פרס נובל לשלום יוענק לשלוש נשים - פרס נובל 2011 - הארץ
פרס נובל לשלום יוענק לשלוש נשים
הארץ
07/10/2011 | 10:59
ועדת הפרס באוסלו הכריזה כי נשיאת ליבריה אלן ג'ונסון-סירליף ובת ארצה ליימן גבאווי הן הזוכות בפרס לצד פעילת זכויות האדם התימניה תוואכול כרמאן

ועדת פרס נובל לשלום הודיעה היום (שישי) באוסלו כי הפרס היוקרתי יינתן לשלוש נשים: נשיאת ליבריה אלן ג'ונסון-סירליף שהייתה לנשיאה הראשונה של מדינה אפריקאית, הליברית ליימן גבאווי שהובילה את מחאת הנשים נגד מלחמת האזרחים בארצה ופעילת זכויות האדם התימניה תוואכול כרמאן.

"אנחנו לא יכולים להשיג דמוקרטיה ושלום בר קיימא בעולם אם נשים לא יזכו באפשרות שווה לגברים להשפיע על ההתפתחויות בכל רמות החברה", אמר יו"ר ועדת הפרס, תורביורן יאגלנד. "זו תקוותה של וועדת הנובל הנורווגית שהפרס יסייע לסיים את דיכוי הנשים שעדיין רווח במדינות רבות, ולאפשר להגשים את הפוטנציאל לדמוקרטיה ושלום שנשים יכולות לייצג".

בשבע השנים האחרונות לא זכתה אישה בפרס היוקרתי והפעם הראשונה בה זכו שלושה מועמדים (מגבלת המקסימום) יחד בפרס היתה ב-1994 עם זכייתם של יצחק רבין, שמעון פרס ויאסר ערפאת. שלוש הנשים הצטרפו ל-12 נשים קודמות שזכו בפרס.

צילום: בר און דניאל

ג'ונסון-סירליף בת ה-73 נבחרה לנשיאות ליבריה בסוף 2007 והיתה אמונה על שיקומה של אחת המדינות העניות באפריקה משתי מלחמות אזרחים שבהן נהרגו למעלה מ-200 אלף בני אדם ושליש מתושביה הפכו לפליטים. בראיון ל"הארץ" ב-2007 היא התגאתה בהישגיה במלוא שנתיים לשלטונה. "הצלחנו לאשש את המערכת הפוליטית שלנו ולשמר את השלום", אמרה. "השבנו על כנם את יחסי החוץ, התחלנו לתקן את הכבישים, אחרי 14 שנים חזרו החשמל והמים לבירה, אנחנו משפצים בתי ספר ובתי חולים, שיקמנו את הפליטים ואנחנו נלחמים בשחיתות. זה הרבה - אבל לפנינו עוד דרך ארוכה".

צילום: רויטרס

בת ארצה ליימן גבאווי היתה פעילה מובילה בגינוי ובמחאה נגד האלימות בתקופת מלחמת האזרחים. גבאווי עלתה לכותרות לאחר שהובילה שביתת סקס במהלכה סירבו הנשים הליבריות לקיים יחסי מין עם בעליהן בתקופת המלחמה. כתוצאה מהשביתה, צ'רלס טיילור, הרודן ששלט במדינה בשעתו, הסכים להיפגש איתה והבטיח להגיע לשיחות שלום עם גאנה השכנה. גבאווי הובילה נשים רבות לשיחות השלום ולא הסכימה לעזוב עד שהושג ההסכם.

צילום: רויטרס

תוואכול כרמאן בת 32 ואם לשלושה ילדים, עומדת בראש ארגון הנשים "עיתונאיות ללא שלשלאות". היא היתה דמות מובילה בארגון ההפגנות נגד נשיא תימן עלי עבדאללה סלאח בינואר השנה. "אני מאוד מאוד שמחה לקבל את הפרס", אמרה כרמן לסוכנות אי-פי, "אני אתן את הפרס לצעירי המהפכה בתימן ולעם התימני. הזכייה היא ניצחון עבור תימן וכל מהפכני האביב הערבי, ומעבירה מסר ברור כי עידן הדיקטטורה במדינות ערב הגיע אל קיצו". כרמן, שעוכבה בעבר במהלך הפגנות נגד נשיא תימן, הוסיפה כי "המאבק להדחתו בדרכי שלום ימשך".

השנה הוגש לוועדה מספר שיא של מועמדים - 241, מתוכם 188 אישים פרטיים ו-53 ארגונים. רשימת שמותיהם של המועמדים שנשקלים אינה נחשפת לציבור - אלא אחרי 50 שנה.

39
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...