שרי אריסון, אולי תעשי מעשה טוב?

מדוע המשיך בנק הפועלים לרושש את רחל, אף שהוצגו לו ממצאים המעידים כי חתימתה זויפה, והאם ייתכן שבבנק ידעו על הזיוף?

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
בנק הפועלים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

זה 23 שנים חיה רחל גנון בחלום בלהות. כ–200 אלף שקלים בפועל גרם לה בנק הפועלים לשלם, אף שהיא, לפי כל הממצאים, לא חייבת לו שקל.

והנה העובדות: "חתימתה" של רחל מופיעה על טופס הלוואה בסך 4,000 שקלים, מ–1988, כערבה. רחל גילתה עובדה זו ב–1994, כאשר הוטל לפתע עיקול על משכורתה ועל ביתה בשלומי. בבנק הסבירו לה כי מדובר בערבות שמומשה. אלא שהיא לא חתמה על ערבות לאיש. בבנק הציגו לה מסמכי הלוואה שלקח גיסה שש שנים קודם. רחל נשבעה שלא מדובר בחתימתה, ומנהל הסניף שלח אותה למשרד עורכי הדין המייצג את הבנק. שם שיכנעו אותה שהתיק ייסגר אם רק תפקיד 700 שקלים בבנק ותאשר בכתב את הערבות בהלוואה המדוברת. רחל המבוהלת מילאה את ההוראות.

ואז נוטל ההלוואה מת ועורך הדין של הבנק הקים לתחייה דווקא את התיק של רחל. הוא ביקש להטיל עיקול בסך 39 אלף שקלים על משכורתה של רחל, מזכירה במכללת הגליל. רחל רצה אליו והפעם התבקשה להפקיד סכום נכבד בהרבה כדי לסגור את התיק. בתגובה לטענתה כי חתימתה זויפה, אמר עורך הדין לה ולבעלה: "הסיפור הזה יעלה לכם ביוקר, תצטרכו למכור את הבית ואת המכנסיים".

חשוב להבין: בעמוד הראשון של טופסי ההלוואה, תחת הכותרת "כתב התחייבות וערבות", נעשה תיקון. שורה נמחקה בטיפקס, ועליה נכתב השם "רחל גנון". שמה של רחל מופיע שוב רק בעמוד האחרון של המסמך, כערבה רביעית, ולצדו "חתימתה". על הטפסים חתומים שלושה ערבים: א"ש, אחותו של החייב, ושני חברים קרובים שלו. אבל א"ש נמחקה מהעמוד הראשון ומופיעה רק בראשי תיבות בעמודים הבאים. מישהו החליף את שמה בשמה ובחתימתה של רחל. בעמוד הרביעי והאחרון שוב צץ שמה של אחות החייב, אך נכתבה לצדו בכתב יד ההערה: "בוטל בהוראת ק'" (פקיד בבנק).

בעמוד הראשון של טופסי ההלוואה, תחת הכותרת "כתב התחייבות וערבות", נעשה תיקון. שורה נמחקה בטיפקס, ועליה נכתב השם "רחל גנון"
שמה של רחל גנון מופיע שוב רק בעמוד האחרון של המסמך, כערבה רביעית, ולצדו "חתימתה"

לימים החלה רוני ליבנה, מנהלת קו הידידות שלנו, לחקור את העניין, בסיועו המקצועי של איש השב"כ לשעבר ד"ר אריאל ליבנה. הם הקליטו את פקיד הבנק, ק', מתאר כך את קשריו עם החייב: "אנחנו חברים בדם ובנשמה, גם שכנים וגם קרובי משפחה". החבר הטוב של הלווה הוא האחראי הישיר לכשרות טופסי ההלוואה. בד בבד עם בחינת הקשרים בין משפחת הלווה לק', העבירה ליבנה את החתימות של רחל לבדיקת גרפולוגית, המקובלת על בית המשפט. זו קבעה חד־משמעית, כי החתימה על טופס ההלוואה זויפה.

עורך הדין שהבטיח למרר את חייה של רחל עמד במלתו. התיק הפך לתיק הוצאה לפועל, הריביות על החוב נצברו ועכשיו כבר עיקל הבנק 32 אלף שקלים, כספי הפיצויים של רחל, ועוד 64 אלף שקלים מקרן השתלמות והחוב עוד גדל (ההלוואה המקורית עמדה על 4,000 שקלים). רחל הוציאה עשרות אלפי שקלים תמורת אגרות לבתי המשפט ומימון הגנה משפטית כושלת (אחד מעורכי הדין שלה הודח בהמשך מלשכת עורכי הדין). טענותיה לזיוף ומרמה לא נבדקו, לא על ידי הבנק וגם לא על ידי עורכי הדין או המשטרה. היא הגישה שתי תלונות למשטרה, אבל התיקים נסגרו תחת הכותרת על"ן (עבריין לא נודע).

האם קשה כל כך לגלות מי יכול היה לזייף חתימה בהלוואה שבה מעורבים החייב, שלושה ערבים ופקיד בנק? גרפולוגית מטעמנו, אגב, מצאה דמיון בין החתימה המזויפת של רחל לחתימתו של ערב נוסף, ששמו מופיע על גבי הטופס.

נכון, אנחנו נכנסנו לתמונה רק אחרי שהבנק כבר רושש את רחל. מכתב ה"הודאה", שרחל שוכנעה לכתוב על ידי עורך דין הבנק, שימש נגדה ומבחינת הבנק הסיפור סגור. אבל איך ייתכן שהממצאים שהצגנו להם לא מטרידים שם איש? שהבנק מתעלם ממה שנראה, לכאורה, כעבירה פלילית חמורה? לכאורה עולה מהתחקיר שערכה ליבנה, כי מנהל הסניף והפקיד ק' אישרו הלוואה ללקוח, אף שידעו שהוא "חדל פירעון" והשתמשו בטופס פסול, הכולל מחיקות ושינויים אסורים. חמור מכך, קיים לכאורה חשש כבד לכך שאנשי הבנק ידעו כי שמה וחתימתה של רחל בכתב ההתחייבות זויפו.

בעלה של רחל זקוק לתרופות רבות שאין ביכולתם לממן. היא עצמה נאלצת בגיל 70 לעבוד קשה תמורת שכר מינימום. האם ניצלו הבנק ובאי כוחו את תמימותה? כבר לפני חודשיים הועברו כל חומרי התחקיר שערכנו למבקר הבנק. החומר "עדיין מצוי בבדיקה".

מהפועלים נמסר: "לפי חוות דעת משפטית שהתקבלה בבנק עוד ב–2004, אין בסיס לטענות של גב' גנון. בית המשפט דחה את כל טענותיה, וגם המשטרה סגרה את תיק החקירה. בנסיבות אלה, לא ראינו אפשרות לשנות מהחלטת בית המשפט". אלא שהתיק נסגר בלי שנחקר ובלי שנלקחה דגימת כתב יד, ובפני בית המשפט לא היו הממצאים החדשים שהצגנו אתמול ולפני חודשיים לבנק.

אתמול חל "יום המעשים הטובים" שיזמה שרי אריסון, הבעלים של בנק הפועלים. הנה, יש לה אפשרות לעשות מעשה טוב: להחזיר לרחל גנון את כספה.

orlyv10@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ