קלינטון: נתניהו הרס את מאמצי השלום - לקראת מדינה פלסטינית - הארץ
קלינטון: נתניהו הרס את מאמצי השלום
הארץ
23/09/2011 | 10:01
בכינוס בניו-יורק, אמר נשיא ארה"ב לשעבר כי הישראלים תמיד רצו מנהיגות פלסטינית ראויה, אך ברגע שנתניהו ראה שיש מנהיגות כזו, הוא עשה הכל כדי להתחמק ממו"מ

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון האשים הלילה (שישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגיעה בתהליך השלום. קלינטון, שאמר את הדברים במפגש שולחן עגול עם בלוגרים בניו יורק, טען כי יש שתי סיבות מדוע לא הושגה התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים: סירובו של נתניהו לקבל את עקרונות קמפ-דיוויד והשינוי הדמוגרפי בישראל שהביא לכך שרבים בחברה הישראלית לא מוכנים להקריב למען השלום.

לקראת מדינה פלסטינית - כל הדיווחים והפרשנויות

"שתי הטרגדיות הגדולות ביותר של הפוליטיקה במזרח התיכון הן רצח יצחק רבין והשבץ המוחי של אריאל שרון", אמר קלינטון. "שרון ייסד מפלגה חדשה בתמיכת מנהיגים כמו ציפי לבני ואהוד אולמרט שפעלו למען השלום לפני שהוא חלה, אך המאמצים ירדו לטמיון כאשר מפלגתו של נתניהו עלתה לשלטון".

צילום: אי–פי

קלינטון טען כי הישראלים תמיד רצו שלפלסטינים תהיה מנהיגות ראויה שעימה יוכלו לשבת לשולחן המשא ומתן, אך ברגע שנתניהו ראה שיש מנהיגות כזו, הוא עשה הכל כדי להתחמק מכך. "הפלסטינים תמיד טענו שאם נתניהו היה מסכים לעסקה הקודמת שהוצעה להם בזמני הם היו לוקחים אותה", אמר בהתייחס לעסקה שהוא הציע ב-2000 ויאסר עראפת דחה. "אבל מאז ממשלת ברק, שהיתה מאוד קרובה לשלום באותה שנה, חלו הרבה שינויים וכעת התנאים בדיונים עם ממשלת נתניהו שונים לחלוטין", הוסיף.

"מלך סעודיה הציע לכל מדינות ערב לומר לישראלים: 'אם תעבדו מול הפלסטינים, נעניק לכם לא רק הכרה מיידית - אלא גם שותפות פוליטית, כלכלית וביטחונית", אמר קלינטון והוסיף: "זה ענק, זאת עסקה מדהימה". לטענת קלינטון, ממשלת נתניהו קיבלה את כל הביטחונות שממשלות קודמות אמרו שהן דורשות, אך כעת ישראל לא מקבלת את התנאים הדרושים ואינה פועלת להשגת השלום".

בספטמבר 2010 אמר קלינטון כי אחד המכשולים לשלום הוא השינוי הגדול שחל בחברה הישראלית, בעיקר בשל כמות המהגרים הרוסים ששינתה את המבנה הדמוגרפי במדינה. קלינטון הביע חשש שהעובדה שבצה"ל משרתים עולים רבים מרוסיה ומתנחלים, תקשה על הצבא להתעמת עם מתנחלים במקרה הצורך. "יותר ויותר חיילים בצה"ל הם ילדי רוסים ומתנחלים, שהם האנשים שמביעים את ההתנגדות החריפה ביותר לחלוקת הארץ. זה משקף בעיה רצינית", אמר קלינטון, "זוהי ישראל אחרת. 16% מהישראלים מדברים רוסית". הנשיא לשעבר ציין כי העולים מרוסיה הם הקבוצה הישראלית שהכי פחות מעוניינת בהסכם שלום עם הפלסטינים. "הם רק הגיעו לשם, זו המדינה שלהם, הם התחייבו לעתיד שלהם שם", הסביר, "הם לא יכולים לדמיין כל טענה היסטורית או אחרת שתצדיק את חלוקתה".


העימות המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית יגיע הערב לשיאו. ב-18:30 (שעון ישראל) ינאם בעצרת הכללית של האו"ם יו"ר הרשות מחמוד עבאס, ויקרא למדינות החברות להכיר במדינה הפלסטינית. ראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם ב-19:15, ויטען כי הדרך להתקדמות היא במשא ומתן בלבד.

243
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...