אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

אלכסנדר קרייזלר הוא איש מסודר, מאוד. כל מכתב וכל פנייה שלו מתויקים ומסודרים ומהווים עדות אילמת לכתובת שהיתה על הקיר לפני שמצא את עצמו יושב לצד מיטת אמו ומתפלל לטוב.

אמו של אלכסנדר, אניה קרייזלר, מאושפזת מאז שבת בבית החולים העמק בעפולה עם שטף דם במוח, שבר ביד ושבר ברגל. לפני שהחליקה ונפלה היתה קרייזלר, ניצולת שואה בת 87, צלולה וחזקה. בכל יום טיפסה במדרגות לדירתה שבקומה השנייה. עכשיו היא מוטלת במיטה בלי יכולת לזוז וממלמלת מדי פעם דברים חסרי פשר. אלכסנדר, בנה האוהב, אינו יודע את נפשו מדאגה.

התיעוד האילם שהוא מחזיק בידיו מכיל פניות חוזרות ונשנות לעמידר, חברת הדיור הציבורי שמשכנת את אמו כבר 25 שנה ביקנעם עילית. ב–2007 התאלמנה אניה ומאז היא גרה בדירה לבד. היא אינה מדברת עברית, אינה יודעת לקרוא עברית וכל התכתובות והדיאלוגים בנוגע לדירה מתנהלים עם בנה. די במבט חטוף בצנרת שבדירה כדי להבין שהיא חלודה ואכולה. הבניין בן 50 שנה והוא הולך ומתבלה. את רוב התיקונים מבצע אלכסנדר, אבל את התיקונים הגדולים אמורה לבצע החברה המשכנת. פעם בשנה מגיע נציג של עמידר, בודק את מצב הדירה וכותב דו"ח. אלכסנדר מספר שבכל שנה כותבים אנשי עמידר שהכל בסדר. אם הם משאירים לאמו דו"ח, הוא כתוב בעברית. הביקור האחרון היה בינואר השנה, אבל למרות הדו"ח החיובי מצב הצנרת החמיר. המים במקלחון מסרבים להתנקז והדירה מוצפת כמעט מדי יום ביומו.

זה כמה חודשים שאלכסנדר כותב למנהל החברה המשכנת, שולח אליו תמונות מהדירה ומבקש שאנשי עמידר ישובו להערכה מחודשת ובעיקר שיתקנו את הצנרת ויטפלו בהצפות. ביום ראשון שעבר התחנן אלכסנדר שישלחו אינסטלטור שיתקן את הדרוש תיקון, בטרם יקרה אסון. כעבור יומיים אכן הגיע אינסטלטור ששלחה החברה, אבל אחרי שהלך המצב נותר כשהיה. בכל פעם שאניה התקלחה המים הציפו את הדירה. אלכסנדר צילצל לשרברב, שהסביר לו מה עשה. הוא הוסיף שאינו יכול לפתור את הבעיה, מכיוון שהצנרת בכל הבית חלודה והרוסה ויש להחליף אותה.

ביום רביעי שב אלכסנדר ופנה לעמידר. שם הבטיחו לתקן את הבעיה, אבל בפועל לא נעשה דבר. למחרת הוא הלך לסניף עמידר וביקש להזמין בעצמו בעל מקצוע שיתקן את הצנרת. בסניף אמרו שאסור לו לעשות זאת, שכן מדובר בדיור ציבורי ורק החברה המשכנת יכולה לבצע תיקונים. בסוף השבוע אניה התקלחה, יצאה למסדרון ששוב היה מוצף מים והחליקה. היא שכבה על הרצפה חבולה וחסרת אונים, עד שהצליחה לזחול לכיוון הטלפון ולהזעיק את בנה, שהגיע עם אמבולנס.

מאז, כאמור, היא מאושפזת במצב מורכב מאוד. היא זקוקה לניתוח כדי להפסיק את הדימום בראשה, אבל ניתוח כזה אפשר לבצע רק במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה. אלא שגם העברה לבית חולים אחר עלולה לסכן אותה כרגע.

מאשה עצמאית שערב לפני הנפילה עלתה במדרגות לדירת בנה וחזרה לבדה לביתה, היא נהפכה למוגבלת וסיעודית. הכל בגלל צינור חלוד, שאף אחד בחברה המשכנת לא מצא לנכון להשקיע מעט יותר תשומת לב ורצון כדי לטפל בו.

אניה היא אשה שקטה, היא לא התווכחה גם כשהתברר שאף על פי שהוכרה כניצולת שואה היא זכאית למענק של 3,600 שקל פעם בשנה, ותו לא. היא לא התלוננה על קצבת הזיקנה שממנה היא חיה ואפילו לא על לקות הראייה המקשה עליה. אולי מי שאינו יודע לצעוק עלול לסיים על הרצפה. אנחנו רוצים להאמין שלא ושמדובר בטעות ולא בערלות לב. אבל ראוי שמי שעד עכשיו לא נענה לבקשות של אניה ובנה לפחות יסייע להם כעת.

מעמידר נמסר בתגובה: "אנו מאחלים לאניה החלמה מהירה ובריאות טובה. לפני מספר ימים התקבלה פנייתה ולמחרת הנושא טופל. בהמשך התקבלה פנייה נוספת בעניין וגם היא טופלה באופן מיידי. ללא קשר, כפי שידוע לדיירת ולבנה, בכוונתנו לקיים שיפוץ בדירה והנושא יבוצע בהתאם לסדרי העדיפויות של מרכז השירות בעיר".

דרושים: ניצולי שואה לא מוכרים

עיריית תל אביב יצאה השבוע בפרויקט מבורך לאיתור ניצולי שואה, רובם יוצאי צפון אפריקה, שטרם קיבלו הכרה. הרעיון הוא לסייע במיצוי הזכויות של מי שלא ידעו לעשות זאת בעצמם. ההנחה היא שבתל אביב יש יותר מ–10,000 קשישים שעשויים לקבל הכרה כניצולי שואה, אבל טרם הסדירו זאת (11,000 ניצולי שואה בעיר מיצו את הזכויות).

לפרויקט שותפים הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר והמשרד לשוויון חברתי, שמציעים לניצולי השואה להיעזר במתנדבים שיסייעו להם במילוי הטפסים ללא תשלום. תושבי העיר שחוו רדיפות בזמן השואה או שסבלו מאלימות במרוקו, באלג'יריה או בעיראק ושרוצים לבדוק את זכאותם לקבלת הטבות, ומתנדבים המעוניינים להצטרף לפרויקט מוזמנים לפנות לרכזת בעירייה, צופית גיל, במייל gil_tz@mail.tel-aviv.gov.il.

orlyv10@gmail.com

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"