עבאס: לפתוח חלק מהסכמי אוסלו - לקראת מדינה פלסטינית - הארץ
עבאס: לפתוח חלק מהסכמי אוסלו
ברק רביד, אבי יששכרוף
24/09/2011 | 19:26
יו"ר הרשות הפלסטינית אמר בדרכו לרמאללה, כי הוא רוצה לפתוח את ההסכם הכלכלי עם ישראל. לדבריו, גם מדינות ערביות לחצו עליו לסגת מהמהלך באו"ם

יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) בישר על צעד מעשי ראשון לשינוי מעמדה של הרשות הפלסטינית בעקבות הפנייה לאו"ם. בשיחה עם כתבים במטוסו בדרכו לרמאללה הכריז עבאס כי בכוונתו לדרוש לפתוח מחדש את הסכם פאריס - שעוסק ביחסים הכלכליים בין אש"ף לישראל, ומהווה חלק מהסכמי אוסלו.

"אנחנו רוצים לפתוח מחדש את ההסכם ולעשות בו שינויים", אמר אבו-מאזן לכתבים. "ההסכם אינו צודק ויש בו הגבלות על הכלכלה הפלסטינית שמונעות מאיתנו לצמוח ולשגשג. ההסכם לא נותן לנו הזדמנות לפתח את כלכלתנו ואת ארצנו".

הסכם פאריס נחתם באפריל 1994 וקבע את מערכת היחסים הכלכליים בין ישראל לרשות הפלסטינית. ההסכם שהוא חלק מהסכמי אוסלו, קובע כי אין גבול סחר בין ישראל לרשות, ובנוסף לכך הוא יסד מעטפת מכס משותפת שנמצאת בשליטתה של ישראל וגובה מסים עבור הפלסטינים. ההסכם מטיל הגבלות קשות על הסחר בין הפלסטינים לבין שאר העולם ומחייב אותם להיות תלויים בגופים כלכליים בישראל.

הפלסטינים הסתייגו בזמנו מההסכם והעדיפו כי היחסים הכלכליים עם ישראל יוסדרו במסגרת אזור סחר חופשי. הפלסטינים חתמו על ההסכם רק לאחר שישראל הבטיחה שפלסטינים יוכלו להמשיך לעבוד בישראל. בעשר השנים האחרונות ירד מספר הפלסטינים שעובדים בישראל למינימום.

עבאס: נלמד את ההצעה הצרפתית

צילום: אי-פי

כשעבאס נשאל במטוס מה יהיו הצעדים הבאים של הרשות, חייך ואמר כי "על הפלסטינים להיות אופטימיים". הוא הוסיף כי אינו מופתע מהגינויים של החמאס לנאומו ולהחלטה לפנות למועצת הביטחון של האו"ם. עבאס סיפר גם כי עד לרגע האחרון נמשכו הלחצים עליו שלא להגיש את הבקשה ממועצת הביטחון, ובכלל זה מצד מדינות ערב, אך לא ציין מי מהן.

לדברי עבאס, מחיאות הכפיים הרבות שקיבל כשנכנס למליאת העצרת היו בשל כך שרבים הניחו שיתקפל ויסוג מהמהלך. לדבריו, אין מקום לדיבורים על נאום "מנצח" או "מפסיד", אך לטענתו הנאום הישראלי היה "הגנתי" וכלל תגובות רבות לדבריו. הוא אמר כי הרשות תלמד את ההצעה הצרפתית לפנות לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה להעניק לפלסטין מעמד של NON MEMBER. הוא אמר עוד, כי אין בכוונתו להגיב ליוזמה של הקוורטט והביע הסתייגות ממנה.

ישראל והפלסטינים ממשיכים להגיב להצעת הקוורטט לחידוש המשא ומתן. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להשיב בחיוב להצעה, על אף הסתייגותו מלוחות הזמנים שנקבעו בה. "זו נראית הודעה חיובית שכוללת את הדברים שחשובים לנו", אמרו גורמים בסביבת נתניהו. "אבל נרצה ללמוד אותה כדי לוודא שאין בה מוקשים שעדיין לא זיהינו".

עם זאת, נתניהו יקבל החלטה רק לאחר שיקיים דיון בנושא בפורום "השמינייה" עם חזרתו לישראל מחר. גורמים בפמליית נתניהו אמרו שנתניהו מתכוון לתת תשובה רשמית עד סוף השבוע.

הפלסטינים מצידם נשמעו מעט מסויגים יותר. יו"ר הרשות אבו-מאזן אמר כי בכוונתו ללמוד את הצעת הקוורטט עם ההנהגה הפלסטינית, במקביל לבחינת היוזמה הצרפתית להצעות אחרות. "כל יוזמה שלא תכלול את הקפאת הבנייה בהתנחלויות ואת ניהול המו"מ על בסיס גבולות 1967 לא תהיה מקובלת עלי", אמר בשיחה עם כתבים במטוסו.

הרוסים דיללו את ההצעה

צילום: אי–פי

כבר ביום שני יתקיים דיון ראשון במועצת הביטחון של האו"ם בעניין בקשתו של יו"ר הרשות אבו-מאזן לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם. הדיון צפוי להיות טכני בעיקרו ולעסוק בהקמת ועדת משנה של מועצת הביטחון שתדון בבקשה ובקביעת לוח זמנים להגשת דו"ח ומסקנות.

אבו-מאזן אמר לכתבים במטוסו כי הפלסטינים מצפים שהדיונים במועצת הביטחון "יימשכו שבועות ולא חודשים". ההערכה היא כי אם בתוך כחודש לא תהיה התקדמות בדיונים במועצת הביטחון ייזמו הפלסטינים, יחד עם צרפת ומדינות אירופיות נוספות, החלטה בעצרת הכללית להכרה בפלסטין כמדינה שאינה חברה מלאה באו"ם.

הודעת הקוורטט פורסמה לאחר ארבעה ימים של דיונים אינטנסיביים בין שליחים של ארבע החברות בניו-יורק. בתחילה ניסו טוני בלייר ובכירי הממשל האמריקאי לדחוף להודעת קוורטט שתציג עקרונות לניהול השיחות, כגון מו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים והכרה במדינה יהודית, אולם בשל אי הסכמה, במיוחד מצד רוסיה, דוללה ההודעה וכללה סעיפים פרוצדוראליים בלבד.

לפי הודעת הקוורטט, בתוך 4 שבועות תתקיים פגישה ראשונה בין נציגים ישראלים ופלסטינים שבה יצהירו הצדדים על נכונותם להגיע להסכם בלוח זמנים שלא יחרוג מסוף 2012. מטרת הפגישה תהיה לקבוע את סדר היום ואת דרך ניהול המו"מ בחודשים שלאחר מכן. הפגישה לא תהיה בדרג מנהיגים ומי שישתתף בה יהיו ככל הנראה סאיב עריקאת ועו"ד יצחק מולכו.

הקוורטט מצפה מישראל והפלסטינים להציג בתוך שלושה חודשים הצעות כוללות בנושאי גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון עבור ישראל. עד היום סירב ראש הממשלה נתניהו להציג עמדה ברורה בנושא עומק הנסיגה בגדה המערבית שלה הוא מוכן והתעקש לסיים קודם כל את המו"מ על סידורי הביטחון.

הקוורטט קבע עוד כי בתוך חצי שנה יהיה על הצדדים להתחיל ביישום של חלק מההבנות בנושאי גבולות וביטחון וכי עד סוף 2012 יהיה עליהם לסיים את המו"מ כולו, על כל סוגיות הליבה כולל ירושלים והפליטים. במסגרת זו, הקוורטט הכריז גם כי תכונס ועידת שלום בינלאומית במוסקווה, ככל הנראה בקיץ.

49
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...