אליס מונרו היא הזוכה בפרס נובל לספרות 2013

מונרו, הנחשבת לאמנית הסיפור הקצר, הודיעה השנה כי היא פורשת מכתיבה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

רבים הלינו על כך שכל כך מעט נשים זכו עד היום בפרס הנובל לספרות כמו גם על האירופצנטריות של הפרס, ואולי ועדת הנובל שמעה את המלינים. הזוכה בפרס נובל לספרות לשנת 2013 היא אליס מונרו הקנדית, שהודיעה השנה כי היא פורשת מכתיבה. ועדת הפרס כתבה על מונרו כי היא נחשבת לאמנית הסיפור הקצר, וידועה בשל הדיוק המעודן שלה, הבהירות והריאליזם הפסיכולוגי "יש מבקרים הרואים בה את צ'כוב הקנדי. סיפוריה ממוקמים לרוב בעיירות קטנות ולגיבוריה מערכות יחסים מתוחות וקונפליטקים מוסריים הקשורים לפער הדורות ושאיפות מתנגשות. הטקסטים שלה לעיתים קרובות מתארים את היום יום אבל אירועים מכריכים אות התגלויות מאירים את ההתרחשויות ומעלים שאלות קיומיות", כתבו. "במשך שנים על גבי שנים חשבתי שהסיפורים הקצרים הם רק אימון לקראת כתיבת הרומן", אמרה בשנת 2012 בראיון ל"ניו יורקר", "ואז הבנתי שזה כל מה שאני יכולה לעשות, אז השלמתי עם זה. אני מניחה שהעובדה שאני מכניסה כל כך הרבה בסיפורים זאת דרך לפצות על כך".

מונרו נולדה בשנת 1931 באונטריו, קנדה. אמה היתה מורה ואביה חוואי. היא למדה עיתונות וספרות שאוניברסיטת אונטריו אבל הפסיקה את לימודיה כשהתחתנה בשנת 1951. יחד עם בעלה התיישבה בקולומביה הבריטית שם פתחו השניים חנות ספרים. היא התחילה לכתוב סיפורים עוד בנעוריה אבל את עבודתה הראשונה פירסמה רק בשנת 1968. מונרו מתגוררת כיום בקלינטון, ליד בית ילדותה בדרום מערב אונטריו. בין ספריה שראו אור בעברית: "חיי נערות ונשים", "אהבה של אישה טובה", "יותר מדי אושר", ו"חיים יקרים", בהוצאת זמורה ביתן, מחברות לספרות.

ועדת הפרס לא הצליחה להשיג את מונרו בטלפון בכדי להודיע לה על זכייתה בפרס ועל כן השאירה לה הודעה במשיבון. מי שבישרה לה על הזכייה היא בתה שהתקשרה אליה ואמרה לה "אמא, זכית!".

הזוכה בפרס נובל לספרות 2013, אליס מונרוצילום: AP

הסופרת בת ה-82 אמרה שידעה כי היא אחת מהמועמדים אבל חשבה לרגע שתזכה. היא אמרה שהיא מאושרת ומאוד מאוד מופתעת. עוד אמרה כי היא אסירת תודה וכי "אני בעיקר שמחה שהזכייה תשמח כל כך הרבה קנדיים ותסב את תשומת הלב לספרות הקנדית". מונרו היא הסופרת הקנדית הראשונה שזוכה בפרס נובל לספרות, אם לא מביאים בחשבון את סול בלו שנולד בקנדה, היגר לארצות הברית כילד ונחשב לסופר אמריקאי. הסופרת הקנדית מרגרט אטווד שגם היתה בין המועמדות לפרס, לפחות בעיני המהמרים, בירכה את אליס מונרו באמצעות חשבון הטוויטר שלה.

בין הזוכים בפרס נובל לספרות בשנים האחרונות היו מו יאן, תומס טרנסטרומר, מריו ורגס יוסה, הרטה מולר, דוריס לסינג, אורהן פאמוק, הרולד פינטר, ויסלבה שימבורסקה, וטוני מוריסון. 18 איש ואשה חברים באקדמיה השבדית הבוחרת את הזוכה. רשימת המועמדים לפרס היא חסויה ונשארת כזאת ל-50 שנה.

פיטר אנגלונד מזכיר ועדת האקדמיה השבדית הסביר איך מתבצעת הבחירה: "אנחנו מכינים רשימה של 20 שמות שמהם בסופו של דבר יוצרים רשימה של חמישה שמות שעליהם אנחנו דנים. במהלך הקיץ חברי הוועדה לומדים את חמשת המועמדים ואז מתכנסת הוועדה שוב באמצע ספטמבר ובתחילת אוקטובר מגיעים להחלטה".

כאשר נשאל על איזה מהפרסים שחולקו היתה הביקורת הרבה ביותר הרחיק עדות והזכיר את הפרס שניתן לאלכסנדר סולזניצין בשנת 1970, ולא הזכיר את הסערה שחוללו דבריו של הוראס גרנדל, לשעבר מזכיר האקדמיה השבדית, שאמר בשנת 2008 שהספרות האמריקאית אינה יכולה להתחרות בזו האירופית, משום שהיא מנותקת, בורה, ואינה משתתפת בדיאלוג הספרותי העולמי, דברים שעוררו אז כעס רב. ואכן, זה שני עשורים לא זכה בפרס נובל לספרות אף סופר אמריקאי; האמריקאית האחרונה שזכתה בפרס היא טוני מוריסון, בשנת 1993.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ