ביהמ"ש נגד הזקנים

במקום ששופטים יאתגרו סטריאוטיפים על זיקנה, הם נוטים לחזק אותם. כך כשמבוגרים מעורבים בתאונות, וכך בכשירות בעבודה

נורית וורגפט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נורית וורגפט

תאונת דרכים קטלנית היא תמיד טרגדיה. כזאת היתה גם התאונה בדרום לפני כשלוש שנים, שבה נהרגו שני בני אדם. שופטי תעבורה רואים את תוצאות התאונות הללו כמעט מדי יום, אך לעתים רחוקות הם מסיקים מתאונה אחת מסקנה כה גורפת, לפיה נהגים מבוגרים תמיד חשודים.

בסיום פסק הדין ממליץ השופט על "בחינה מחודשת של משרד התחבורה את מנגנון אישור הכשירות לנהגים אשר עברו גיל 65 (גיל הפנסיה לנשים וסמוך לגיל הפנסיה לגברים). ראוי כי רשות הרישוי תמצא דרך נאותה לבחון כל נהג המגיע לגיל פנסיה באופן אשר לא יאפשר למי שכשירותו לנהיגה מוטלת בספק להמשיך ולאחוז בהגה".

ד"ר מיטל סגל רייך, הממונה על ייצוג זקנים באגף הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, אמרה כי "פסק הדין רצוף אמירות על גילה של הנהגת, 77, ולמעשה, תולה את העבירה ישירות בגיל. התאונה קרתה מפני שהיא לא נתנה זכות קדימה, אבל פסק הדין מסיק מחלות ונהיגה גרועה רק על סמך הגיל". לדבריה, אין זו התבטאות יוצאת דופן. החוק והפסיקה משקפים לעתים תפישות שליליות רווחות ביחס לגיל המבוגר, אבל לעתים קרובות הם גם מעצימים אותן. "יכולים השופטים לאתגר בפסיקה את הסטריאוטיפים לגבי זיקנה. מצער שלעתים קרובות זה לא קורה".

מעניינת הבחירה של השופט בגיל הפנסיה כגיל שבו כל אדם חשוד באובדן כושר נהיגה, אם לא הוכח אחרת. גיל הפנסיה הוא הגיל שבו אדם הופך מנכס לנטל, הגיל שבו החברה אומרת — אינך נחוץ עוד. ובתי המשפט נוטים לקבל את זכותם של מעסיקים להיפטר מעובדים מבוגרים.

בביטוח הלאומי ביקשו לאסור על מטפלים סיעודיים לעבוד אחרי גיל 70. ההוראה הוצאה לפני 14 שנים, ועד אז היתה זו עבודה חלקית שסייעה לאנשים (בעיקר נשים) להשלים הכנסה. עתירה בעניין זה של עמותת "המשפט בשירות הזיקנה", נדחתה. בית המשפט ביטא "חוסר הבנה וחוסר מודעות לפגיעה ולהשפלה הכרוכה בפסילתך כאדם אך ורק בשל גילך המתקדם, ללא כל קשר וזיקה ליכולותיך האישיות", כתב אחר כך ראש החוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה, פרופ' ישראל (איסי) דורון. דורון, עורך דין בעצמו וממייסדי העמותה, כתב שבית המשפט קיבל למעשה את העמדה הגילנית לפיה "זקנים נתפשים, אך ורק בשל גילם הכרונולוגי, כמי שראוי להם להיות לא פעילים, 'פנסיונרים', שצריכים לפנות את מקומם ל'צעירים ולכשירים'".

העתירה נדחתה. אחת הטענות של הביטוח הלאומי היתה, שבני משפחות התלוננו כי המטפלים זקנים והם לא מבינים איך אפשר לתת לאנשים בגילם לעשות עבודה כזאת. עוד עתירה של העמותה, לבטל החלטה של המשטרה להפסיק את התנדבותם של אנשים מעל גיל 70 במשמר האזרחי, נכשלה גם היא.

השבוע אמר פרופ' דורון, כי עד לאחרונה ההתייחסות של בתי המשפט שיקפה את חוסר המודעות להשפלה ולעלבון הכרוכים באפליה בשל גיל. לדבריו, "עדיין לא הגענו למצב שמכירים בגילנות כמו באפליה על בסיס מין או לאום, אבל מתחילים לראות שינוי, ובאופטימיות זהירה אני חושב שבתוך כמה שנים נגיע לזה".

תחום אחד שבו השופטים הלכו כברת דרך, אומרת עו"ד אפרת פריימן, הוא האפוטרופסות. אם בעבר היו שופטים חותמים כמעט אוטומטית על בקשות למינוי אפוטרופוס לזקנים, כיום זה קשה יותר, ומתוך הזהירות בכבודם של הזקנים נוצרות עוד אפשרויות ביניים. לדבריה, במקרים רבים דווקא עורכי הדין נשארים מאחור: "לפעמים עורכי דין אומרים שהם מייצגים את כל המשפחה, בעוד שלמעשה הם פועלים בשם הילדים ולא מתעניינים באמת ברצונם של הזקנים".

כך למשל, בת שחשדה כי אמה מנוצלת, ביקשה להתמנות לאפוטרופוסית שלה. בדיון שנועד לשלול את כשירותה של האם טען עורך הדין המייצג את הבת שהאשה סובלת משילוב של סוכרת ולחץ דם גבוה, "הגורם להפרעה קוגניטיבית". עורך דין אחר, שייצג בן משפחה בבקשה למנות אפוטרופוס לזקן, כתב: "כעולה מהמסמכים הרפואיים החסוי אינו שולט על גופו, ויש להסיק מכך גם על אי שליטה בענייניו".

פריימן אמרה שאולי לעורכי דין צעירים קל יותר להזדהות עם ילדיהם של הזקנים. לדעתה, חסרה התמחות בייצוג זקנים, "תחום לא פשוט וודאי לא קל", כדבריה, אבל כזה שחשיבותו גדלה ככל שהאוכלוסייה מתקדמת בגיל. היא סבורה שהעתיד של ייצוג זקנים, לפחות מול המשפחה, הוא בגישור, אפילו גישור חובה: "לפעמים עדיף לזקנים עצמם אדם שיכול לפשר ולגשר, על פני בית משפט שיפסוק כך או אחרת".

Nurit.wurgaft@haaretz.co.il

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ