רואים אותם ממטר

התערבות של "כן לזקן" סייעה לפתוח מחדש תיק שהמשטרה סגרה, על תקיפה של זקנה. הארגון חוגג כעת 13 שנים להיווסדו

נורית וורגפט
הקו החם של "כן לזקן"
נורית וורגפט

האשה שהתקשרה לפני שבוע וחצי נשמעה נואשת. היא ובעלה חיו במשך שנים מקיצבת זיקנה והשלמת הכנסה, אולי לא בעושר אבל הצליחו להתקיים. לפני כשנתיים הועבר בעלה לבית אבות סיעודי. אנשים שאין ידם משגת לממן את התענוג היקר הזה, משלמים בקיצבת הזיקנה, ומשרד הבריאות משלים את החסר. מה עושים כאשר הקיצבה משותפת? אותה אשה גילתה שהקיצבה פשוט חולקה בינה לבין משרד הבריאות, ולה נותרו 2,300 שקלים בחודש — קצת פחות ממחצית. היא עצמה חולת סרטן, וכיוון שהיא מתגוררת בצפון, רק הנסיעות לטיפולים עולות הון עתק. כשפנתה לשירותי הרווחה בעניין אמרו לה שזה החוק, ואין מה לעשות.

כשהתקשרה לקו החם של ארגון "כן לזקן" לפני כשבועיים, היה זה מבחינתה ניסיון אחרון שלא תלתה בו תקוות, אבל שם הבינו מיד שנעשתה טעות. אחרי שיחה עם אחת מרכזות הקו, אסתר סושנסקי, הטעות תוקנה ואף הובטח לה החזר. את סושנסקי, עובדת סוציאלית במקצועה, זה לא מרגיע: "מפריע לי שלא הודו בטעות בפני האשה. זה גורם לי לחשוב שבטח יש עוד טעויות כאלה ולא שמים לב, אולי אפילו לא בודקים. ראינו הרבה פעמים, שכשזקנים פונים בעצמם מנפנפים אותם. רק כשאנחנו פונים מתייחסים".

"כן לזקן" מציין החודש 13 שנים להיווסדו, והוא עמותת הזקנים העצמאית הוותיקה בארץ. עם תקציב זעום, חמישה עובדים (2.5 משרות) וכ–50 מתנדבים, מופעל קו חם בעברית וברוסית, שנותן מענה למאות פונים בחודש. חלק מהנושאים שעולים בקו החם משמשים בסיס לעתירות והצעות חוק. התקציב זעום, מפני שהעמותה מתבססת רק על תרומות ובאופן עקרוני לא לוקחת כסף מהרשויות. לא מזמן נענו שם להצעה נדיבה לתרומה מחברת הביטוח "מגדל", אך האחרונה ביטלה את תרומתה כשהארגון הגיש תביעה ייצוגית בשל הפסקת ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים.

בין המתנדבות (כן, הרוב נשים) יש גמלאיות של הביטוח הלאומי ושירותי הרווחה שמכירות את החוק, ועם הזמן נוצרו התמחויות. הם זוכים לעזרה של מתנדבים צעירים מפעם לפעם — חיילים בין קורסים, בוגרי תיכון לפני גיוס, אבל האחראית למִחשוב הפניות היא רבקה כהן, שעוד מעט תחגוג 80.

יש כאלה שמכירות את הבעיות גם באופן אישי. אחת המתנדבות, עובדת סוציאלית בת 70, עדיין עובדת במשרה חלקית מפני שבמשך שנים עבדה דרך חברות קבלן ואין לה פנסיה שאפשר ללכת אתה למכולת. הן נהנות מהערכה וכבוד בבואן לטפל בתלונות, והגורמים הרלוונטיים — רשויות מקומיות, שירותי הרווחה, הביטוח הלאומי, עמידר — מטפלים ברצינות בפניותיהן, אבל מפריע להן שבכלל יש צורך בתיווך. "הבעיה היא שהזקנים שקופים למערכת. לא רואים אותם", אומרת רכזת הקו החם (בעברית) תקווה מריומה. היא טיפלה לא מזמן בתלונה של אשה בת 80, שבבניין שבו התגוררה התנהל סחר בסמים, והיא אישית סבלה מהתעמרות בלתי פוסקת. לאחר שהותקפה ואושפזה בבית חולים, אזרה האשה עוז והגישה תלונה, אך במשטרה סגרו את התיק "מחוסר עניין לציבור". הוא נפתח מחדש רק בהתערבותה של מריומה.

המתנדבת ז'ניה מנס אומרת שהכי קשה לעזור בפניות שקשורות לדיור וביטוח לאומי. היא נתקלת גם ברמאויות של אנשי מכירות, שלרוב מתקפלים לנוכח פנייה של גורם ציבורי. מנס מתנדבת בקו בשפה הרוסית, שמקבל יותר ממחצית הפניות — הרבה יותר משיעורם של דוברי הרוסית בקרב המבוגרים. הסיבה לכך היא, שרדיו רק"ע מפרסם את שירותי העמותה בחינם כבר שנים, כשירות למאזינים. כך למדו ב"כן לזקן" על התור לדיור ציבורי בהוסטלים לעולים מבוגרים (כ–20 שנה), ועל הקריטריונים הנוקשים שמקפחים את אלה שהכי זקוקים לדיור מוגן כזה.

המייסד ויו"ר העמותה, נתן לבון, הקים אותה כדי להיאבק על זכויות של זקנים, שראה איך הן נרמסות עוד בעבודתו כעובד סוציאלי. הוא התחיל בדרישה להגדיל את קיצבאות הזיקנה (שנשחקו מאוד בתקופת נתניהו כשר האוצר ב–2003), המשיך בעתירה שעדיין מתגלגלת להשוואת זכויותיהם של ניצולי שואה שעלו אחרי 1953, ובדרישה להכניס את הסיעוד לסל הבריאות הממלכתי (עוד לפני הרפורמה שהציע שר הבריאות). מהלך כזה יבטל לדעתו את האפליה בין אלה שיש להם ויכולים לבחור בין טיפול בבית וסידור מוסדי, לבין אלה שנאלצים ללכת לבית אבות, כי הם לא יכולים לממן שום דבר אחר. ביחד עם עו"ד יפעת סולל "כן לזקן" נאבקת, לעתים במשך שנים, גם על הנחות מובנות בארנונה ובתחבורה הציבורית, ובאחרונה על מענה לעשרות אלפי אנשים שנותרו בלי ביטוח סיעודי. לבון היה רוצה פתרונות קלים ומהירים יותר, אבל הוא מוכן גם למאבקים ארוכים: "כמו שאמרו פעם על צה"ל, אנחנו ארגון קטן וממזרי, שעושה הרבה במעט מאוד משאבים".

nurit.wurgaft@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ