מסמכי פנמה

נחשפה טיוטת חוזה: מיליארדר ישראלי התחייב לשלם מיליונים לבנו של הרב אבוחצירא עבור ייעוץ עסקי בקונגו

משרד עורכי הדין הפנמי התפטר מייצוגו של דן גרטלר לאחר שגילה כי מתנהלות חקירות נגד חברות בבעלותו; המסמכים מזכירים גם את אשתו וילדיו כמוטבים בחברות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים46
דן גרטלר ליד מכרה במחוז קטנגה בקונגו, ב-2012
דן גרטלר ליד מכרה במחוז קטנגה בקונגו, ב-2012צילום: בלומברג

המיליארדר הישראלי דן גרטלר, שעשה את הונו בעסקי יהלומים ומכרות, מוזכר למעלה ממאתיים פעמים במסמכי פנמה. שמו עולה בהקשר למספר חברות, כאשר בחלקן הוא נרשם כמוטב. בכמה מהתכתובות הפנימיות של פירמת "מוסאק פונסקה", ממנה הודלפו המסמכים, נמצאת גם טיוטת חוזה בין גרטלר לחברה בשם Callery, לכאורה עבור ייעוץ על עסקת מכרות בקונגו. תחקיר "הארץ" מעלה שמדובר בחברה הנשלטת על ידי יצחק אבוחצירא - בנו של הרב דוד אבוחצירא, הנחשב לאחד המקורבים ביותר לגרלטר. עוד עולה מהמסמכים, כי משרד עורכי הדין הפנמי התפטר בעבר מייצוגו של גרטלר, וזאת בשל מה שהוגדר בתכתובות פנימיות בפירמה כחקירות נגד חברות שלו. 

בשנת 2011 עמד גרטלר במרכזה של התכתבות ענפה בין גורמים שונים במוסאק פונסקה. על פי המסמכים המודלפים, מוסאק פונסקה לא ביצעה בדיקת נאותות לפני רישומן של שתי חברות פנמיות: Burford Commercial S.A ו-Norseville Estates S.A. הדבר נעשה בעקבות בקשתו יוצאת הדופן של משרד עורכי הדין השוויצרי שביקש לרשום את החברות. בהתכתבות הפנימית נכתב כי רק בדיעבד ולאחר רישום החברות התברר למוסאק פונסקה כי המוטבים של שתי החברות הם "ענת גרטלר, בעלה דן וילדיהם".

לאחר הגילוי שלח מנהל מערך הלקוחות של הפירמה דואר אלקטרוני ובו המליץ שהמשרד יתפטר מיד מייצוג החברות הללו ויפסיק את שיתוף הפעולה עם משרד עורכי הדין שרשם אותן. "גרטלר הוא יהלומן ישראלי הנמצא תחת חקירה. השם שלו נמצא בכל רחבי האינטרנט. חברות שלו הרשומות על ידנו באיי הבתולה הבריטים נמצאות כרגע תחת חקירה... לא ירחק היום שהרשויות הפנמיות יחקרו את החברות הללו", כתב. במייל אחר מוזכר כי גרטלר נחשד במתן שוחד לאביגדור ליברמן. ואכן, תכתובת משנת 2011 מאשרת שמוסאק פונסקה התפטרה מייצוג החברות.

אלא ששמו של גרטלר שב ועולה במאגר גם בהתכתבויות מאוחרות יותר. מיילים שנשלחו בשנת 2015 כוללים טיוטת חוזה בין חברה פנמית בשם Callery Resources Group (שנרשמה על ידי מוסאק פונסקה בינואר אותה השנה) לבין גרטלר. על פי החוזה, בשנים שקדמו לחתימתו סיפקה Callery והבעלים שלה שירותי ייעוץ יקרי ערך ל"חברות הקשורות" לגרטלר ובמיוחד לחברה בשם Rowny Asset Limited בקשר למכרות במחוז קטנגה בקונגו. על פי החוזה, הייעוץ סייע להקים חברה משותפת בשם Mumi, שבה שותפות Rowny וענקית המכרות גלנקור. אחזקותיה של Mumi בקטנגה מוערכות בשווי של 1.8 מיליארד דולר. על פי החוזה, ברבעון האחרון של שנת 2014 קיבלה Rowny דיבידנד מ-Mumi. גרטלר מתחייב בחוזה "להמליץ" ל-Rowny לשלם ל-Callery עשרה מיליון דולר על שירותיה, וכן להמליץ על תשלומים נוספים אם דיבידנדים נוספים יתקבלו מ-Mumi. לפי המסמכים המודלפים, מי שחתום על ייפוי הכוח של Callery הוא יצחק אבוחצירא, המתגורר ברמת גן. במסמכים אין הוכחה לכך שטיוטת החוזה נחתמה או יצאה אל הפועל.

הרב דוד אבוחצירא, אביו של יצחק אבוחצירא
הרב דוד אבוחצירא, אביו של יצחק אבוחציראצילום: תומר אילוז

יצחק אבוחצירא הוא בנו של הרב דוד אבוחצירא, לשעבר רבה הראשי של נהריה. בשנת 2012 נאמד הונו של הרב דוד אבוחצירא בכ-750 מיליון שקל על ידי המגזין פורבס, והוא דורג במקום השני ברשימת הרבנים העשירים בישראל. הוא גם נכדו של רבי ישראל אבוחצירא ("הבבא סאלי"). אף שבדרך כלל הרב אבוחצירא מתרחק מזיהוי מפלגתי, בבחירות האחרונות הוא קרא להצביע לש"ס. שמו של אבוחצירא האב עולה תדירות כאחד מהמקורבים לגרטלר. כך למשל, לפני כשלוש שנים דווח שהרב בילה סוף שבוע בבני ברק, מקום מגוריו של גרטלר, כדי שיוכל להשתתף בחגיגות בר המצווה של בנו של היהלומן. פרסומים אחרים מצביעים על כך שגרטלר הוא אורח תדיר באירועים של משפחת אבוחצירא.

גרטלר איננו היהלומן היחיד שחברות הקשורות אליו נרשמו על ידי מוסאק פונסקה. לב לבייב, למשל, מוזכר בהם כבעלים של חברת Lexinter International Inc, שבעצמה מחזיקה מניות בחברת Vauxhall Securities Inc שנרשמה באיי הבתולה הבריטיים. במאות ממסמכי מוסאק פונסקה מוזכרת גם פעילותו הענפה של טייקון היהלומים והמכרות בני שטיינמץ, אחיו דניאל שטיינמץ ושותפם לעסקים ניר לבנת. אחת ההתכתבויות הפנימיות בין משרד עורכי הדין לחברת Diacore, חלק מקבוצת היהלומים של שטיינמץ (BSGR), מזכירה את שר הבינוי והשיכון יואב גלנט כמקורב לדניאל שטיינמץ. "לאור הממצאים הללו", כותבים אנשי מוסאק פונסקה ממשרדיהם בז'נווה, "נעריך את התייחסותכם המהירה... לקשריו של דניאל שטיינמץ למר גלנט". ממשרדו של שר השיכון נמסר ל"הארץ" בתגובה כי "גלנט לא מכיר את דניאל שטיינמץ, והוא ראה אותו פעמים בודדות בנסיבות חברתיות. בני שטיינמץ חבר של גלנט מזה שנים רבות ועד היום".

עו"ד בעז בן צור מסר מטעמו של גרטלר כי "לפי בדיקה ראשונית, בשתי החברות הנזכרות ממילא לא היתה פעילות, והן הוחזקו כחברות מדף (השימוש בחברות מדף במסגרת עסקים בינלאומיים הינו דבר שבשגרה). כמו כן, לא ידוע למרשי על טענות כלשהן כפי המצוין בפנייתכם בנוגע להפסקת ייצוג. בהקשר זה נציין, כי חברות הקשורות בנאמנות לטובת משפחת גרטלר מעורבות בעסקים בהיקף ניכר, בין היתר, עם חברות ציבוריות גלובליות מהשורה הראשונה. המוניטין של מר גרטלר נבחן ללא הפסקה ונמצא ללא דופי, ועסקיו מנוהלים בהתאם לדין ולדרישות של הרשויות".

באשר לטיוטת החוזה נמסר כי "החוזה לא נחתם על-ידי מר גרטלר, וממילא לא קויים. בהתאם לכך, גם לא הועברה תמורה כספית למר יצחק אבוחצירא או לחברה מטעמו. מר יצחק אבוחצירא הועסק בעבר (עד לפני כשנה) בחברת ייעוץ זרה הקשורה למר גרטלר, וריכז מיזמים מטעמה. מר אבוחצירא מילא את תפקידו בצורה טובה ומשביעת רצון. הוא אינו עובד היום בחברה הקשורה למשפחת גרטלר". עוד נאמר כי "הרב דוד אבוחצירא הוא רבו של מר גרטלר מזה שנים רבות. הקשר ביניהם הינו קשר שבין אדם מאמין לבין רבו, ואינו קשור לפעילות עסקית".

"הארץ" ניסה לפנות ליצחק אבוחצירא בכתובת ובמספר הטלפון הרשום שלו, אך לא ניתן היה להשיג את תגובתו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ