מש"י עגנון עד אריה ורשל: כל הישראלים שזכו בנובל

סופר אחד, שני כלכלנים, שלושה ראשי ממשלה וחמישה כימאים. כל 11 הזוכים הישראלים בפרס היוקרתי מכל

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

פרופ' אריה ורשל הוא הישראלי ה-11 שזכה בפרס והחמישי בתחום הכימיה. הוא נולד בקיבוץ שדה נחום, למד בטכניון ובמכון ויצמן. הוא חולק את הפרס עם פרופ' מייקל לויט מאוניברסיטת סטנפורד - שמרצה בין השאר גם במכון ויצמן ונשוי לישראלית - ופרופ' מרטין קרפלוס מהאוניברסיטאות שטרסבורג והרווארד. השלושה פיתחו מודלים ממוחשבים להבנת מערכות כימיות מורכבות.

"זה כמו לראות שעון ולתהות איך הוא באמת עובד", הסביר ורשל בתשובה לשאלה של עיתונאית שבדית, "מה שפיתחנו הוא דרך שמאפשרת למחשב לקחת את מבנה החלבון ואז להבין איך בדיוק הוא עושה את מה שהוא עושה".

פרופ' דני שכטמן היה הישראלי העשירי שזכה בפרס היוקרתי והרביעי בתחום הכימיה. שכטמן זכה בפרס ב-2011 בזכות מחקרו שבישר על מהפכה בתחום הקריסטלוגרפיה (חקר הגבישים) בתחילת שנות ה-80. ועדת הפרס, הממוקמת בשטוקהולם בירת שוודיה, מחלקת פרסים בשישה תחומים: פיזיקה, כימיה, פיזיולוגיה ורפואה, ספרות, שלום וכלכלה.

הישראלי הראשון שזכה בפרס היה הסופר ש"י עגנון. ב-1966 הודיעה ועדת הפרס בשטוקהולם על זכייתם המשותפת של עגנון ושל המשוררת היהודייה ילידת גרמניה, נלי זק"ש.

9 מתוך 9 |
מנחם בגין בטקס קבלת הפרס
1 מתוך 9 |
פרופ' אריה ורשל
2 מתוך 9 |
עדה יונת מקבלת את פרס נובל

כעבור 12 שנים, ב-1978, הגיע תורו של ראש הממשלה, מנחם בגין, לזכות בפרס נובל. בגין זכה בפרס נובל לשלום, במשותף עם נשיא מצרים, אנוואר סאדאת. הפרס הוענק לשניים לאחר החתימה על הסכם קמפ דיוויד. בנאומו בטקס קבלת הפרס אמר בגין בין השאר: "הפרס מגיע לא לי, הוא מגיע לעמי, על הסבל הרב שנפל בחלקו, על האבידות הכבדות שאבדו לו, על אהבתו את השלום וכיסופיו העמוקים אליו".

הפעם הבאה בה זכו ישראלים בפרס היוקרתי באה לאחר המתנה של 16 שנים. על הבמה באוסלו, העיר בה החלו השיחות בין ישראל לפלסטינים, התייצבו ראש הממשלה, יצחק רבין ושר החוץ, שמעון פרס יחד עם יאסר ערפאת, וחלקו את פרס נובל לשלום.

שני המנהיגים הישראלים ומנהיג הפלסטינים זכו בהוקרה על מאמציהם ליצור שלום במזרח התיכון וחתימתם על הסכמי אוסלו.

בעשור האחרון נרשמו לא פחות מארבע זכיות של חמישה ישראלים בפרס היוקרתי, בעיקר בתחומי המדעים. ב-2002, זכה דניאל כהנמן בפרס נובל לכלכלה במשותף עם ורנון סמית. האקדמיה השוודית למדעים הודיעה כי הפרס הוענק לו "עבור שילוב תובנות מהמחקר הפסיכולוגי במדעי הכלכלה, בעיקר בנוגע לתהליכי שיפוט וקבלת החלטות בתנאי אי-ודאות".

שנתיים לאחר מכן, שני פרופסורים לביוכימיה מהטכניון בחיפה,אברהם הרשקו ואהרון צ'חנובר, היו למדענים הישראלים הראשונים שזוכים בפרס נובל. השניים זכו בפרס בכימיה ביחד עם חוקר אמריקאי - הפרופסור אירווין רוז מאוניברסיטת קליפורניה - בזכות מחקריהם על פירוק חלבונים בגוף האדם. שנה לאחר מכן שוב זכה ישראלי בפרס נובל בכלכלה.

פרופ' ישראל אומן  מהאוניברסיטה העברית בירושלים, זכה בפרס על מחקריו בתורת המשחקים, ענף במתמטיקה שבו חוקרים את האינטראקציות בין בני אדם בתנאי קונפליקט ושיתוף אינטרסים. בנימוקיהם ציינו השופטים כי הפרס ניתן לאומן ולשלינג "על ששיפרו את הבנתנו לגבי קונפליקט ושיתוף פעולה באמצעות ניתוח מתחום תורת המשחקים".

ארבע שנים לאחר מכן, בשנת 2009, זכתה הפרופסור עדה יונת בפרס נובל בכימיה והיתה לישראלית התשיעית שזוכה בפרס היוקרתי ולאשה הישראלית הראשונה שזוכה בו. ב-2011 היה זה הפרופסור שכטמן שזכה בפרס. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ