הספסל של מקבץ הנדבות עם האקורדיון נותר מיותם

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קבצן בכיסא גלגלים בירושלים
קבצן בכיסא גלגלים בירושלים (צילום אילוסטרציה)צילום: אוליבייה פיטוסי
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

יונה ברוורמן נפטר ביום שני השבוע, בגיל 91. הוא כבר לא ראה, גופו היה רצוץ ונפשו קמלה. גם האנשים הרבים שחמלו על ברוורמן לא ידעו את שמו. הם הכירו אותו כ"מקבץ הנדבות החביב עם האקורדיון" מהספסל ברחוב הרצל ברמת גן. לשם הוא יצא בוקר בוקר, ומשם חזר לריק חייו ולדלותם.

לפני שנה וחצי הבאנו כאן את סיפורו, תחת שם בדוי. סיפרנו שם על "אפרים", שמקבל את כל מה שהחוק נותן לאנשים במצבו, ובכל זאת נאלץ לחלוק דירה שכורה עם שותפה בת 84, ואין איש שיטפל בו למרות מצבו הסיעודי, כי אין לו כסף לממן סיוע, לא כל שכן דיור מוגן או בית אבות. "עד כדי כך הוא מוכר ומוערך", כתבנו אז, "שסגן ראש העיר בעצמו דאג להתקין לו ספסל חדש במקום שבו הוא מנגן ברחוב, אחרי שהספסל שעליו נהג לשבת נעקר. ספסל כדי לקבץ נדבות יש, פתרון מערכתי כדי שהאיש הנחמד הזה בן ה–90 לא ייאלץ לקבץ נדבות יותר, אין".

לאורך השנתיים האחרונות ליוותה את ברוורמן אשה מקסימה בשם מיכל איסר. היא הפכה עולמות כדי סייע לו לקבל מטפל סיעודי, או מקום ראוי לגור בו, אבל גם הזכויות המקסימליות לא מקנות סיוע של 24 שעות ביממה, ולברוורמן, שעלה בגפו מאודסה בגיל מבוגר יחסית, לא היתה פנסיה וקצבאות הזיקנה והבטחת ההכנסה הגיעו ל–3,000 וקצת שקלים לחודש לכל היותר, פלוס סיוע בשכר דירה. אז בגיל 90 הוא ניגן למחייתו ברחוב. רק לאחרונה, אחרי התערבותו של מנכ"ל עמידר, יובל פרנקל, סודר לברוורמן דיור מוגן. אך הוא לא הספיק לעבור.

לא פעם שאלנו כאן מה ייגרע מהמדינה אם תממן בתי אבות טובים לזקנים, בדיוק כפי שהיא מממנת חינוך לילדים. אבל המצב האוטופי הזה כל כך רחוק מאתנו, וברוורמן לא יהיה האחרון שמת בעוני ללא פתרון אמיתי, למרות שקיבל את כל זכויותיו.

ברוורמן נפטר, ונקבר כמה שעות אחר כך בבית עלמין ירקון. ליוו אותו אנשים שלא הכירו אותו, ושנענו לקריאתה של איסר בפייסבוק לבוא ולחלוק לאיש כבוד אחרון. עכשיו היא רוצה לחרוט את שמו על ספסל במקום שבו ניגן ושכל כך אהב. "הוא היה אדם כל כך טוב", אומרת איסר, "מעולם לא התלונן, תמיד הודה על מה שיש, צנוע מאוד. תמיד בירך אותנו. תמיד ראה את הטוב, והיה חכם ושנון ומלא אופטימיות. אני שמחה שזכיתי להכיר את הנשמה הזאת. תודה לכל מי שדאג ליונה לאורך השנים".

בדירה השכורה ברמת גן נותרה שותפתו הקשישה של ברוורמן. גם היא ענייה וערירית, גם חייה שלה מעולם לא היו קלים. עתה, בנוסף, תיאלץ לממן את מלוא שכר הדירה בעצמה, ולא ברור איך תעמוד בזה. יונה כבר לא אתנו, אבל לה עוד אפשר לעזור.

לא נכה, בן אדם

בזמן שישנתם, או הייתם עסוקים בעוד דברי בלע שפלט ח"כ בצלאל סמוטריץ', עברה בכנסת השבוע בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק חשובה מאין כמוה, שאם היה צדק בעולם לא היה כל צורך בה, אבל מתברר שצריך גם צריך.

החוק החדש קובע, כי אנשים עם מוגבלות יוכלו לקבל משכנתה. עד היום בעלי מוגבלות קשה לא היו זכאים לקבל משכנתה מהבנק. מאף בנק.

את הצעת החוק יזמה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שבשל המוגבלות הפיזית שלה מסתייעת בכיסא גלגלים, ומכירה היטב את עולם הזכויות, או העדר הזכויות, של בעלי מוגבלויות. למרות הקיפוח שזועק לשמים, נדרשה לה, לאלהרר, עבודה מאומצת כדי להגיע לחוק המיוחל. הרציונל של הבנקים עד עתה היה, שבעלי מוגבלות המוגדרת "מקצרת חיים" (למרות שבפועל אינה מקצרת חיים בהכרח) לא יכולים לרכוש ביטוח חיים. ומאחר שכאשר אדם נוטל משכנתה עליו לרכוש ביטוח חיים במסגרת ביטוח המשכנתה, לא יכלו בעלי מוגבלות קשה לזכות במשכנתה.

כדי לשנות את המצב הבלתי נסבל הזה נדרש מתווה שגובש בסוף תהליך ארוך בין המדינה, חברות הביטוח והבנקים, ועל פיו החל מחודש ספטמבר הקרוב יוכלו בעלי מוגבלויות "מקצרות חיים" ליטול משכנתה לצורך רכישת דירה, אבל רק עד גובה של מיליון שקל, כאשר סכום ביטוח החיים, שיינתן ללא חיתום רפואי, יעמוד על חצי מסכום ההלוואה.

הצד של המדינה במשוואה הזאת הוא סבסוד פרמיית הביטוח, דבר שיסייע ללווים בהחזרים. אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים, בעל מוגבלות בעצמו, היה האיש שהצליח להביא את הבנקים כולם להסכים למתווה ופעל רבות בנושא, וכך גם מנכ"ל איגוד חברות הביטוח, ד"ר גיא רוטקופף.

כמעט 20 שנה עברו מאז שביתת הנכים הגדולה. האם אנו קרבים ליום שבו יבינו הכל שנכה הוא בן אדם?

orlyv10@gmail.com

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ