כבשו את המסדרון

יום עיון בבית חולים בנושא גריאטריה, התגלה כלהיט שובר קופות ממש: אנשים נאבקו על מקום כדי לשמוע על דמנציה ועל תוחלת חיים

נורית וורגפט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נורית וורגפט

מדי פעם עורך בית החולים "שערי צדק" בירושלים יום עיון פתוח לקהל הרחב. זה מתרחש בימי שישי, לפני ההרצאות מוגש קפה וכיבוד קל, האירוע ממומן בחסות גופים ציבוריים ומסחריים בעלי עניין (במקרה הזה, יד שרה, רשת דיור מוגן, חברה לעזרים אורתופדיים וחברה לעזרי שמיעה), ולרוב יש היענות.

נראה שהיוזם, מנהל השיווק של בית החולים אמתי רותם, עלה על משהו. אבל ספק אם הוא צפה את מה שקרה ביום שישי האחרון, שהוקדש לגריאטריה: מאות זקנים כבשו את המסדרון ומילאו את האודיטוריום (400 מקומות). דווקא בהרצאות על נושא כה סטיגמתי, שנוטים לברוח ממנו כמו מאש, אנשים ישבו על המדרגות במעברים כשהאולם התמלא, והיו שעמדו או ישבו על כיסאות ליד הדלתות.

אפשר היה לחשוב שהבאים הם דיירי הדיור המוגן הסמוך, אבל לא. שוש בלום (72) באה מתלפיות, מרחק לא קטן, והיו שבאו מחוץ לעיר. לדברי בלום, "ברור שנתעניין בבעיות של הגיל השלישי, כי אנחנו מתקרבים לשם. לרבים מאתנו היו קשיים עם ההורים שלנו, ולכן חשוב לנו לקבל את המידע, להיות מוכנים". בלום, גמלאית של קרן קרב, כבר היתה בכמה ימי עיון כאלה, גם "כי ההרצאות מעניינות ומרחיבות את הדעת, ורואים שהושקעה עבודה". צודקת. בית החולים מינה מנהלת רפואית למיזם, ד"ר חגית מיסקין, ואכן הושקעו משאבים ומחשבה רבה בהכנת החומר כך שיהיה מעניין ונגיש לכל.

ממדגם קטן (ולא מייצג) של המשתתפים ניתן ללמוד כמה דברים: האחד, זקנים הם באמת תאבי דעת. כמה וכמה באו מתוך סקרנות, "וגם כי מתישהו זה יהיה רלוונטי". אנשים שהיו מורים ומרצים בעצמם — וחלקם עדיין עוסקים בכך — ישבו מרותקים. ההרצאות לא שוסעו בשאלות והשאלות לא התארכו לנאומים. הם באו לשמוע, לא להשמיע.

הדבר השני שבלט היה שדמנציה היא כנראה הדאגה מספר אחת. היא בהחלט לא גורם המוות העיקרי, ואינה כרוכה בטיפולים פולשניים ומכאיבים, אבל היא המפחידה ביותר. "יותר מבגידת הגוף, ברור", אמר אדם שהליכון מקופל היה מונח לידו. "כל עוד שיש לך ראש, אתה יכול להתמודד עם פגיעות אחרות. עם דמנציה אין איך להתמודד, אתה לא שם". הוא לא שינה את דעתו גם אחרי ההרצאה של מנהל היחידה לגריאטריה קלינית, פרופ' משה זוננבליק, שהראה כי לדמנציה השפעה מועטה על תוחלת החיים. אם יצליחו להדביר לחלוטין התקפי לב ואירועים מוחיים, כך זוננבליק, יוסיף הדבר 11 שנים לתוחלת החיים, בעוד שאילו נמצאה תרופה לדמנציה היה הדבר תורם רק כשלושה חודשים לתוחלת החיים. "אבל איזה חיים!" מילמלה אשה שישבה בחוץ בכיסא הגלגלים שלה.

ההרצאה על דמנציה, עזרה לכמה אנשים לעשות סדר: לא כל ירידה בזיכרון מעידה על דמנציה, הרגיעה ד"ר דבי שפירא, ובאולם נשמעה אנחת רווחה. "את רואה? זה נורמלי לשכוח את המשקפיים", מירפק גבר בקהל את אשתו. האם כדאי להיבדק למען הסר ספק? לדברי שפירא, במחלה הזאת אין משמעות לאבחון מוקדם מפני ש"אין מה להציע מבחינה טיפולית". למעשה, היא אמרה, יש רק דרכים להאט את התקדמות המחלה. בין היתר: תזונה נכונה, הפעלה של המוח ופעילות גופנית. בשערי צדק פועלת מרפאת זיכרון שמסייעת בדחיית ההידרדרות. דחייה כזאת, אמרה שפירא, "עשויה להוסיף עוד שנים של בריאות, ולמעשה, בהתחשב בגיל של החולים, יש כאלה שימותו לפני שיגיעו למצב קשה".

השבוע ניסה מנהל המחלקה הגריאטרית בשערי צדק, ד"ר ראובן פרידמן, להסביר מדוע קשה למצוא מתמחים בתחום. ככלל, רופאים אוהבים לראות תוצאה מיידית, הוא אומר: "אדם מגיע עם בעיה, הרופא מטפל ואחרי יומיים רואים שיפור. החולה שמח, המשפחה שמחה, הרופא שמח. בגריאטריה התגמול המקצועי פחות ברור. במקרים רבים תפקידנו הוא להאט את ההידרדרות, והאטה קשה למדוד. במחלה ממושכת קשה יותר לדעת מה הרווחנו מהטיפול ומה לא, וההצלחות שלנו לא בהכרח נראות — פעמים רבות הן טמונות בהנחיות שעשויות לעזור לאדם ובכך שהוא יוצא מהמחלקה במצב טוב יותר".

מה ההבדל בין המחלקה הגריאטרית לפנימית? בגריאטרית הגיל הממוצע הוא 84, ובפנימית 74. בגריאטרית, כך ד"ר פרידמן, "בודקים גם מה תהיה ההשפעה של המחלה על התפקוד היומיומי של החולה בהמשך — עד כמה יוכל לחזור לתפקוד. לדעתי ראוי שבכל מחלקה פנימית יהיה רופא גריאטר מומחה".

על ההשתתפות בכנס הוא אמר, ש"היה טוב לראות שגם אם המקצוע עצמו לא הכי אטרקטיבי, העניין בציבור גדול מאוד".

nurit.wurgaft@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ