום דבר לא קשה להם והיא הצליחה בכל דבר שבחרה לעסוק בו. העולם היה קטן עליה. היא רצתה לטרוף מהכל".

רחל, סבתה, הוסיפה: "מאיה היתה נכדה קשובה והיה לנו קשר מאוד מיוחד – עמוק ואמיתי. למאיה היתה תבונה ויכולת מיוחדת לראות את הדברים שמעבר. נכדה אינטליגנטית, יצירתית ועם ראש פתוח".

לפי מעקב "הארץ", שבע נשים נוספות נרצחו מתחילת השנה בישראל, שלוש מהן באפריל ובמאי. לפני כשבועיים נרצחה טטיאנה חייקין, בת 50, בבת ים. בן זוגה התקשר למשטרה ודיווח שרצח אותה. ימים אחדים לפני כן נרצחה בחולון מאסטאוול אלאזה, בת 31, ובעלה הודה במעשה למחרת. בחודש שעבר נרצחה מרוואת דסוקי, בת 42 בלוד, לעיני בעלה ותושב העיר נעצר בחשד למעורבות במעשה.

לפי משרד הרווחה, מאז שהחלה התפרצות הקורונה דווח על ארבעה מקרי התאבדות בעקבות אלימות במשפחה. כמו כן, מספר התלונות על אלימות במשפחה שהגיעו למשרד הרווחה במחצית השנייה של אפריל גבוה פי ארבעה מאשר בחודש הראשון להגבלות התנועה. לפי הנתונים, מרבית הפניות עסקו באלימות נגד נשים ובאלימות נגד ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ