ובתפקיד האיש הרע: ברק אובמה - לקראת מדינה פלסטינית - הארץ
ובתפקיד האיש הרע: ברק אובמה
עקיבא אלדר
20/09/2011 | 10:02
כך החליף נשיא ארה"ב את ראש ממשלת ישראל כאויב הפלסטינים. בינתיים, שני הצדדים עדיין הולכים על כל הקופה

בימים האחרונים החליף ברק אובמה את בנימין נתניהו בתפקיד האיש הרע אצל הפלסטינים. שעה קלה אחרי שח"כ אחמד טיבי ירד מהמטוס בניו יורק, יחד עם יו"ר הרשות עבאס, הוא ביטא את התחושה הכללית במשלחת הפלסטינית כלפי נשיא ארה"ב. "אם מרטין לותר קינג היה קם לתחייה ורואה איך נשיא שחור מנהל מלחמת חורמה נגד זכויות הפלסטיניות", אמר, "הוא היה מעדיף לחזור לקבר".

במקום השני בצד הרע נמצא שליח הקוורטט, טוני בלייר, שמצטייר אצל הפלסטינים כשליח הממשל האמריקאי ליירוט ההכרה במדינה. לאחר שהפלסטינים הדפו את "הצעת הפשרה" שהציג בלייר לעבאס בסוף השבוע, וגם האיומים של היועץ האמריקאי דניס רוס לא הרתיעו את המנהיג הפלסטיני, אובמה עבר למתקפה חזיתית נגדו.

אובמה מבקש לקבור את היוזמה הפלסטינית באו"ם, בלי ללכלך את ידיו בהצבעה נגדה במועצת הביטחון. למה לו להרגיז את הסעודים ולעשות נחת לאיראנים, אם אפשר לייבש את הצעת ההחלטה בצנרת הארוכה והמפותלת של נוהלי האו"ם? כשארה"ב רצתה ביקרה של דרום סודאן, הפרוצדורה נמשכה שבוע. אבל כשזו החלטה העלולה להרגיז את הקונגרס ולגרום לסתימה בצנרת המימון שלו, מנגנון האו"ם עשוי להתעלל ביוזמה חודשים ארוכים.

צילום: רויטרס

בינתיים מגייסים האמריקאים אמצעים לגבש רוב חוסם במועצת הביטחון, שיאלץ את הפלסטינים להסתפק בהחלטת העצרת הכללית להעניק למדינתם מעמד זהה לזה של מדינת האפיפיור.

ממגעים שקיים עבאס עם מנהיגים אירופים, לרבות שיחת טלפון אתמול עם קנצלרית גרמניה מרקל, הוא למד שגוליית האמריקאי אינו מסתפק בניצחון בנקודות. הוא התגייס למאמץ הישראלי לשכנע "מדינות איכות" באירופה להצביע נגד הבקשה הפלסטינית, או להימנע גם בעצרת הכללית.

נכון לאתמול, ארה"ב והפלסטינים "הולכים על כל הקופה". "הצעת הפשרה" שהעבירו לעבאס, באמצעות בלייר, כדי שיסתפק בהצבעה בעצרת, היא למעשה מיחזור נוסחת אובמה מיולי האחרון. זו אותה נוסחה שהדהימה אפילו את שלושת השותפים לקוורטט, קודם שדחו אותה במפגש הקודם של הפורום בוושינגטון.

אין בהצעה אף רמז להקפאת התנחלויות; היא תוחמת את המו"מ על הסדר הקבע ב-12 חודשים, אך מעניקה לישראל סמכות להפסיקו כשלא תהיה מרוצה מתפקוד הפלסטינים (בתחום הביטחוני); היא קובעת שתוצאת המו"מ תהיה מדינה פלסטינית לצד מדינת העם היהודי; היא תובעת הסכמה שגבול הקבע לא יהיה בקווי 67' ויביא בחשבון את המציאות הדמוגרפית בשטח, תוך חילופי שטחים. כלומר, הכרה פלסטינית בחוקיות ההתנחלויות בלי התחייבות ישראלית לתמורה טריטוריאלית זהה. נוסף לכל זאת, כדי ליהנות מהכרת הקוורטט ב"סממנים של מדינה", על הפלסטינים להתחייב שיימנעו מהגשת תביעות נגד ישראל בבית הדין הפלילי בהאג.

ההנהגה הפלסטינית מצליחה בינתיים לשמור על ערפו בעניין הנוסח הסופי של הבקשה שתוגש לאו"ם. מהמידע המועט שניתן היה ללקט עולה שמתגבשת נוסחה שתבקש מהאו"ם להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה מזרח ירושלים, שחיה בשלום לצד ישראל. היא תזכיר גם את יוזמת השלום הערבית מ-2002, שמציעה לישראל נורמליזציה תמורת נסיגה לגבולות 67' ופתרון צודק ומוסכם לבעיית הפליטים. הנוסחה הזאת עשויה להביך מדינות כאיראן וסוריה. הן ייאלצו לבחור בין הצבעה נגד מדינה פלסטינית, למתן גושפנקה לישראל בגבולות 67'.

סקר דעת הקהל שעשה בסוף השבוע מכון המחקר של ד"ר חליל שקאקי בגדה וברצועה מגלה שהמהלך באו"ם העלה את קרנו של עבאס (59% היו מצביעים בעדו לעומת 34% בעד איסמעיל הנייה). אף שהציבור הפלסטיני צופה שישראל וארה"ב יענישו את הרשות בפגיעה בהכנסותיה, ומעריך שאובמה יטיל וטו במועצת הביטחון - 83% תומכים במהלך באו"ם.

10
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...