הסיפור האמיתי של הזקן מפייסבוק

הסיפור בפייסבוק על הקשיש בן ה–80 שחי על ספסל בתל אביב משום שביתו נשרף, עורר גלי אהדה ורצון לעזור. אבל הוא לא מדויק

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

הפוסט שפורסם עליו חרך את פייסבוק. משהו בשילוב בין תמונת פניו הסמוקות מתחת לכובע הגרב, שאמור להגן מפני צינת הלילה, לבין העובדה שמדובר באדם בן 80 שישן על ספסל במרכז תל אביב, לא איפשר לאנשים להישאר אדישים. אלפים רבים הגיבו, שיתפו, הביעו נכונות לתרום, לאסוף אותו לביתם, לעשות כל מה שאפשר כדי שהסבא החביב לא ייאלץ יותר לישון ברחוב כפי שעשה בשלושת החודשים האחרונים, כך הוא סיפר.

כמה מהר מקבל אדם אינפורמציה מכמירת לב כאמת לאמיתה. מה עושה את פייסבוק לכלי כזה, שהחברים בו נוטים להאמין לכל טקסט שנשלח אליהם, בעוד שבחיים האמיתיים הם אינם בוטחים באיש. בסיפור על הקשיש שישן על ספסל בתל אביב יש את כל מה שצריך כדי להפוך אותו למורכב מאין כמוהו, אבל הישראלים הטובים לא שואלים שאלות, ואולי טוב שכך, כי אולי כשמדובר באדם קשיש זה בכלל לא משנה מאין בא ולאן הוא הולך, ומה עשה בחייו שהביא אותו למצב הזה. הלב הרגיש רק מבקש להבטיח, שלא נראה מראות כאלה ברחובות, וממאן לבוא חשבון עם מי שעשה את כל הטעויות האפשריות מבלי לעצור לרגע, במסלול שהביא אותו ישירות אל הספסל ברחוב.

בני גנור, קשיש שישן על ספסל בתל אביב וסיפורו התפרסם בפייסבוק

גם אני נמניתי עם האנשים שנרתמו לעזור, אבל שיחה עם האיש ובדיקה מעמיקה יותר העלתה סיפור שונה, שאני חשה מחויבות לשתף בו את כל מי שביקשו לסייע. אני עושה זאת לאחר שקיבלתי את אישורו, ושוחחתי עם בני משפחתו.

הסיפור הזה מתחיל באיש צעיר ומקסים במיוחד בשם גל בן דרור, תל אביבי שהתהלך לפני כמה ימים ברחוב אבן גבירול בעיר וראה על ספסל אדם זקן ולצדו מזוודה ותיק. כבר הרבה זמן הוא ישן שם, אבל בן דרור היה היחיד מבין העוברים והשבים, כך מספר הקשיש, שהתעקש לדעת איך אפשר לעזור לו. בן דרור המזועזע שמע מהקשיש, בני גנור שמו, שביתו בצפת נשרף, הוא מחכה לכספי הביטוח, ושעד שאלה יגיעו הוא נאלץ לחיות ברחוב. העירייה, סיפר גנור, מפנה אותו ל"גגון" ביפו, המקלט העירוני לחסרי בית, אבל הוא היה שם, גילה לדבריו רק נרקומנים ואנשים מפחידים, ונמלט על נפשו. בן דרור חיפש מזור, ופנה גם אלינו. החלטנו שבגלל שעת הערב המאוחרת נשכן את גנור במלון, ובבוקר נראה מה עושים הלאה. בינתיים פירסם בן דרור את הפרטים בפייסבוק, עם תמונתו של גנור וסיפור הבית שנשרף. מבול ההצעות לעזור לא פסק לרגע, אלא שבפגישה שלנו למחרת גנור החליט לחשוף את סיפורו האמיתי. הוא מקווה שיעזרו לו גם אחרי שיידעו, בלי לשפוט.

גנור ברח ממעצר בית בבית אבות בעכו, שהוא מתארו כגיהנום מבחינתו, כי יתר הדיירים אינם מתפקדים והוא חש בדידות קשה. מעצר הבית נפסק לו אחרי שנשפט בגין הצתת הדירה שבה גר בשכירות. לטענתו, שרף את הדירה כי ביקש לשלוח יד בנפשו, אבל מאחר שיצא מהאירוע בחיים, הוגש נגדו כתב אישום בגין הצתה. השופט קבע בגזר הדין שמפאת גילו ומצבו הבריאותי הוא ישהה במעצר בית באותו בית אבות. גנור לוקה בלבו, וכשהגיע לחוף ימה של תל אביב, לאחר שנמלט מהמעצר, הוא חש ברע, ואושפז באיכילוב לזמן ממושך. משהשתחרר, יצא לספסלים ברחוב.

בעבר לדבריו היה אדם אמיד, אבל היום הוא חי מקצבת זיקנה בלבד. יש לו ארבעה ילדים. הוא מספר שניסה להתאבד אחרי שהודיעו לו שעומדים לקחת ממנו את בתו הקטנה. היא תלמידת תיכון, בת זקוניו מנישואיו השניים. האם נטשה אותה ואותו וחזרה למולדתה, והוא גידל אותה בגיל 80 עם כל המחלות שהוא סובל מהן, ובמחלקת הרווחה קבעו שהילדה צריכה לגור במקום שבטוח לה יותר.

יש לו עוד 3 ילדים בוגרים, שהיום מטפלים באחותם החורגת במסירות, אבל לא רוצים שום קשר עם האב הקשיש. הם לא מסוגלים לסלוח לו על החוויות הקשות מילדותם, ועל כך שלבסוף נטש את אמם ואותם. מפאת צנעת הפרט לא ניכנס לפרטים, רק נאמר שהם לא חוו אלימות פיזית, אבל אפשר להבין את רצונם להתרחק ממנו. עם האשה השנייה, הצעירה ממנו ב–30 שנה, הוא כאמור לא בקשר, ולכן אין איש מקרוביו היום שמוכן או יכול לעזור לו.

גנור מספר על מקומות שינה אסטרטגיים, כמו הסככה ליד כיכר דיזנגוף וכמה מהר הפקחים מגרשים משם, ואז צריך לעבור לספסל שאינו מקורה, משתף בכנות עצובה בפחד מאיבוד צלם אנוש, וכמה הוא מאמין שהוא יכול כעוף החול לקום ולשוב לחיים תקינים, הוא רק מבקש הזדמנות נוספת, אחרי שפיספס את כל ההזדמנויות אצל מי שהיו יקיריו. הזדמנות, וקורת גג ולא להיות לבד.

orlyv10@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ