ההגיון של ישראל: אין כסף? אין ילד

המדינה מעדיפה להמשיך לממן את טיפולי ההפריה של ורד שנמשכים 6 שנים, עשויים לפגוע בגופה ובנפשה, ולהיכשל, ולא לעזור במימון אם פונדקאית

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

ילד יקר

לא בקלות הם הגיעו להחלטה הזאת. היתה בושה, היו חששות רבים, אבל בסופו של דבר הם החליטו לעשות זאת - לבקש את עזרת הציבור במימון חלומם הנכסף: ילד.

שבע שנים הם ביחד, שש מתוכן מוקדשות לניסיונות להביא לעולם את פרי אהבתם. הדירה הקטנה של אורן וורד גהסי בנצרת עילית נהפכה כבר מזמן לשדה קרב, מלא במזרקים ואמפולות של הורמונים. אורן שותף פעיל בהזרקות, ורד סופגת את תמהיל הייסורים שוב ושוב, אבל העוברים שנוצרים אינם נקלטים בגופה. 30 פעם עברו את התהליך המכונה "החזרה", שבו מזריקים עוברים לחלל הרחם. 29 פעמים הם לא נקלטו שם. פעם אחת היה הריון, הם נזכרים בו ודמעות בעיניהם, אבל העובר לא שרד. עכשיו ממליצים הרופאים להיעזר בשירותים של אם פונדקאית. שהרי עוברים מוקפאים יש, הפונדקאות חוקית בארץ, הסיכוי שזה יצליח גדול. אלא שיש בעיה קטנה אחת - ההליך הזה עולה 250 אלף שקל.

אם ישראל היא מעצמה של טיפולי הפריה, ועיקר גאוותה על הכסף שמשרד הבריאות מקצה לנושא - הרי שבכל הקשור לפונדקאות, המדינה אינה משתתפת כלל במימון. ההוצאות מוטלות במלואן על בני הזוג, ולפיכך האפשרות הזאת עומדת רק לאנשים בעלי אמצעים. בני הזוג גהסי עובדים קשה, אבל אין סיכוי שיוכלו לממן ממשכורותיהם רבע מיליון שקל. כך הגיעו השניים למצב, שבו החליטו לפנות אל הציבור בבקשה לסייע להם.

אורן וורד ג'הסי

ספק אם מישהו במערכת הבריאות נותן את הדעת לאנומליה שנוצרה כאן. המדינה תמשיך לממן במלואם את טיפולי ההפריה של ורד (עלות טיפולי הפריה למדינה נעה בין עשרת אלפים לשמונים אלף שקלים לטיפול) העשויים להסתיים במפח נפש ולפגוע בגופה ובנפשה, אבל לא תמיר אותם בתמיכה בהליך הפונדקאות. זה החוק, ואיש אינו מתכוון לשנות אותו, בדקנו.

וכך בלית ברירה, למרות הקושי שבנטילת נדבות מאנשים, פנו השניים אל הציבור, וכבר הצליחו לגייס 45 אלף שקל. חסרים עוד כ-200 אלף. "רק מי שכמה לילד יכול להבין כמה זה בוער בעצמותינו, מכלה בנו כל חלקה טובה, אנחנו משוועים לילד, מוכנים לעשות הכל".

פרטי החשבון לעזרה לזוג ג'הסי:

בנק לאומי (10)

מספר סניף: 972 

חשבון מספר: 06099886

ע"ש ורד ואורן ג'הסי 

****************************

ההשלכה הכלכלית של ילדה חולת סרטן

זה התחיל כשהיא היתה רק בת שנתיים וחצי. מחלה ממושכת מלווה בחום גבוה וכאבי אוזניים עוררה את חשדם של הוריה, ואמילי נשלחה לסדרת בדיקות, שבסופה אובחנה כחולת לוקמיה, סרטן הדם. בשלוש השנים שחלפו מאז היא מטופלת במחלקה האונקולוגית של בית החולים שניידר. ממיטתה לא משים כל העת, יום וליל, הוריה. אמילי היא בת זקונים לאביה ובת יחידה לאמה.

החיים של האב, מוטי, לא היו קלים מעולם. 23 שנים הוא מתגורר בשכונת הקרוואנים בבת ים. שר השיכון בעבר אריאל שרון הוא שיזם את פרויקט הדיור הארעי הזה בעבור מחוסרי דיור, כמאה משפחות שהשתתפו במחאת הדיור הגדולה של תחילת שנות ה-90. שרון קבע, כי יישארו שם זמן מוגבל עד למציאת פתרון קבע בעבורם, אלא שמאז לא קרה דבר. כל מי שביקר במתחם הזה יודע שהמקום אינו ראוי למגורים, אבל בשביל מוטי זה היה הדבר היחיד הבטוח בחייו במשך תקופה ארוכה. הוא ניצל מפיגוע בתחנה המרכזית בתל אביב, סבל ממחלות, וגם הסתבך בעבר עם המשטרה. לידתה של אמילי והזוגיות החדשה היו בעבורו פתח תקווה לתקופה חדשה וטובה יותר. אלא שאז התגלתה הלוקמיה. שלוש שנים של טיפולים לא קלים של כימותרפיה הסתיימו, ועכשיו "אפשר להגיד שהתגברנו על המחלה", אומר מוטי בקול רועד. כעת חוזרים לחיים, פשוטו כמשמעו, ופירוש הדבר גם התמודדות עם ההשלכות הכלכליות של המחלה הקשה.

הדבר היחיד שמוטי מבקש זה שייקנו את הסנדוויצ'ים שלו. הוא מוכן לעבוד 24 שעות ביממה, להגיע לאן שיבקשו ולהביא עמו אינספור כריכים וסלטים מעשה ידיו - רק להתפרנס ולהעניק חיים טובים למשפחה הקטנה שלו. הוא לא מבקש נדבות. "בשלוש השנים האיומות האלה לא יכולתי לעבוד בעבודה קבועה, לא יכולנו להשאיר אותה לרגע לבד. אז כדי לשרוד לוקחים עוד הלוואה ועוד אחת, והבנק לא נותן אז הולכים בלית ברירה לשוק אפור". אף על פי שמוטי מוכר כנפגע פעולות איבה ובעל נכות של 30% אין הוא זכאי לקצבה מהביטוח הלאומי. הוא גם אינו מסתייע בשירותי הרווחה בעירו. אמה של אמילי עובדת בהנהלת חשבונות, המשכורת נמוכה אבל לפחות קבועה.

היום מוטי משלם בכל חודש לשוק האפור 8,000 שקל, ומדובר רק בסכום הריבית. החוב שלו הוא 70 אלף שקל. מצד אחד, הוא לא יודע את נפשו מדאגה. מצד אחר, הוא חדור אופטימיות ומאמין שבעזרת עבודה קשה יצליח להחזיר הכל וגם לתת לילדה שלו סיבות לחייך. "יש לי ניסיון של שנים במטבח, מי שישכור את שירותי לא יתאכזב", הוא אומר. "יש לי קלנועית, אני והסנדוויצ'ים שלי ניידים", הוא אומר. "כל מה שאני והילדה שלי צריכים זאת הזדמנות".

orlyv10@gmail.com

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ