פרשת לגמלאות? קפה פַּרש מחפש אותך

בלי תקציבי עתק ובלי פרויקטים עתידיים, בקפה שכונתי בירושלים הבינו את הפוטנציאל של עובדים מבוגרים ופתחו ביוזמה ייחודית

וורגפט נורית
נורית וורגפט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרדכי ומתי בקפה פרש. זה טוב לעסק
מרדכי (מימין) ומתי בקפה פרש. זה טוב לעסקצילום: אוליבייה פיטוסי
וורגפט נורית
נורית וורגפט

בוקר אחד מצאתי בקפה השכונתי שלט שמזמין גמלאים לעבודה. מזמין? פורש שטיח אדום: "נשמח לקלוט אותך ולצרף אותך להיות חלק מהצוות המיוחד... מחכים לך". בשלט הסמוך נכתב לקונית: "מלצרים/יות במשמרות".

למה דווקא גמלאים? זה טוב לעסק, עונה אחד הבעלים ומנהל הקפה, מתי פַּרש. קפה פרש הוא עסק משפחתי שפועל בקרית היובל בירושלים זה 55 שנים — תחילה כמאפייה שהקים מרדכי (מוטק'ה) פּרש ואחר כך כמאפייה ובית קפה שפתח הבן, מתי. לדבריו, לא קל למצוא עובדים קבועים לעסק שכונתי. צעירים עובדים במלצרות עד הגיוס, או עד הטיול, או עד סוף הלימודים. גמלאים, הוא אומר, "לא נעדרים כי יש להם מבחן ולא מחפשים את השלב הבא. לרוב כבר אין להם חובות ויש להם פנסיה. הם באים כי הם רוצים לעבוד, והמוטיווציה מאוד גדולה".

זה יכול להיראות כמהלך טבעי בקפה שבו המייסד, בן 84, מתייצב כל בוקר במאפייה, ונכדיו ונכדותיו ממלצרים — אבל למעשה זו יוזמה פורצת דרך, במיוחד אם מביאים בחשבון את העובדה, שבשירות הציבורי עדיין מאלצים עובדים לפרוש בגיל 67, ומתייחסים להעסקת מבוגרים כאל חסד.

אף כי הכל מסכימים, שגיל הפרישה שוב אינו תואם את תוחלת החיים, וכי הציפייה שאדם בעשור השביעי לחייו יישב בבית מופרכת, רק מעט נעשה כדי לשנות זאת. במשרד לשוויון חברתי הוכרז לפני כחצי שנה על פיילוט לקליטת גמלאים במשרדי הממשלה. השבוע נמסר, כי 15 משרדים הצטרפו ליוזמה ואחרי החגים יוחל בהשמה. לפי נתוני הפרויקט "דרוש ניסיון", שהמשרד שותף בו עם עמותת "והדרת" והושקעו בו 2.8 מיליון שקלים, יותר מ–9,000 מבוגרים נרשמו בשנה האחרונה כמחפשי עבודה, 90% מהם בני 70 או פחות. מחפשי העבודה, לפי הנתונים, נחלקים לשלוש קבוצות כמעט שוות בגודלן: אלה שזקוקים לפרנסה, אלה שרוצים השלמת הכנסה ואלה שמחפשים בעיקר אתגר ועניין.

שני הגמלאים שעובדים בקפה פרש נמנים עם הקבוצה האחרונה. רוני קיסר, שעמד בראש מדור רכש באוניברסיטה העברית, חיפש עבודה עוד לפני שיצא סופית לפנסיה (הוא המשיך במשרה חלקית אחרי גיל הפרישה). "אני קם כל בוקר בחמש, יוצא לצעידה, אוכל ארוחת בוקר ואחר כך יש יום שלם שצריך למלא", הוא אומר, "הכרתי את בית הקפה והצעתי לעבוד אצלם שלושה ימים בשבוע".

מתי פרש מגדיר את תפקידו כ"איש יחסי החוץ שלנו", שמטפל בחשבונות ובהזמנות. קיסר אומר, שהוא "עושה מה שצריך. בעיקר קניות — זו המומחיות שלי". ולא, זה לא קטן עליו לעבוד בקפה שכונתי: "אני כבר לא מחפש קריירה, אני רוצה רק ליהנות בזמן שנשאר. זה מקום מעניין, אני פוגש פה אנשים ומרגיש שאני עדיין שווה ונחוץ, גם בגיל 76".

לאור הניסיון עם קיסר, אמר פרש, "הבנו שאדם מבוגר, שיש לו ניסיון חיים והמון זמן פנוי, והוא רוצה לעבוד, יועיל לעסק". לזה נוסף הרצון להתחבר יותר לקהל הלקוחות המבוגרים בשכונה, שיש בה שני בתי דיור מוגן.

כך הגיעה לעבודה מוֹלי דובוב — מנהלת מחלקת כנסים והשתלמויות בבית החולים "הדסה עין כרם", שיצאה לפנסיה מוקדמת (בגיל 58) במסגרת הסכם ההבראה של בית החולים. אף שרצתה בכך, היא אומרת, בתחילה היתה בהלם: "אחרי שנים שאין לך זמן לנשום, פתאום אין איך למלא את היום". מאז אמנם התמלא זמנה בתחביבים ועיסוקים, אבל עדיין משהו חסר. ואז היא שמעה על קפה פרש.

אלמלא ידעה שמחפשים במפורש גמלאים, ספק אם היתה חושבת על זה, שכן בבתי קפה מעוניינים לרוב בפנים צעירות. יומיים בשבוע היא מתייצבת מאחורי דלפק המכירות ולדבריה, "זה ממלא את השבוע ומה שכיף, זה שהכל נעשה מרצון – אני לא חייבת לעבוד והם לא חייבים להעסיק אותי". איך העבודה בסביבה כה צעירה? "קודם כל, יש גם מבוגרים", היא מזכירה, "שנית, זה נחמד, כי כולם כמו הילדים שלי".

בקפה השכונתי הבינו את מה שבממשלה ובשירות הציבורי עדיין מתקשים לקבל – שיש יתרון יחסי לעבודה של מבוגרים — והשלט נשאר. הם מחפשים אנשי מכירות נוספים, אולי גם עובד מטבח גמלאי, "הכל פתוח", אומר מתי פרש.

nurit.wurgaft@haaretz.co.il

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"