סדום־תל אביב

צריך להקשיב ליצחק עומרד, כדי להבין שבדרום תל אביב כולם קורבנות, והמצוקה הגואה תתפרץ גם בלי ההתערבות של מירי רגב

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

חמישים וחמש שנים הוא עובד בתחנה המרכזית בתל אביב, מאז שהיה בן שמונה. תחילה עבד תמורת חצי מנה פלאפל, משבגר פתח עסק עם שני אחיו. כריכיית ספרים לא גדולה אבל מספקת פרנסה בג'ונגל הכלכלי לשלוש המשפחות ולעוד ארבעה עובדים. הוא כבר חשב שראה הכל ביותר מיובל השנים באחד האזורים הקשים במדינה הזאת. מהפיגועים, סוחרי הסמים והנרקומנים ועד מפלצת התחנה המרכזית החדשה - את הכל הם שרדו שם, אבל נדמה שעכשיו הגיעו לשפל העמוק ביותר.

צריך להקשיב ליצחק עומרד דווקא משום שהוא מדבר בשקט, לא צועק נגד המציאות שכל בר דעת לא יכול היה לשאת. צריך להקשיב לו, כי בדרום תל אביב החיים נהפכו לסיוט, ושני הצדדים שם הם קורבנותיו. המונולוג של עומרד לא מבוסס על שנאה ופחד. הוא לא מעצים שמועות דמגוגיות ולא דוגל בגירוש המוני, להיפך. יש לו הצעות לפתרונות. הוא רק שואל, ובצדק, איך בתוך כל הטירוף הזה הוא אמור להתפרנס, לקיים חיים נורמליים.

קחו למשל סיפור צדדי אחד. בכניסה לכריכייה של עומרד יש שטח קטן, 18 מטר גודלו, שלא נמצא בשימוש. השטח הזה נהפך לבית שימוש לרבים מדיירי התחנה המרכזית החדשים. מאות אנשים ביום עושים את הצרכים שם, בלית ברירה. הוא פנה לעירייה בבקשת סיוע, אבל זה לא הגיע. לפיכך, סגר את השטח בעצמו באמצעות דלתות פח. לא חלפו ימים ספורים - והעירייה דרשה ממנו לשלם ארנונה על השטח. הוא עירער, אך ערעורו נדחה.

הפגנת תושבים בדרום תל אביבצילום: עופר וקנין

עומרד טוען, שהעירייה מגלה יעילות דווקא במרדף אחרי בעלי העסקים באזור שהכאוס והייאוש שולטים בו. מי שלמשל מבקש להחנות את מכוניתו ליד בית המרקחת בשכונה לכמה רגעים, מפני שבמגרש החנייה מחבלים במכוניות - סופג מיד דו"ח. הפקחים, הוא אומר, דואגים לשמור על “הסדר הטוב” בסדום. השמירה הזאת על “הסדר הטוב” במציאות נוראה זועקת בעיקר כשמדובר בזרים שזקוקים לטיפול רפואי. עומרד מספר שמדי פעם הוא מוצא אדם חבול, או נרקומן, שוכב בכניסה לעסק שלו. "העובדים והעובדות שלי נכנסים למצוקה, לא תמיד אנחנו יודעים אם האיש חי. אני קורא לסיוע, אבל לא תמיד הם באים. פעם אחת יצאתי לעזור וחטפתי מטר של אבנים. לפעמים במהלך המכות פשוט נכנסים לנו לתוך העסק פנימה עם אלות ובקבוקים, פחד מוות.

"תבינו זאת לא גזענות, זה סדום ועמורה. יש תלונות במשטרה אבל כלום לא קורה. פעם לקחו לי חבילות נייר בשווי 3,000 שקלים. הלכתי למשטרה עם הגנב והוא שוחרר. לא היה מה לעשות אתו. היחידים שמפקחים עליהם זה אנחנו. 10 בעלי עסקים, שנטפלים אלינו כל הזמן. להם הם לא יכולים לתת דו”חות, אז מתנכלים לנו. אני פורק את המשטחים מהמכונית - מיד דו"ח, 400 שקל. אני משלם ארנונה, מסים, הכל כחוק, עם כל זה שאנחנו סובלים שם, תנו לנו לפחות לעבוד".

סיבוב מהיר בתחנה המרכזית מגלה שבעלי העסקים שהיו יכולים להרשות לעצמם פשוט ברחו משם. במקומם פתחו הדיירים החדשים ברים. לא קשה לדמיין מה עובר מי שצריך לבוא לפתוח עסק בשעות הבוקר המוקדמות, כשהרחוב מלא בשיכורים. עומרד נאלץ גם לממן מוניות וליווי עד הדלת. “אני לא גזען, אני לא מאשים אותם. אבל אני רואה את זה מתחת לבית”, הוא אומר. הוא מבקש התערבות של צד שלישי, “המדינה”, מישהו ש”יעשה סדר”, יתווך בין הצדדים, יעניק להם כלים, בדיקות רפואיות למי שצריך וכדומה. או כדבריו: “יש הרבה פתרונות, אבל אף אחד לא מיישם".

150 אלף תושבים חיים בדרום תל אביב, וזר לא יבין זאת. המצוקה הגואה של שני הצדדים, יגיד לכם כל מי שחי שם, תתפרץ גם בלי ההתערבות של מירי רגב. "כל ארגוני הסיוע שמגיעים לכאן זה הנצחה. הם אנשים טובים, שמדברים על זכויות אדם וחמלה, אבל בשורה התחתונה מדובר באנשים עשירים מצפון תל אביב שבאים להאכיל אותם אצלי בגינה. שילכו למרכז שוסטר ברמת אביב ג', אני מבטיח שאבוא להאכיל אותם שם".

מעיריית תל אביב נמסר, כי “בביקורת שנערכה בעסק של עומרד נמצא כי מדובר בשטח מקורה וסגור, המשמש לאחסנת ציוד של העסק, ועל כן שטח זה חויב בארנונה. לבעל העסק, שהיה מיוצג על ידי עורך דין, ניתנה האפשרות להגיש ערער. משבחר לא להגישו, החיוב נשאר על כנו. פקחי העירייה מקיימים מבצעי אכיפה זהים כנגד כלל הרוכלים הפועלים בניגוד לחוק. רק בשבוע שעבר נסגרו 25 עסקים של זרים (‘הארץ’ טען באחרונה שאכיפת העירייה כלפי זרים קשה מדי). העירייה פועלת כל העת לתגבור הפיקוח העירוני באזור, לשיקום התשתית ושיפור התאורה. כמו כן ממתינה העירייה לאישור משרד הפנים להקמת סיירת אבטחה באזור. העירייה משקיעה בדרום העיר פי ארבעה מאשר בצפון, מתוך הבנה שיש בעיה קשה בעקבות גל הזרים והשוהים הבלתי חוקיים שהגיעו לעיר”.

orlyv10@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ