הוכרזו הזוכים בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2014 - מפתחי טכנולוגיית ה-LED

הזוכים הם איסאמו אקסאקי, הירושי אמאנו ושוג'י נאקמורה, שפיתחו דיודות פולטות אור כחול, המצאה שאפשרה ליצור מקור אור בהיר וחסכון באנרגיה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ועדת הכריזה היום (שלישי) על זוכי בפרס הנובל לפיזיקה לשנת 2014, בשטוקהולם, שבדיה. 

הזוכים הם איסאמו אקסאקי, הירושי אמאנו ושוג'י נאקמורה מהאוניברסיטאות נגויה ביפן וקליפורניה בסנטה ברברה. בעקבות "המצאה של דיודות פולטות אור כחול, שאפשרה  ליצור מקור אור בהיר וחסכון באנרגיה". שלושת המדענים פיתחו את הטכנולוגיה שאפשרה ליצור את נורות ה-LED.

השימוש בטכנולוגיית ה-LED (ראשי תיבות של דיודה פולטת אור) נפוץ כיום בעולם ושינה מהותית את צריכת האנרגיה לצרכי תאורה –  לשימוש ביתי ולמטרות נוספות. "השנה, מתוגמלים חתני פרס נובל על כך שהמציאו מקור אנרגיה לאור, חסכוני וידידותי לסביבה – דיודה כחולה הפולטת אור (LED)", נאמר בין היתר בדברי ההסבר של ועדת הפרס. "ברוחו של אלפרד נובל, הפרס מתגמל המצאה שהביאה תועלת גדולה לאנושות". עוד נכתב כי בזכות ההמצאה נכנסו לשימוש נורות ה-LED וישנן חלופות יעילות יותר, לטווחים ארוכים יותר למקורות אור.    

אחד משלושת המדענים הזוכים, שוג'י נקאמורהצילום: רויטרס

השלושה הצליחו לפתור כבר בשנות ה-90 בעיה מרכזית שמנעה מהמוליכים למחצה להפוך לנורות LED שימושיות. תאורת ה-LED הייתה קיימת מאז שנות ה-60, אך רק בצבעי אדום וירוק. אולם ללא האפשרות לפלוט אור כחול לא ניתן היה לייצור תאורת LED לבנה – שהיא שילוב של שלושת הצבעים. הנושא הפך לבעיה פיזיקאלית שהעסיקה רבות את המדע והתעשייה, אולם עד שנות ה-90 לא נחלה הצלחה ועל כן נחשבת המצאתם של זוכי הפרס למהפכנית. 

"הם הצליחו במקום שכולם נכשלו", נכתב בדברי ההסבר של ועדת הפרס. "אקסאקי עבד עם אמאנו באוניברסיטת נגויה, בעוד שנקמורה הועסק בחברת כימיקלים קטנה בטוקושימה. ההמצאות שלהם היו מהפכניות. נורות הליבון האירו את המאה ה-20, המאה ה-21 תהיה מוארת על ידי נורות LED". 

כיום, כרבע מצריכת החשמל העולמית משמשת לתאורה. תאורת ה-LED הולכת ומחליפה את נורות הפלורסצנט, אשר הינן חסכוניות אך נעשה בהן שימוש בכספית. נורות ה-LED הן חסכוניות באופן מהותי גם ביחס לנורות הפלורסצנט, והן בעלות משך חיים ארוך יותר. את כמות האור ביחס לכמות האנרגיה מודדים ביחידות של לומן לוואט (Lm/W). נורת LED מסוגלת לייצר יותר מ-300 לומן לוואט – פי חמישה מנורות הפלורסצנט ופי 20 מנורת להט. 

הפרס מוענק על ידי האקדמיה המלכותית השבדית למדעים, לאחר שוועדה בת חמישה חברים מטעמה, דנה בבחירת המעמדים ומחליטה על זהותם של חתני הפרס.
בשנה שעברה זכו בפרס הנובל לפיזיקה הפרופסורים פיטר היגס ופרנסואה אנגלר. היגס הסקוטי הוא מומחה לפיזיקת החלקיקים ומי שהגה את תיאוריית שמסבירה את מקור המסה של חלקיקי יסוד. בקהילה המדעית לא הופתעו מההכרזה והיא נתקבלה באופו טבעי לאחר שביולי 2012 אוששה התיאוריה של היגס במרכז המחקר שבסרן והתגלה החלקיק החדש "בוזון היגס" שקרוי על שמו.

מאז 1901 חולק פרס נובל לפיזיקה 107 פעמים וזכו בו 196 מדענים, מתוכן שתי נשים בלבד. 47 פעמים זכה בפרס מועמד אחד בלבד והגיל הממוצע של חתני הפרס עומד על 55. הזוכה הצעיר ביותר בפרס הוא לאורנס בראג שבגיל 25 זכה בנובל לפיזיקה ביחד עם אביו בשנת 1915.

אתמול נפתח שבוע ההכרזה על חתני פרסי הנובל עם הכרזת הזוכים בפרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה לשנת 2014 - ג'ון או'קיף, מיי-בריט מוזר ואדוורד מוזר "על תגליותיהם בנוגע לתאים המרכיבים את מערכות המיקום במוח". זוכי הפרס גילו את מערכת ה"GPS הפנימית" במוח המאפשרת לכוון את האדם במרחב. "התגליות של ג'ון אוקיף, מיי-בריט מוזר ואדוורד מוזר פתרו בעיה שהעסיקה פילוסופים ומדענים במשך מאות שנים – כיצד יוצר המוח מפה של המרחב שמקיף אותנו וכיצד אנו יכולים לנווט את דרכנו דרך סביבה מורכבת", נאמר בדברי ההסבר של ועדת הפרס.

מחר יוכרזו זוכי הפרס בכימיה. ביום חמישי יוכרזו הזוכים בפרס נובל בספרות, ולמחרת, שישי, זוכי פרס נובל לשלום. בשבוע הבא, ב-13 בחודש, יוכרזו זוכי פרס נובל בכלכלה. כמדי שנה יוענק הפרס לזוכים בטקס חגיגי שיתקיים ב-10 בדצמבר – יום מותו של אלפרד נובל מייסד הפרס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ