נערה פקיסטאנית ופעיל זכויות ילדים הודי זכו בפרס נובל לשלום לשנת 2014

מלאלה יוספזאי שמובילה קמפיין למען נשים, וקיילאש סטיארתי, הנאבק נגד העסקת ילדים, גברו על האפיפיור שנחשב למועמד מוביל

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

מלאלה יוספזאי, הנערה מפקיסטאן שמנהלת קמפיין עולמי ומתוקשר למען הזכות של נשים ללמוד, ופעיל זכויות האדם מהודו, קיילאש סטיארתי, הנאבק נגד העסקת ילדים - הם הזוכים בפרס נובל לשלום לשנת 2014.

סטיארתי נמצא בחזית המאבק העולמי נגד העסקת ילדים בתנאי עבדות מאז 1980, אז ויתר על עבודתו כמהנדס חשמל לטובת הפעילות. הוא הוביל את חילוצם של עשרות אלפי ילדים לאורך השנים, ופיתח מודל מוצלח לשיקומם וחינוכם. כמו מלאלה, גם הוא שרד מספר ניסיונות התנקשות. "זהו כבוד לכל חבריי ההודים, וכן כבוד לכל הילדים בעולם שקולם לא נשמע כראוי לפני כן", אמר בתגובה על הזכייה.

מלאלה יוספזאי נולדה ב-1997 ושמה הפרטי, שמשמעותו "מוכת יגון", ניתן על שמה של המשוררת מלאלה ממייוואנד. דמותה עוצבה במידה רבה על ידי אביה, זיודין יוספזאי, המפעיל רשת של בתי ספר. בהיותה בת 11 התפרסמה יוספזאי בזכות בלוג שכתבה עבור בי-בי-סי ובו תיארה את חייה תחת איום (ולאחר מכן שלטון) הטאליבן, ניסיונות הארגון להשתלט על עמק סוואט ואת דעותיה אודות חינוך נערות.

יוספזאי, כיום בת 17, נפצעה אנושות באוקטובר 2012 אחרי שפעילי טליבאן השתלטו על אוטובוס שהסיע תלמידים מבית ספר בעמק סוואט, וירו בראשה. יוספזאי הוטסה לקבלת טיפול בבריטניה, התאוששה ומאז הפכה סמל למאבק למען זכויות נשים. ב-2013 הוענק לה פרס סחרוב לחופש המחשבה. כבר באותה שנה היא הוזכרה גם כאחת המועמדות הבולטות לזכייה בפרס נובל לשלום. בסרטון - יוספזאי בריאיון בתוכניתו של ג'ון סטיוארט

יוספזאי לא שבה לארצה אחרי תקרית הירי. היא כתבה אוטוביוגרפיה על חייה וכיום לומדת בבריטניה. בחודש שעבר נעצרו עשרה פעילים בארגון הטליבאן הפקיסטאני בחשד למעורבות בירי באוטובוס. אביה של יוספזאי הגיב למעצרים ואמר כי מדובר "בחדשות טובות למשפחה ויותר מכך לעם הפקיסטני ולעולם המתורבת. אנו מעריכים מאוד את מאמצי המשטרה להביא לדין את האחראים לירי ולהילחם להשבת השלום בסוואט".

בספרה האוטוביוגרפי סיפרה מלאלה איך הנאום שנשאה באו"ם למען נשים זכה לתשואות ברחבי העולם. בארצה, לעומת זאת, עוררו דבריה ביקורת, לאו דווקא מקרב שורות הטליבאן, על כך שהיא רודפת תהילה וחיי נוחות מעבר לים. כשנשאלה על כך בראיון בגרדיאן, ענתה מלאלה דווקא באורדו "באופן טבעי, זה כואב כשאחייך פונים נגדך".

מיד לאחר מכן היא הרימה את קולה והמשיכה באנגלית: "הפקיסטאנים לא נותנים אמון בקלות. לאורך ההיסטוריה הם ראו שאנשים, בעיקר פוליטיקאים, הם מושחתים. הם מוטעים על ידי אנשים שמדברים בשם האיסלאם. נאמר להם שאיני מוסלמית, שאני לא לבושה בהתאם לחוקי האיסלאם, ושאני עובדת עבור ארה"ב. חלקם חושבים שאני עובדת עבור הסי־איי־אי או עבור שירותי המודיעין הפקיסטאניים, וזה בסדר, כי הם אומרים את זה על כל פוליטיקאי ואני שואפת להיות פוליטיקאית", הוסיפה.

לאחר הזכייה אמרה יוספזאי כי מדובר בכבוד עבורה וכי היא שמחה לקבלו לצד אזרח הודו. את הבשורה על הזכייה קיבלה בעת שיעור כימיה בבית הספר. לדבריה, "זה אינו סוף המסע שלי, לדעתי זו רק ההתחלה. אני רוצה לראות כל ילד הולך לבית הספר". סטיארתי הקדיש את הפרס "לכל אותם ילדים שעדיין חיים בתנאי עבדות, למרות ההתפחויות בטכנולוגיה ובכלכלה".

פרס נובל לשלום מוענק מאז 1901 ל"מי שתרם בצורה הרבה או הטובה ביותר לאחדות בין האומות, לפירוקם או הקטנתם של צבאות, ולקיומם או קידומם של מפגשים למען השלום". הפרס עומד על עשרה מיליון קרונות שוודיות, שהן כחמישה מיליון שקלים. באופן מסורתי, הוועדה לא חושפת את רשימת המועמדים לפרס היוקרתי במשך חמישים שנה, ואינה מפרטת את הליך קבלת ההחלטות.

בשנה שעברה זכה בפרס היוקרתי הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW), ארגון עצמאי ובינלאומי הממוקם בהאג שבהולנד ועובד בצמוד לאו"ם, המאתר, משמיד, ומקיים בדיקות של נשק כימי בניסיון ליישם את האמנות האוסרות על ייצור, אחזקה ושימוש בנשק כימי. הפרס ניתן לארגון על רקע פעילותו בסוריה, לאחר שנתגלו שם עדויות לשימוש בנשק כימי על ידי משטרו של בשאר אסד.

במהלך השבוע הכריזה ועדת הנובל בשטוקהולם על הזוכים בתחומים הנוספים לשנת 2014. ביום שני הוכרז כי המדענים שגילו את ה-"GPS  האנושי", מיי-בריט ואדוארד מוזר וג'ון או'קיף, זכו בפרס נובל ברפואה. ביום  שלישי נודע כי בפרס נובל בפיזיקה זכו מפתחי טכנולוגיית ה-LED, איסאמו אקסאקי, הירושי אמאנו ושוג'י נאקמורה מהאוניברסיטאות נגויה ביפן וקליפורניה בסנטה ברברה. ביום רביעי הכריזה הוועדה כי בפרס נובל לכימיה זכו מפתחי שימוש חדשני במיקרוסקופ פלורסנטי וחלוצי הננוסקופיה, אריק בטזיג וויליאם מורנר מארה"ב וסטפן הל מגרמניה. אתמול הוכרז הזוכה בפרס נובל לספרות, הסופר הצרפתי פטריק מודיאנו. ביום שני יוכרז הזוכה בפרס נובל לכלכלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ