השמרנים מחשקים את אובמה: "מפקיר ישראל" - לקראת מדינה פלסטינית - הארץ
השמרנים מחשקים את אובמה: "מפקיר ישראל"
נטשה מוזגוביה, חמי שלו
20/09/2011 | 19:32
ריק פרי תקף את "המדיניות הפייסנית" של הנשיא אובמה כלפי הפלסטינים. "הם צריכים לדעת שלהימור שלהם יש מחיר והשלכות", אמר

מושל טקסס ריק פרי, המועמד הרפובליקאי המוביל לנשיאות ארצות הברית, תקף היום (שלישי) בחריפות את "מדיניות הפייסנות" של הנשיא ברק אובמה כלפי הפלסטינים והערבים והביע תמיכה נלהבת בעמדות הימין בישראל, ובכלל זה בהמשך הבנייה הישראלית בשטחים.

כשהוא מוקף בחבורת יהודים אורתודוכסים התומכים במדיניותו ומגובה על ידי שני חברי כנסת מהימין - סגן יו"ר הכנסת דני דנון מהליכוד וח"כ נסים זאב מש"ס - בכנס תמיכה בישראל שהתקיים בניו יורק, הגדיר פרי את מדיניות אובמה במזרח התיכון כ"נאיבית, שחצנית, מוטעית ומסוכנת". הוא הטיל על הממשל את האחריות למהלך להשגת ההכרה במדינה פלסטינית באו"ם וקרא לשורה של צעדים נגד הפלסטינים במידה והמהלך יצלח, ובכלל זה סגירת משרדי אש"ף בוושינגטון ובחינה מחודשת של הסיוע האמריקני, הן לרשות הן הפלסטינית והן לארגון האומות המאוחדות עצמו.

צילום: רויטרס

"הפלסטינים צריכים לדעת שלהימור שלהם יש מחיר והשלכות", אמר פרי.והוסיף כי "אמריקה תבחן מחדש את הסיוע של 4 מיליארד דולר שהענקנו להם ב-17 השניםהאחרונות. אם האו"ם יכירב מדינה הפלסטינית".  

"ישראל היא בת הברית החזקה והוותיקה שלנו במזרח התיכון", אמר פרי, והוסיף כי "ביטחון ישראל חיוני לביטחון ארצות הברית" ולכן הממשל האמריקאי צריך להפסיק לפייס את הפלסטינים ולחזק את הקשרים עם ישראל. "אם אנחנו לא נהדוף את התוקפנות של הכוחות העוינים לישראל, זה רק יעודד אותם, וזו תהיה טעות טראגית". הוא מנה את הטעויות שעשה אובמה במדיניותו כלפי ישראל, ובכלל זה הקריאה למשא ומתן על בסיס גבולות 1967 ש"הציבה את ישראל במעמד של חולשה ונטלה ממנה את היכולת להציע ויתורים במסגרת המשא ומתן".

"העזרה בדרך", הוא הצהיר לקול מחיאות כפיים רמות מצד התומכים היהודיים, רובם ככולם חובשי כיפות, שהגיעו לאירוע כדי להביע את תמיכתם. "לישראל יש את הזכות להמשיך לבנות בהתנחלויות" הוא אמר, ושוב זכה לתשואות, כפי שהיה כשאמר שישראל צריכה להישאר מאוחדת תחת "שלטון ישראל" ושגם הוא יורה על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, או כפי שניסח זאת: "כל עובד של מחלקת המדינה צריך לדעת שהוא ישרת בשגרירות ארצות הברית בבירת ישראל".

מחיאות כפיים חלשות בהרבה, יש לציין, נשמעו כאשר פרי אמר שהוא בכל זאת תומך בפיתרון של שתי מדינות לשני עמים שיושג במשא ומתן ישיר בין הצדדים.

לצידו של פרי התייצב גם חבר הקונגרס הרפובליקאי בוב טרנר שזכה בשבוע שעבר בבחירות במחוז דמוקרטי מסורתי בניו יורק והדגיש כי נצחונו הוא "מסר לאובמה שיפסיק לזנוח את ישראל". גם מנהיגי התנועות הרבניות של האורתודוכסים התייצבו לצידו של פרי, אף שאלה טרחו להדגיש שהם תומכים "בהצהרותיו" של פרי, ולא במועמדותו.

ח"כ דנון, שהוצג רשמית על ידי פרי כ"ידיד גדול של אמריקה", לא היסס מלתקוף את "היעדר המנהיגות של הבית הלבן" בכל הנושאים הקשורים לישראל. דנון קרא לאובמה "לכבד את חתימת ארצות הברית על הסכמי אוסלו" ולסכל את המהלך הפלסטיני באו"ם. הוא העניק גושפנקא רשמית לפרי ותיאר אותו כ"חבר גדול" של מדינת ישראל.

מיט רומני, מתמודד רפובליקאי נוסף לנשיאות, פרסם הודעה ברוח דומה ובה אמר: "מה שאנו רואים שמתפתח באו"ם זה אסון דיפלומטי, שיאם של מאמצי הנשיא אובמה במשך שלוש שנים להשליך את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס. עליו להבהיר שאם הרשות הפלסטינית מצליחה להשיג את הכרת האו"ם, ארה"ב תפסיק אתהסיוע לפלסטינים ותבחן מחדש מימון לתוכניות האו"ם". גם מתמודדים נוספים בפריימריז פרסמו הודעות בגנות היחס של אובמה כלפי ישראל או הפנייה הפלסטינית לאו"ם.

נשיא המועצה היהודית הדמוקרטית הארצית דיוויד האריס הגיב בחריפות על הדברים האלה וטען שתקיפתו של אובמה, ידיד ישראל, לא עוזרת לביטחונה של ישראל. "הדברים של ריק פרי גילו שהוא לא שולט ברזי היחסים בין ארה"ב לישראל. התקיפות נטולות הבסיס שלו על הרקורד החזק של הנשיא אובמה של תמיכה בישראל הן ניסיון מטריד ביותר לערבב פוליטיקה פנימית לתוך יחסי המדינות.הדברים של פרי ואחרים היום מוכיחים שהם לא חושבים מעבר לשיקולים הפוליטיים המיידיים שלהם", אמר.

55
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...