קצת אוויר "למחסני הילדים"

האם באמת אין מנוס מהריסתה של חצר הצמודה לגן ילדים של מבקשי מקלט בתל אביב, ונותנת להם מעט מפלט מהצפיפות והמחנק?

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

גם התזמון של תליית צו ההריסה על גדר הגן הקטן שלהם היה אומלל. בדיוק באותו יום ציינו בקהילת מבקשי המקלט בדרום תל אביב יום זיכרון לחמשת הפעוטות שמתו בגנים לפני כשנה, והנה עכשיו רוצים לקחת מהילדים בגן שברחוב סלמה בעיר את החצר שבה יכלו לשחק בחופשיות ואפילו לנשום קצת אוויר, שכן ברבים מגני הילדים של מבקשי המקלט אין כל חלון.

כ–3,000 ילדים בגילים חודש עד 3 פוקדים את גני הילדים הללו בדרום תל אביב, המכונים גם "מחסני הילדים" בגלל הצפיפות הרבה והתנאים הקשים. מקצת מהילדים נשארים שם גם יממות שלמות, כי ההורים עובדים ואינם יכולים לקחתם, ויש גנים עם 70 ילדים בהשגחת גננת אחת או שתיים, שגם הן לא עברו מעולם איזושהי הכשרה בתחום. לצד הגנים המאולתרים יש גנים שעמותות מסייעות בתפעולם, והם במצב טוב בהרבה — הגנים של "יוניטף" ושל עמותות "צימאון" ו"אליפלט".

בעקבות פרסום דבר מותם של ילדים בגנים, הוחלט אשתקד במשרד ראש הממשלה על תוכנית לטיפול בגנים. נקבע כי בשיתוף עם עיריית תל אביב יושקעו 14 מיליון שקלים, יוקצו מבנים ויסודרו אשכולות גנים כדי לשמור על תנאים מינימליים. אך חלפה שנה, והפרויקט רחוק מלצאת לדרך. שיתוף פעולה בין ארגון מסיל"ה של העירייה ויתר העמותות הפועלות בשטח מחזיק את האצבע בסכר באמצעות הדרכות לגננות ותיקון זמני של ליקויי בטיחות, אבל הגנים כולם מחכים למעבר למקומות מסודרים יותר, ובינתיים שכנים יהודים ממשיכים לרדת לחייהם.

כאן אנחנו חוזרים לגן בסלמה. שלוש פעמים נאלצה עמותת "אליפלט" להעבירו ממקום למקום. בפעם הראשונה השליכו אלמונים בקבוקי תבערה לגן והעלו אותו באש, את המקום השני שאליו עברו נאלצו לעזוב אחרי חצי שנה שבה הפכו השכנים את חייהם לגיהנום, מאלימות מילולית וצעקות, ועד שפיכת מים רותחים על אמהות וילדים כמו גם מילוי עגלותיהם של הילדים באשפה. לפני חודש עברו לפיכך שוב, לסלמה. השכנים כאן לא מתלוננים, להיפך, הם נחמדים מאוד לילדים ולגננות, אלא שחבורה בראשות שפי פז, הפעילה בדרום תל אביב נגד מבקשי המקלט, הפציצה את הפיקוח העירוני בתלונות. בין השאר טענו שבגן פועלת כנסייה בשבת, דבר שאין לו ביסוס.

למרות שאנשי הפיקוח חביבים, ואף מציינים לטובה את הסדר והניקיון, כל ביקור שלהם גורם לגל של חרדה. בביקור בתחילת החודש הועלתה הדרישה להסדיר בעירייה את רחבת המשחקים. מדובר בחצר מוזנחת, מלאת שברי זכוכיות וגרוטאות ברזל חלודות, שצוות מתנדבים של חברת HP שיפץ בעבור הילדים: הותקנה גדר במבוק, נפרש דשא סינתטי, סככה שבורה שהיתה שם תוקנה, והקירות עוטרו בציורים. בגן אין חלונות והחצר הזאת נותנת להם מפלט מה מהצפיפות והמחנק.

לפני יומיים נתלה על גדר הגן צו הריסה לחצר, שעליו חתום ראש העיר רון חולדאי בעצמו, בשבתו כיו"ר הוועדה המקומית. גדר הבמבוק מגינה על ילדי הגן מפני פדופילים, כבר היו מקרים קשים בגנים מקבילים, איש לא הלין מעולם לפני השיפוץ על הסככה השבורה והחצר המוזנחת, והגן משלם ארנונה כחוק, אך לעירייה אין אולי ברירה אלא להיענות לתלונות.

בלא החצר, התנאים בגן בלתי נסבלים, ויהיה צורך לעבור שוב. עמותת אליפלט, זוכת פרס נשיא המדינה למתנדב, פנתה לעירייה שוב ושוב בבקשה לעכב את ההליכים עד להקמת הגנים החדשים לפי התוכנית הממשלתית, להקנות לילדים מעט יציבות ושקט בחיים הלא פשוטים שלהם, אבל לא נענתה.

גן ילדים פליטים דרום תל אביב
צילום: תומר אפלבאום

בעיריית תל אביב הגיבו ברצון אמיתי לסייע ומסרו כי ״עמותת אליפלט מוזמנת לבקש אורכה למניעת ההריסה לפנים משורת הדין. העירייה תבחן את הפנייה ותסייע ככל יכולתה. עיריית תל-אביב-יפו פועלת מזה מספר שנים, לסיוע להפעלת מקומות בטוחים יותר לפעוטונים בקהילה הזרה להחלפת אותם 'בייביסיטרים' מאולתרים, בין היתר באמצעות עמותת אליפלט. כמו כן, בחודשים האחרונים, פועלת העירייה במרץ ליישם את החלטת הממשלה, לאתר מבנים ולהרחיב את מערך כיתות גני הילדים לקהילה הזרה״.

***

בשבוע שעבר פורסם כאן, כי 10,500 ניצולי שואה לא מקבלים כבר יותר מתשעה חודשים מענק חודשי בסך 2,700 שקל מ"החברה להשבת נכסי נספים". זאת משום ש"אוצר ההתיישבות היהודית" מסרב להעביר לה 200 מיליון שקלים, שלטענת הראשונה שייכים לנספים.

סיפרנו כאן כי ועדת הכספים הבטיחה להתכנס כדי להביא לפתרון הסכסוך, ואכן בשבוע שעבר נערך דיון נוקב בוועדה. היו"ר משה גפני, ולצדו חברות הכנסת מרב מיכאלי ואורלי לוי אבקסיס, היו תקיפים ביותר אל מול נציגי "אוצר ההתיישבות" ו"החברה להשבה". הראשונים הבטיחו כי בתוך שבוע ימים יחתמו על הסכם, והכסף יועבר, ואילו ב"חברה להשבה" התחייבו ששבוע אחרי העברת הכסף הם יעבירו אותו לניצולים. גפני הבטיח לוודא שכך יקרה.

orlyv10@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ